فدراسیون کشتی خواستار عدم قضاوت زودهنگام منتقدان شد

اعلام چرخه انتخابی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی طی روزهای گذشته با برخی انتقادات مواجه شده بود که فدراسیون کشتی نسبت به آن واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از فدراسیون کشتی، طی چند روز گذشته سرمربیان تیم‌های ملی کشتی فرنگی و آزاد اقدام به انتشار طرح چرخه انتخابی برای حضور نمایندگان کشورمان در رقابت‌های قهرمانی آسیا، قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی در سال ۲۰۲۰ کرده اند. در این راستا برخی اهالی کشتی نسبت به این طرح انتقاداتی را مطرح کردند که فدراسیون کشتی با انتشار متن زیر در سایت رسمی خود به آن واکنش نشان داد:

«فارغ از کشتی، برای رسیدن به اهداف عالیه در هرکاری نیاز به برنامه ریزی و اجرای دقیق آن می‌باشد که کشتی نیز مستثنی از این قائده نیست. بی شک کشتی کشتی پس از فروکش کردن شیوع ویروس کرونا، برای حضور در مسابقات پیش رو نیاز به یک برنامه ریزی مدون و هدفمند دارد و در راستای آن فدراسیون کشتی، از سرمربیان تیم‌های ملی کشتی فرنگی و آزاد برنامه فنی تا پایان مسابقات آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو چین را خواسته است.

بر این اساس هر یک از سرمربیان تیم‌های ملی بر اساس تجربیات و نیازهای تخصصی کشتی آزاد و فرنگی و شرایط حال حاضر کشتی ایران طرح چرخه‌ی انتخابی خود را تدوین کرده و پس از تأیید فدراسیون کشتی برای اجرا به صورت رسمی اعلام شده است.

یکی از نقدهایی که به طرح چرخه‌ی انتخابی تیم ملی شده است، جا ماندن برخی از مدعیان پوشیدن دوبنده تیم ملی و دست باز کادر فنی در پایان چرخه‌ی انتخابی برای انتخاب ملی پوشان است.

لازم است این موضوع را در نظر داشته باشیم که سرمربیان تیم‌های ملی کشتی و به تبع آن فدراسیون کشتی بیشتر از هر کسی دغدغه موفقیت کشتی گیران و تیم‌های خود در رقابت‌های پیش رو را دارد و به همین جهت است که با اجرای چرخه‌ی انتخابی تیم ملی به دنبال مشخص شدن شایسته‌ترین فرد برای پوشیدن دوبنده تیم ملی است.

علاقمندان به کشتی کشور خود خوب می‌دانند که سال‌ها بود که رقابت‌های قهرمانی کشور از سکه افتاده بود و کشتی گیران مطرح و مدعی به هر نحوی در این رقابت‌ها حضوری پر رنگ نداشتند اما با تدبیر فدراسیون کشتی و کادر فنی تیم‌های ملی کشتی، مهمترین مرحله‌ی چرخه‌ی انتخابی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی رقابت‌های قهرمانی کشور است و تمامی مدعیان پوشیدن دوبنده تیم ملی می‌بایست کار خود را از این رقابت‌ها آغاز کنند.

البته باید این حق را نیز برای کشتی گیرانی که در رقابت‌های سنگین جهانی و المپیک صاحب مدال شده اند و یا در رقابت‌های امیدهای جهان که سطح بسیار بالایی داشت به مدال طلا دست یافته اند قائل شد که به واسطه‌ی اثبات خود به کادر فنی و ریکاوری بدنی از برخی از مسابقات مانند قهرمانی کشور و یا جام تختی معاف باشند.

اما این موضوع را باید در نظر داشت که اگر کشتی گیری مدعی دوبنده تیم ملی است می‌تواند با قهرمانی در مسابقات کشوری، انتخابی جام تختی، رقابت‌های قهرمانی آسیا و جام تختی خود را به کادر فنی اثبات کرده و حریف نفرات مدال دار کشورمان در مرحله‌ی نهایی انتخابی تیم ملی باشد.

از سوی دیگر با توجه به اینکه تیم‌های ملی کشتی ما به فاصله زمانی بسیار کم می‌بایست در دو رقابت بسیار مهم جهانی و بازی‌های آسیایی حضور یابند، کادر فنی تیم‌های ملی باید این اختیار را داشته باشد که علاوه بر حضور کشتی گیران در رقابت‌های داخلی، آنها را با اعزام به رقابت‌های بین المللی و در مبارزه با حریفان خارجی محک بزند تا بهترین نفر چه در مسابقات داخلی و چه در تورنمنت‌های خارجی راهی راهی این دو مسابقه مهم شود.

بی شک کشتی گیران باید خود را بر روی تشک کشتی و اردوهای تیم‌های ملی به کادر فنی ثابت کنند و کشتی گیری که بتواند در این فرصت چند ماهه از مراحل مختلف چرخه‌ی انتخابی تیم ملی سربلند بیرون آید، لیاقت پوشیدن دوبنده تیم ملی را دارد.

البته تفاوت‌هایی بین چرخه انتخابی تیم‌های ملی کشتی آزاد و فرنگی وجود دارد که مورد نیز با توجه به شرایط متفاوت تمرینی و مسابقه‌ای این دو رشته و تفکرات سرمربیان این تیم‌ها نشأت گرفته است. بی تردید چرخه خلاصه شده محمد بنا و چرخه جز به جز ء پژمان درستکار، نکات بسیار مشترک و نزدیک به یکدیگر دارد و آن هم حضور در رقابت‌های قهرمانی کشور، انتخابی جام تختی، رقابت‌های بین المللی جام تختی و قهرمانی آسیا است، ضمن اینکه در این چرخه راهکارهایی ارائه شده تا از پتانسیل کشتی گیرانی که به هر نحوی شایستگی خود را به کادر فنی اثبات کنند نیز استفاده شود.

مخلص کلام اینکه محمد بنا که سال‌ها پیش بعنوان بهترین مربی کشتی فرنگی جهان از سوی اتحادیه جهانی کشتی برگزیده شده، با کوله باری از تجربه خود بهتر از هرکس می‌داند که راه انتخاب کشتی گیران از رقابت تنگاتنگ بین آنها می‌گذرد و این موضوع را می‌توان از فاصله یازدهمی جهان تا نایب قهرمانی جهان و کسب سه مدال طلا در رقابت‌های جهانی نروژ و همچنین کسب مدال طلا در المپیک توکیو دریافت.

قطعاً این مربی کارکشته که بیش از ۱۷ سال است تمامی کشتی گیران کشور را از رده نوجوانان تا رده بزرگسالان رصد می‌کند، بهتر از هرکس می‌داند شرایط کشتی گیران به چه نحو است و مهر تأیید آن موفقیت کشتی گیرانی همچون محمدرضا گرایی، میثم دلخانی، محمدهادی ساروی، علی اکبر یوسفی و امین میرزازاده و پیشرفت بی نظیر کشتی فرنگی ایران در دو سال گذشته است.

اینکه در آغاز چرخه انتخابی تیم ملی قضاوت‌های زودهنگام انجام گیرد، عایدی به جز دلسردی کشتی‌گیران از حضور در این چرخه و در نهایت عدم موفقیت کشتی را در پی ندارد و بهتر است، جامعه‌ی کشتی کشور با همدلی و اعتماد به کادر فنی تیم‌های ملی و فدراسیون کشتی، در جهت حمایت از این طرح‌ها گام بردارند تا نتیجه مثبت و شیرینی طعم قهرمانی آن را در رقابت‌های پیش رو از جمله المپیک ۲۰۲۴ شاهد باشیم.»

کد خبر 5359517

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 2 + 1 =

  نظرات

  • IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۸
   0 0
   معلوم نشد انتخابی تیم امید چی شد هرکی پارتی داشت کشتی گیر خودشو آورد کشتی گیر ما که توی تمرین همه ی این عزیزان رو صد هیچ کرد از توی خونه داشت مسابقاورداشتمسابقاتومیکرد. دست مریضات به دبیر و دور بریاش