حضور پررنگ خوزستان در جشنواره موسیقی نواحی کشور

اهواز- چهار گروه موسیقی از خوزستان به دور نهایی چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی کشور راه پیدا کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، گروه میسان به سرپرستی مهدی سواری، تک‌نوازیِ موسی مطیری، نوازنده «رباب»، تک‌نوازی بهرام مهربخش، نوازنده «نی انبان» و مجتبی قنواتی نوازنده «مطبگ» چهار گروهی هستند که در کنار ۱۲ گروه موسیقی دیگر به‌عنوان ۱۶ گروه موسیقی برتر به چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی کشور راه یافتند.

برگزارکنندگان چهاردهمین جشنواره‌ی موسیقی نواحی اقوام موضوع اصلی جشنواره را «وحدت در کثرت موسیقیایی اقوام» اعلام کردند.

این جشنواره در دو بخش اجرای صحنه‌ای و فعالیت‌های پژوهشی بود.

«احمد بیت سیاح» داور خوزستانی این جشنواره با بیان اینکه ما بیشتر بخش اجرای صحنه‌ای را ارزیابی کردیم، گفت: یادمان باشد که موسیقی از دیرباز همراه انسان بوده و هر قوم و ملتی به نسبت اعتقادات و موقعیت جغرافیایی، بعضی آلات موسیقی را ساختند و در نتیجه تاریخی به قدمت تاریخ بشر برای موسیقی رقم خورده است.

وی یادآور شد: یکی از منابع مهم برای موسیقی همه اقوام کشور، ملودی، ترانه و نغماتی است که در نقاط مختلف به‌خصوص در روستاهای دور از شهر توسط مردم محلی و بومی خوانده می‌شدند؛ نغمات روستایی کمتر تحت تأثیر افکار شهری هستند و نشان‌دهنده اصالت، قدمت و هویت هستند.

بیت سیاح گفت: بعضی از این ملودی‌ها سینه‌به‌سینه منتقل می‌شوند و یک آئینه تمام و کمالی از باورهای یک قوم هستند و فرهنگ غنی کشور از مجرای همین نغمات پربار است و اینها گذشته ما هستند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه در کشور کثرت اقوام وجود دارد، آثار بسیاری از طریق سامانه به دستمان رسید که از بین ۲۰۰ اثر که به دبیرخانه رسید در روزهای ۴ و ۵ مهرماه در تهران به همراه دیگر داوران در هیئت انتخاب، آثار را مورد ارزیابی قرار دادیم.

بیت سیاح با بیان اینکه بیشتر آثار ارسالی طبق فراخوان جشنواره به دست ما رسید، گفت: تقریباً روزی ۱۰ ساعت روی این موسیقی‌ها کار کردیم و توانستیم طبق فراخوانی که گروه‌ها عمل کرده بودند، بعضی از گروه‌ها انتخاب کردیم تا ۱۶ گروه از ۲۹ مهرماه تا ۲ آبان ماه امسال بتوانند روی صحنه بروند و اجرای خودشان را داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، گروه‌ها در قالب سه و دو نفره هستند و بعضی از اجراها تک‌نوازی و انفرادی اجرا می‌شوند که از میان ۲۰۰ اثر ۱۶ اثر انتخاب شد و علاوه بر آثار انتخابی از بعضی افراد شاخص در زمینه موسیقی اقوام نیز دعوت شد.

از خوزستان چهار اثر انتخاب شد؛ گروه میسان در قالب گروه سه نفره با سرپرستی مهدی سواری، اثر موسی مطیری نوازنده رباب و مجتبی قنواتی نوازنده نی و بهرام مهربخش نوازنده نی انبان انتخاب شدند.

کد خبر 5332654

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =