بررسی مجدد طرح شفافیت پاسخ به یک مطالبه مردمی است

کرج - نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس گفت: طرح شفافیت آرای نمایندگان، یکی از نخستین طرح‌های مجلس یازدهم و بررسی مجدد آن پاسخ به یک مطالبه مردمی است.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی عسگری عصر دوشنبه در دفتر خانه ملت در کرج با اشاره به اینکه طرح شفافیت آرا در دستور هفتگی مجلس قرار گرفته است، اظهار کرد: این موضوع یکی از نخستین طرح‌های مجلس یازدهم و بررسی مجدد آن پاسخ به یک مطالبه مردمی است.

وی بیان کرد: بعد از رد این طرح به همراه ۵۰ نماینده مجلس طی مکاتبه‌ای با هیأت‌رئیسه مجلس درخواست بررسی مجدد طرح شفافیت آرا نمایندگان را ارائه کردیم. طبق آئین‌نامه داخلی مجلس اگر طرحی مورد تصویب مجلس واقع نشد، ۵۰ نفر از نمایندگان می‌توانند درخواست بررسی مجدد آن را مطرح کنند.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس با بیان اینکه شفافیت آرا از موضوعات کلیدی است که نمایندگان مجلس یازدهم آن را دنبال می‌کنند، تصریح کرد: رسیدگی به طرح ‎شفافیت آرا نمایندگان در کمیسیون آئین‌نامه داخلی به پایان رسیده و با اضافه شدن نکات تکمیلی این طرح در دستور هفتگی مجلس قرار گرفته و در نوبت رسیدگی در صحن علنی قرار دارد.

تبدیل بهارستان به ساختمان شیشه‌ای

وی با اشاره به اینکه تصویب طرح شفافیت آرا؛ بهارستان را به یک ساختمان شیشه‌ای تبدیل می‌کند، گفت: با تصویب این طرح، شفافیت در سه بخش اصلی مجلس یعنی صحن علنی، کمیسیون‌های تخصصی و هیأت رئیسه، جاری می‌شود و تمامی روندها و فرآیندها، جلسات و برنامه‌های مجلس به صورت شفاف در منظر عموم مردم قرار خواهد گرفت.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص شفافیت در صحن علنی مجلس گفت: انتشار آرا نمایندگان در صحن، انتشار عمومی مشروح مذاکرات در مدت زمان حداکثر یک ماه،، انتشار عمومی اسامی غایبان و حاضران، انتشار عمومی برنامه هفتگی مجلس ۳ روز قبل از برگزاری جلسات و انتشار گزارش سفرها، مواردی است که در طرح شفافیت به آن توجه شده است.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس با اشاره به تسری شفافیت به کمیسیون‌های تخصصی افزود: انتشار آرا نمایندگان، برگزاری علنی جلسات کمیسیون‌ها، الزام انتشار اسامی غایبان و حاضران و آرای نمایندگان در جلسات کمیسیون‌ها، انتشار عمومی دستورکار کمیسیون‌ها تا ۳ روز قبل از تشکیل جلسه، ایجاد بستر قانونی پخش زنده و انتشار عمومی مشروح مذاکرات جلسات کمیسیون‌های تخصصی، از جمله تحولات مهمی است که در صورت تصویب این طرح اتفاق خواهد افتاد. در عین حال جلسات بررسی طرح‌ها و لوایحی که وفق اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیون ویژه انجام می‌شود نیز به صورت علنی برگزار می‌گردد.

عسگری در خصوص شفافیت در حوزه عملکرد هیأت رئیسه مجلس گفت: امکان حضور سایر نمایندگان در جلسات هیأت رئیسه، انتشار مشروح مذاکرات این هیأت برای نمایندگان و انتشار آرا اعضای هیأت رئیسه به تفکیک موافق، مخالف و ممتنع برای نمایندگان از جمله اقداماتی است که در صورت تصویب طرح شفافیت آرا در جلسات هیأت رئیسه، عملی خواهد شد.

طرح شفافیت آرا یکی از نخستین طرح‌های مجلس یازدهم

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه طرح شفافیت آرا نمایندگان مجلس یکی از نخستین طرح‌هایی بود که در مجلس یازدهم اعلام وصول شد، گفت: کلیات این طرح بعد از چند ماه بررسی در مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون آئین‌نامه داخلی مجلس نخستین بار، بهمن ماه سال گذشته به صحن علنی مجلس آمد.

وی افزود: در نشست علنی آن روز مجلس، کلیات طرح شفافیت آرا نمایندگان با وجود ۱۵۳ رأی موافق متأسفانه تصویب نشد. این طرح به دلیل اینکه منجر به تغییر آئین‌نامه داخلی مجلس می‌شود، طبق قانون به ۶۷ درصد آرای صحن علنی نیاز دارد، اما با ۶۵ درصد آرا تنها ۳ رأی کم آورد و تصویب نشد.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس با اشاره به سابقه طرح شفافیت آرا در مجالس مختلف گفت: برای نخستین‌بار این طرح از سوی نمایندگان در مجلس دهم مطرح گردید. نمایندگان مجلس قبل در آستانه بررسی لوایح مرتبط با FATF خواستار شفافیت رأی شدند و حتی طرحی هم در این زمینه ارائه کردند، اما طرح شفافیت که به امضا ۱۶۰ نماینده رسیده بود، در صحن علنی تنها ۵۹ رأی موافق اخذ کرد.

عسگری با اشاره به اینکه تصویب این طرح نیاز به موافقت دو سوم (۲/۳) نمایندگان و مشارکت بالای مجلس دارد یادآور شد: مجلس یکی از شفاف‌ترین نهادها در کشور است و از دیرباز مذاکرات صحن علنی مستقیماً پخش و مردم در جریان روند امور قرار داشتند، امیدوارم این بار با مساعدت و همراهی سایر نمایندگان که اکثریت آن‌ها موافق تحقق شفافیت هستند، این طرح مورد تصویب واقع شود، چرا که نشان‌دهنده پاسخگویی نمایندگان مردم به یک مطالبه اساسی جامعه بوده و باعث افزایش اعتماد عمومی و کارآمدی نظام قانون‌گذاری خواهد شد.

کد خبر 5325304

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =