احتمال ترخیص ۲۲۴۹ خودروی دپو شده در گمرکات با دستور رئیس جمهور

معاون فنی گمرک طی نامه‌ای به معاون وزارت امور اقتصاد و دارایی درخصوص «خودروهای خارجی موجود در گمرکات کشور» شرایط موجود در گمرکات را شرح داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهرداد جمال ارونقی معاون فنی گمرک طی نامه‌ای به اسماعیلی معاون وزارت امور اقتصاد و دارایی در خصوص «خودروهای خارجی موجود در گمرکات کشور» شرایط موجود در گمرکات را شرح داد.

در متن این نامه آمده است:

از تعداد ۱۲.۲۵۱ دستگاه خودروی سواری وارده به گمرکات در زمان قبل از ممنوعیت طی دو فقره مصوبه هیأت وزیران، تعداد ١٠٠١٢ دستگاه خودروی سواری ترخیص و تعداد ٢٢٤٩ دستگاه باقی مانده است که در صورت تمدید مصوبه ترخیص خودروهای سواری به صورت قبلی:

١_ تعداد ۵۱ دستگاه خودروی سواری عموماً زیر ٢۵٠٠ سی سی که به گمرک، اظهار و تشریفات گمرکی آنها انجام شده است اجازه ترخیص پیدا نموده و از گمرک ترخیص می‌گردند.

٢_ ٩ دستگاه از ٨٢ دستگاه خودروی سواری موجود در منطقه اروند قابل ترخیص خواهد بود و مابقی با توجه به اینکه سفارش یا برند آمریکایی می‌باشند وفق نظر معاونت حقوقی وقت ریاست جمهوری قابلیت ترخیص از گمرک را نخواهند داشت.

٣_ ١٠٠ دستگاه خودروی متعلق به سهمیه جانبازان معزز قابلیت ترخیص خواهد داشت، مشروط بر اینکه صاحبان کالا نسبت به پیگیری امور ترخیص خودروها اقدام نمایند.

۴_ ١٠٨٩ دستگاه خودروی سواری مطرح در مراجع رسیدگی کننده مشمول قید زمانی برای ترخیص نبوده و در صورت صدور قرار منع تعقیب یا رأی برائت برای صاحب کالا، ترخیص خودروی موضوع قرار یا رأی مربوطه در هرزمان بلامانع است.

۵_ با توجه به اینکه تعداد ٩٢٧ دستگاه خودروی سواری فاقد ثبت سفارش یا با ثبت سفارش تاریخ منقضی وجود دارد که وزارت صمت از صدور یا تمدید ثبت سفارش‌های مربوطه امتناع نموده مع الوصف در مصوبه دیماه ١٣٩٧ هیأت وزیران، به افتتاح ثبت سفارش یا تمدید آن اشاره شده بود، اتفاقی برای ترخیص این خودروها نیز نخواهد افتاد. باید توجه داشت، خودروهای سواری رسوبی در گمرکات کشور که اکثر این خودروها در گمرکات بوشهر، گیلان، شهید باهنر بندرعباس، خرمشهر، تهران (شهریار سابق)، غرب تهران و بندرلنگه دپو شده‌اند، به دلیل مضی مهلت ماندگاری آنها یا تشکیل پرونده قاچاق درخصوص پرونده ثبت سفارش‌های جعلی، با تنظیم اظهارنامه متروکه یا در اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، طی سالهای ١٣٩٨ لغایت ١٣٩٩، تحویل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی گردیده‌اند.

کد خبر 5356879

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 6 =

  نظرات

  • جلالی IR ۱۲:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۸/۳۰
   0 0
   خوش به حال رانت خواران و ویژه خواران و گروه های مافیایی، که سوار اینگونه خودروها شده و دست برتر خود را به دیگران نمایش خواهند داد،اگر رئیس جمهور سیاست اقتصادی درستی داشت، دستور میداد خودروهای ارزان و کم مصرف توسط کارگاه های داخلی کشور تولید و پس اخذ معاینه فنی و تست امنیت وارد بازار مصرف گردد،