تلاطم قیمتی کالاهای اساسی به دلیل ارز ۴۲۰۰ تومانی

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: کالاهای اساسی امروز بیشترین تلاطم قیمتی را دارند که نتیجه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است.

روبرت بگلریان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی بزرگترین شوک اقتصادی به مردم و اقتصاد کشور بود؛ اظهار داشت: ابتدا ارز ترجیحی به همه کالاها تعلق گرفت و در مرحله بعدی تخصیص ارز ترجیحی قرار شد که این ارز تنها به کالاهای اساسی و مهم اختصاص یابد. به طور کل ارز چندنرخی آن قدر فساد دارد که کالاهایی که با این عنوان وارد می‌شوند، اصلاً به دست مصرف کننده نرسیده است و این خود بزرگترین شوکی بود که ارز ۴۲۰۰ تومانی به منابع ارزی کشور و مصرف‌کننده وارد کرده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به ریشه‌دار بودن سیاست غلط ارز چندنرخی گفت: متأسفانه در فرهنگ اقتصادی ما این گونه ارزهای ترجیحی و چندنرخی ریشه دار بوده است و فقط بحث دولت آقای روحانی نیست و متأسفانه همیشه بحث ارز چندنرخی فسادزا بوده و به اهداف خود نیز نرسیده است.

وی ادامه داد: وقتی یک کالا مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی بشود همین تفاوت قیمت باعث می‌شود که یک عده افراد سودجو هجوم بیاورند به بهانه واردات این کالا، ارز را بگیرند و تقاضا برای واردات کالا به شدت افزایش می‌یابد. بیش از چند صد شرکت واردکننده جدید تأسیس شد که بسیاری فقط به خاطر کسب رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی این شرکت‌ها را ایجاد کردند. در این شرایط اخذ ارز ۴۲۰۰ تومانی به افراد کمی اختصاص می‌یابد و عملاً مجوز و امضای طلایی ایجاد می‌کند؛ از همین رو است که ارز ۴۲۰۰ تومانی فساد زا می‌شود. به عبارت ساده‌تر زمانی که هر سیاستی از حالت علمی و اقتصادی دور شود خود به خود گروه‌های ذی نفعی برای آن ایجاد خواهد شد.

بگلریان با اشاره به لزوم حرکت به سمت ارز تک نرخی، اظهار داشت: مهم‌ترین اولویت و کار دولت آقای رئیسی حرکت به سمت ارز تک نرخی است چراکه وقتی ما دارای ۳ نرخ ارز هستیم خواه ناخواه تفاوت قیمت به سمت جیب یک نفر می‌رود. مرکز پژوهش‌های مجلس نیز از ابتدای اجرای این سیاست، غلط بودن آن را اعلام کرده بود و طی دو سال ۱۷ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی اختصاص یافت اما همان کالاها به قیمت ارز آزاد به دست مردم رسیده است. به هر صورت تخصیص منابع حتی اگر به عنوان عدالت اجتماعی نیز صورت بگیرد، با سازوکار ارز چند نرخی چیزی جز فساد در بر نداشته است و مطمئناً اهداف سیاسی یا گروه‌های سیاسی پشت آن بوده است. کالاهای اساسی امروزه بیشتر تلاطم قیمتی را دارند که نتیجه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی بوده است.

بگلریان خاطرنشان کرد: با تک نرخی شدن ارز، باید به نظام یارانه‌ها نیز جهت داد و یارانه به تولید تعلق گیرد و تنها یارانه نقدی به اقشار نیازمند لازم است. یارانه نقدی را نباید به همه جامعه داد، بلکه تنها باید به اقشار نیازمند پرداخت کرد و باید تولید را تقویت کرد.

کد خبر 5307639

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 4 =

  نظرات

  • نامی IR ۰۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
   0 1
   از نوشتن این گزارشات سفارشی خسته نشدید ارز 4200کالاهاذرا گران می کند ارز27000تومانی کالا را ارزان می کند به جای پاک کردن صورت مسئله نظارت ها را درست کنید که کالا 4200درست به دست مردم برسد
  • علی IR ۱۸:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۸
   0 0
   دولت ارز ترجیحی را حذف کند تا از این طریق بخشی از کسری بودجه رفع گردد و جلوی رانت، فساد و واردات بی رویه این نوع محصولات و احتکار آنان در انبارها گرفته شود، در شرایط تحریمی ارز ترجیحی یعنی یارانه به واردات که منجر به تضعیف تولید داخل، تشدید کسری بودجه و آسیب پذیری کشور در مقابل تحریم ها میشود