بازگشایی مدارس در مهر آمار کرونا را افزایشی نکرد

روند نزولی آمار کرونا در کشور به طور کلی نشان می‌دهد که بازگشایی مدارس حداقل باعث ایجاد تنشی در آمارها نشده و همین نشانه قابل تأمل و خوبی است.

به گزارش خبرنگار مهر، این روزها واکسیناسیون دانش آموزان گروه سنی ۱۲ تا ۱۶ سال در حال پیگیری است. طبق آخرین آمار مربوط به سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ بیش از ۶ میلیون دانش‌آموز در سنین ۱۲ تا ۱۸ سال در حال تحصیل هستند. حالا مسئولان وزارت بهداشت معتقد هستند برای رسیدن به واکسیناسیون ۷۰ درصد جمعیت کشور و عبور از پاندمی کرونا لازم است که دانش‌آموزان نیز واکسینه شوند و از سوی دیگر مسئولان آموزش و پرورش نیز برای بازگشایی مدارس و بازگشت به آموزش حضوری بر آن اصرار دارند.

هر چند طرح واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ ساله که از ۱۵ مهرماه به صورت رسمی در مراکز جامع سلامت وزارت بهداشت آغاز شد در حال حاضر اختیاری و با اجازه والدین است اما توصیه شده که دانش آموزان و والدین به این طرح بپیوندند و واکسن در نظر گرفته شده برای این گروه سنی سینوفارم است. البته ۵۰۰ مرکز تجمیعی واکسیناسیون برای دانش‌آموزان در سراسر کشور نیز پیش‌بینی شده است تا والدین برای انتخاب محل واکسیناسیون حق انتخاب داشته باشند.

گودرزی سرپرست دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش درباره آخرین وضعیت واکسیناسیون دانش آموزان به خبرنگار مهر گفت: تا روز گذشته، چهار میلیون و ۱۰۰ هزار دانش‌آموز واکسن را دریافت کرده‌اند. یعنی بیش از ۵۰ درصد دانش آموزان واکسینه شدند. در روزهای ۲۱ و ۲۲ مهرماه طرح لکه‌گیری واکسیناسیون دانش‌آموزان اجرا شد.

گودرزی بیان کرد: امیدمان این است که تعداد دانش‌آموزان واکسینه شده در کشور به رقم ۷۰ درصد در مجموع برسد. واکسینه شدن دانش آموزان باعث ایمنی بیشتر خانواده‌ها در برابر کرونا می‌شود و با بازگشایی مدارس در نیمه آبان خانواده‌ها نگرانی کمتری را تجربه خواهند کرد.

وی در پایان گفت: در حال حاضر روزانه روند افزایشی تزریق واکسن دانش‌آموزان را شاهد هستیم.

این سخنان در حالی است که مشاهدات میدانی خبرنگار مهر حاکی از این است که در این میان تهیه کارت‌های واکسیناسیون کاملاً رسمی برای دانش آموزانی که والدینشان مخالف واکسن زدن هستند اما به جهت اینکه امکان دارد حضور در مدارس منوط به داشتن کارت واکسیناسیون باشد، امکان پذیر است و شماری از خانواده‌ها بدون اینکه فرزندانشان واکسن زده باشند این کارت‌ها را در اختیار دارند. در این میان وزارت آموزش و پرورش نمی‌تواند کنترلی روی این موارد داشته باشد و باید وزارت بهداشت در روند صدور کارت‌های واکسیناسیون یک نظارت جدی داشته باشد.

از سوی دیگر در حالی که وزارت آموزش و پرورش صحبت از دریافت بالای ۵۰ درصدی واکسن توسط جامعه دانش آموزی ۱۲ تا ۱۶ سال می‌کند، مسعود یونسیان اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگوی ویژه خبری روز ۲۴ مهرماه اعلام کرد که با توجه به آمار ثبت شده تا امروز ۳۵ درصد از افراد بالای ۱۲ سال هر دو دوز واکسن را دریافت کرده و بقیه فقط یک دوز دریافت نموده‌اند.

در واقع هم آمار بالای ۵۰ درصد درست است و هم آمار ۳۵ درصد اما باید توجه داشت که ملاک نهایی کسانی هستند که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده باشند.

به گزارش مهر، برای بازگشایی مدارس به صورت تدریجی از آبان ماه هنوز به صورت دقیق آموزش و پرورش روشی برای گروه سنی دبستان اعلام نکرده است. گروهی که هنوز مشمول دریافت واکسن نیستند اما نیاز به بازگشت آنها به مدرسه احساس می‌شود. همچنین با توجه به اینکه در روزهای مهر شماری از مدارس در دوره ابتدایی و خصوصاً کلاس اول بازگشایی شد آماری از سوی وزارت بهداشت اعلام نشده است که آیا شاهد افزایش ابتلاء در کودکان بوده‌ایم؟ شاید ارائه این آمار بتواند به صورت مشخصی رابطه‌ای بین بازگشایی مدارس و آمار کرونا ارائه بدهد. هر چند روند نزولی آمار کرونا در کشور به طور کلی می‌تواند نشان بدهد که بازگشایی مدارس حداقل باعث ایجاد تنشی در آمارها نشده است که همین نشانه قابل تأمل و خوبی است.

کد خبر 5329479

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 9 =

  نظرات

  • IR ۱۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
   3 0
   مگه بازگشاییشده بود؟ ول کنید مدارس را دست از سر فرزندانمان بکشید
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۶
   0 0
   کم خود مردم رو نابود کردن و از بین بردن با بی تدبیری و سوئ مدیریت الان نوبت بچه هامون شدن بیجا کردن میخوان باز کنن