۱۶۵هزار مسافر از گمرکات آذربایجان غربی تردد کرده اند

ارومیه – ناظر گمرکات آذربایجان غربی گفت: از ابتدای سالجاری ۱۶۵ هزار و ۵۳۲ مسافر از گمرکات استان تردد کرده اند.

توحید آذربد در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا تردد مسافر از گمرکات آذربایجان غربی کاهش قابل توجهی دارد، افزود: از این تعداد ۸۰ هزار و ۲۹۰ مسافر خروجی و ۸۵ هزار و ۲۴۲ مسافر ورودی از گمرکات استان هستند.

وی میانگین تردد روزانه مسافر از گمرکات استان را یک هزار و ۱۰۴ مسافر عنوان و خاطرنشان کرد: هیچ دستورالعملی مبنی بر بازگشایی مرزها برای مسافران تاکنون ابلاغ نشده و ترددها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تست منفی و بسیار محدود مربوط به اتباع ایران و کشورهای همسایه است.

ناظر گمرکات آذربایجات غربی با بیان اینکه برای تردد بدون مشکل مسافران، دستور العمل های بهداشتی جلوگیری از شیوع بیماری کووید ۱۹ به طور کامل اجرا می‌شود، افزود: امسال یک هزار و ۷۴ دستگاه خودروی سواری از گمرکات استان تردد کرده اند که میانگین تردد روزانه ۷ دستگاه خودرو است.

آذربد با اشاره به رشد ۳۰ درصدی صادرات طی سالجاری در مقایسه با پارسال اظهار کرد: ارزش ریالی این میزان صادرات ۳۷۹ میلیون دلار است که در مقایسه با سال گذشته که ۷۳۶ میلیون دلار بود ۳۵ درصد کاهش دارد.

وی خروجی صادرات سایر گمرکات کشور از گمرکات آذربایجان غربی را یک میلیارد و ۱۷۵ میلیون و ۵۹۷ تن عنوان کرد و افزود: ارزش ریالی این صادرات هزار و ۱۱۹ میلیون دلار است که در مقایسه با مدت زمان پارسال از نظر وزن و ارزش ۳۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

ناظر گمرکات آذربایجان غربی گفت: در این مدت همچنین ۲۴۴ هزار و ۳۴۰ تن به ارزش ۴۰۱ میلیون دلار واردات از گمرکات استان به کشور داشته ایم که در مقایسه با پارسال از نظر وزن ۱۱۷ درصد رشد و از نظر ارزش نیز ۸۸ درصد افزایش داشته است.

آذربد با بیان اینکه از میزان صادرات امسال ۲۶۴ هزار تن به ارزش ۱۱۸ میلیون دلار مربوط به بازارچه‌های مرزی استان است، گفت: گمرک بازرگان با ۱۹۶ هزار و ۲۴۶ تن به ارزش بیش از ۲۴۸ میلیون دلار بیشتر سهم صادرات را به خود اختصاص داده است.

ناظر گمرکات آذربایجان غربی با بیان اینکه در سالجاری ۴۱۱ هزار و ۲۰۳ تن کالا از گمرکات استان به خارج کشور ترانزیت شده است، گفت: ارزش مجموع ترانزیت خارجی از گمرکات استان یک هزار و ۱۶۱ میلیون دلار است که این میزان در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال که یک هزار و ۳۰۸ میلیون دلار بود ۱۱ درصد کاهش دارد.

ناظر گمرکات آذربایجان غربی بابیان اینکه مجموع درآمد گمرکات استان در سال جاری را بیش از دو هزار و ۴۶۶ میلیارد و ۲۲۸ میلیون ریال است، اضافه کرد: میزان درآمد گمرکات استان در مقایسه با سال گذشته که یک هزار و ۸۳۳ میلیارد ریال بود ۱۹ درصد افزایش داشته است

آذربایجان غربی ۸۹۱ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور عراق، جمهوری آذربایجان و ترکیه دارد و با دارا بودن ۹ گمرک و ۵ بازارچه مرزی شاهراه ارتباطی ایران به اروپا به شمار می‌رود.

کد خبر 5308203

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =