بررسی مهاجرت و تاثیرات هویتی آن در برنامه «زاویه»

در هفدهمین قسمت از فصل شانزدهم برنامه زاویه که چهارشنبه ۲۶ آبان‌ماه از شبکه چهار سیما پخش می‌شود موضوع «مهاجرت و تاثیرات هویتی آن» مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هفدهمین قسمت از فصل شانزدهم برنامه زاویه به موضوع «مهاجرت و تاثیرات هویتی آن» اختصاص دارد.

میهمانان این قسمت از برنامه که اجرای آن را عطاالله بیگدلی به عهده دارد رحمان قهرمانپور، پژوهشگر ارشد مرکز پژوهش‌های علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه و حجت‌الاسلام ابوذر مظاهری‌مقدم، عضو هیئت‌علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام‌خمینی(ره) هستند.

مسئلۀ هویت و بازیابی هویت، پیش از انقلاب و در مواجهه با تکثر هویت‌ها مطرح شده بود. پس از وقوع انقلاب اسلامی نیز بعضی آنرا خواست عمومی برای بازگشت به هویت جمعی می‌دانستند.بسیاری معتقد بودند با گسترش ایده جهان‌وطنی، هویت از معنی تهی شده و کشور ما نیز ذیل این موج از تغییرات قرار خواهد گرفت اما گروه دیگری، وجود دال‌های گفتمانی مانند ایران و اسلام را قویتر از آن می‌دانستند که به‌آسانی دچار تزلزل و شکست شود.

مهاجرت‌ها اعم از مهاجرت نخبگان یا غیر از آن را نیز می‌توان ذیل مسئلۀ هویت مطرح کرد و به این ترتیب این پرسش مطرح می‌شود که آیا گسترش مهاجرت و میل به آن، به این معنی است که در هویت ما ضعف و فتوری پیدا شده است یا این مسئله، حاشیه‌ای ناگزیر ولی کم‌اهمیت، بر متن هویت ماست؟آیا شیوع میل به مهاجرت، موجب تضعیف هویت جمعی ما نخواهد بود؟و آیا راه گریزی از جهان‌وطنی هست؟ و درهرصورت، با تضعیف هویت جمعی، آیندۀ ما چگونه خواهد بود؟

هفدهمین قسمت از فصل شانزدهم برنامه زاویه چهارشنبه ۲۶ آبان‌ماه، ساعت ۲۲ از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

کد خبر 5354138

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =