ظرفیت رسانه ملی در احیای بازی‌های بومی و محلی مغفول مانده است

اردبیل - رئیس هیئت ورزش‌های روستایی و بازی‌های بومی و محلی استان اردبیل گفت: صداوسیما با گسترش برنامه‌های تولیدی می‌تواند به ابزاری مهم برای احیای بازی‌های بومی و محلی و روستایی تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی تقی زاده ظهر چهارشنبه در دیدار با مدیر کل صداوسیمای مرکز اردبیل با محوریت توسعه برنامه‌های معرفی ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی اظهار کرد: اقدامات انجام گرفته در سطح استان و پوشش اخبار و تولید برنامه‌های هیئت ورزش‌های بومی و محلی در صداوسیما جای قدیر دارد.

وی با اشاره به اینکه صداوسیما می‌تواند بازوی کمکی و یکی از ابزارهای مهم برای احیای بازی‌های بومی و محلی باشد، خاطرنشان کرد: ما خواستار گسترش این نوع برنامه‌ها در صداوسیما به صورت ملی و استانی هستیم تا بتوانیم بازی‌های بومی اردبیل در گستره وسیع کشوری نیز معرفی کنیم.

رئیس هیئت ورزش‌های روستایی و بومی و محلی استان اردبیل با بیان اینکه هیئت تلاش می‌کند تا بتواند بسترهای مناسبی را برای ورزش روستاییان و حضور جوانان و نوجوانان در مسابقات و جشنواره‌ها فراهم کند، افزود: از ابتدای سال توانستیم با برگزاری مسابقات و جشنواره‌های مختلف ورزشی در شهرستان‌های مختلف این بستر را برای حضور هم بانوان و آقایان فراهم کنیم.

تقی زاده اضافه کرد: اولین المپیاد ورزشی خانه‌های روستایی در دو بخش آقایان و بانوان با محوریت خانه‌های ورزش روستایی فعال برگزار شد که نفرات برتر به المپیاد کشوری معرفی شدند و در مرحله دیگر اولین المپیاد ورزشی دختران روستایی را هم با حضور ۱۱ شهرستان برگزار کردیم.

وی تصریح کرد: در هفته گرامیداشت تربیت بدنی در ۸ شهرستان توانستیم جشنواره‌ای برگزار کنیم و در همین راستا هشتمین دوره سوارکاری روستایی را با حضور بیش از ۸۰ سوار کار در راستای ترویج ورزش روستایی و گردشگری ورزش روستایی برگزار کردیم.

تقی زاده از تجهیز ۲۰ باب خانه ورزش روستایی خبر داد و گفت: طی ماه آینده در راستای توسعه ورزش روستایی ۲۰ خانه ورزش روستایی از وسایل ورزشی اعم از تنیس روی میز، فوتبال دستی، صفحه شطرنج، دارت و تاتمی تجهیز خواهد شد که امید داریم تا پایان سال ۷۰ خانه ورزش روستایی را تجهیز کنیم.

ظرفیت رسانه ملی در احیای بازی‌های بومی و محلی مغفول مانده است

احیای بازی‌های بومی و محلی ضرورتی اجتناب ناپذیر است

علی ملااحمدی، مدیرکل صداوسیمای اردبیل نیز با اشاره به برنامه‌های متنوع ورزشی تولید شده در سیمای مرکز اردبیل در راستای معرفی ورزش‌های بومی و محلی اظهار کرد: در طول هفته شاهد تولید و پخش برنامه‌های متنوع ورزشی در صداوسیما هستیم و جدول پخش برنامه‌های ورزشی را پیگیری می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: همکاران ما در سیمای مرکز اردبیل علاوه بر مرکز استان در سایر شهرستان‌ها نیز حاضر شده و برای معرفی ورزش شهرستان‌های مختلف اردبیل نیز برنامه‌های متنوعی را تولید می‌کنند.

مدیرکل صدا و سیمای اردبیل گفت: برنامه ورزش، تلاش و نشاط به صورت هفتگی از سیمای مرکز اردبیل پخش شده و عملکرد و فعالیت‌های تمامی هیئت‌های ورزشی را پوشش می‌دهد که اقدامی مناسب در راستای معرفی ورزش اردبیل در گستره ملی و استانی است.

ظرفیت رسانه ملی در احیای بازی‌های بومی و محلی مغفول مانده است

نیازمند توسعه برنامه‌های معرفی ورزش روستایی هستیم

محمدرضا برادران، معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان نیز در این دیدار اظهار کرد: انتظار می‌رود در راستای معرفی و توسعه ورزش‌های بومی و محلی اردبیل نیز از طریق رسانه بومی اردبیل اقدامات اساسی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: ورزش‌های روستایی از طریق برنامه‌های کند حیاتی و ورزش و تلاش و نشاط پخش می‌شود اما جا دارد تا در طول هفته برنامه‌های متعددی از این قبیل در صداوسیمای مرکز اردبیل تولید و در معرض دید مردم قرار گیرد.

معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان اردبیل همچنین خواستار توسعه و گسترش پخش اخبار هیئت‌های ورزشی از سوی صداوسیما شد و بیان کرد: صدا وسیما مهمترین ابزاری هست که می‌تواند برای احیای بازی‌های بومی و محلی اردبیل گام مؤثری را بردارد.

برادران تصریح کرد: صداوسیما باید با پوشش و انتشار اخبار جشنواره‌ها و مسابقات روستایی و بازی‌های بومی محلی برای ترویج این موضوع اقدام کند چرا که انتظار داریم ظرفیت و استعداد ورزش‌های بومی اردبیل باید در کشور شناخته شده و به نحو احسن معرفی شود.

ظرفیت رسانه ملی در احیای بازی‌های بومی و محلی مغفول مانده است

ضرورت آشناسازی نسل جوان با آئین‌های بومی

شکیبا، عضو هیئت رئیسه بازی‌های بومی و محلی اردبیل نیز توجه به بازی‌های بومی و محلی و ترویج این بازی‌ها در ارتباط با معرفی هویت‌های ورزشی استان مهم ارزیابی کرد.

وی گفت: نسل امروز و آینده ما باید نسبت به آئین‌های بومی و محلی ما آشنا شوند و برای حفظ این موضوع باید بازی‌های بومی و محلی را با نسل جدید و آینده آشتی دهیم.

عضو هیئت رئیسه بازی‌های بومی و محلی استان افزود: با توجه به زندگی آپارتمانی و عدم آشنایی خانواده‌ها، جوانان و نوجوانان ما با بازی‌های بومی و محلی و آئین‌های سنتی، نیاز هست که در راستای احیایی بازی‌های بومی و محلی در راستای اداره برگزار جشنواره‌ها و مسابقات مختلف این موضوع را به صورت ویژه پرداخت و بسترهای مناسبی را برای حضور جوانان و نوجوانان در این مسابقات و جشنواره‌ها مهیا کنیم.

کد خبر 5335113

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 6 =