احیای صنایع‌ استان فارس/ شرح حال یک نوشدارو

شیراز - شرکت «توسعه تکنولوژی میزبان»بعنوان یک شتاب‌دهنده، دفتر استانی خود را در فارس تاسیس کرد تا گامی برای احیای صنایع در استان فارس باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از مهمترین سرفصل‌های توسعه در جهان امروز، مباحث توسعه محلی است که در ایران مغفول مانده است. رویکرد توسعه محلی جایگزین برنامه‌ریزی‌های مرکزگرا شده تا با شناخت کافی از مسائل بومی و لایه‌های زیرین، تصمیماتی کارآمد را اتخاذ کرده و هزینه‌های اجرایی را کاهش دهد. یکی از راه‌های تعدیل سیاست‌های مرکزگرا توجه به ظرفیت‌های موجود در استان‌ها و بالفعل کردن آن با تشکیل هسته‌های نخبگانی فعال محلی با رفع تمرکززدایی نیروهای نخبه از پایتخت و تلاش برای احیای ظرفیت‌های این بخش‌ها با اتکا به امکانات و توان موجود در تهران بصورت تأسیس یک شتاب‌دهنده است، تا خود به شناخت مسائل بومی و ارائه راه حل خویش اقدام نمایند.

در همین راستا شرکت «توسعه تکنولوژی میزبان» بعنوان یک شتاب‌دهنده اقدام به تأسیس دفاتر استانی در شهرهای مختلف جهت کاهش هزینه‌ها، تسهیل ارتباط بین کارفرما و پیمانکار و تسریع فرایند پروژه، با در اختیار داشتن ناظران متخصص در حوزه‌های الکترونیک، آب و فاضلاب، مواد، تجهیزات، اتوماسیون صنعتی، پلیمر، صنایع غذایی توان احداث واحدهای فرایندی و صنعتی، ساخت نمونه اولیه، مهندسی معکوس، ارائه دانش فنی، مشاوره و نظارت و مدیریت پروژه، ارائه راحل فناورانه با مشارکت و سرمایه‌گذاری نمود.

در ادامه با شناخت ظرفیت‌های استان فارس در گام بعدی خود در تابستان ۱۴۰۰ اقدام به تأسیس دفتر خود در شهر شیراز کرد که با بازدید معاون وزیر صمت در بدو امر، بتازگی بدست نماینده شهر شیراز در مجلس شورای اسلامی افتتاح شد. مدیرعامل این شرکت در ادامه توسعه رسالت میزبان بدنبال راه‌اندازی دفاتر قزوین و اراک در گام بعدی است. تا بحال شرکت‌هایی همچون صاایران، اسنوا، شیرین عسل، هافمن، ستاک، فولاد هرمزگان، کلر پارس و … بعنوان شریک تجاری همراه شرکت میزبان در این رویکرد شده‌اند.

اولین همایش «آینده صنایع ایران با رویکرد تکنولوژی» ۲۷ آبان ۱۴۰۰ به همت رئیس سازمان بسیج مهندسین صنعتی شیراز و با مشارکت سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان فارس توسط شرکت توسعه تکنولوژی میزبان در جهاد دانشگاهی شیراز به جهت اهمیت استان فارس در صنایع کشور و احیای صنایع این استان برگزار شد. همایشی که با حضور ۳۰ شرکت دانش‌بنیان فناور و مدیران ارشد و مدیران تحقیق و توسعه ۸۰ صنعت بزرگ استان در راستای توسعه تکنولوژی و پلی بین شرکت‌های دانش‌بنیان فناور و نیازهای صنعتگران در ادامه مسیر صنایع برگزار شد. بخش جنبی این همایش به برپایی نمایشگاهی از توانمندی شرکت‌های دانش بنیان به منظور افزایش تولید ثروت و توسعه اقتصادی بر پایه دانش اختصاص داشت.

مدیرعامل شرکت میزبان برگزاری این همایش را از مسئولیت‌های مجموعه خود جهت ترویج فرهنگ نوآوری در صنعت، القا حس خودباوری در بین صنعتگران، مستقل شدن صنایع و کمک به شرکت‌های دانش بنیان جهت رشد و باروری بعنوان حلقه مفقوده‌ی صنایع می‌داند. وی معتقد است امروزه باید بدنبال تبدیل نیاز صنعت به زبان تکنولوژی و استفاده از تکنولوژی برای حل مسائل صنعت باشیم؛ و راه‌حل را استفاده از فناوری برای فائق آمدن بر این مشکلات با نیروی انسانی توانمند می‌داند.

احیای صنایع‌ استان فارس/ شرح حال یک نوشدارو

حمیدرضا ایزدی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس در حاشیه این همایش می‌گوید: تاکنون ۸۰و احد تولیدی مجوز دانش بنیان بودن را دریافت کردند.

در راستای رویکرد شرکت میزبان، رئیس صمت استان فارس با تأکید بر اینکه صنایع ایران و صنعت فارس بایستی از خدمات و دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان استقبال کنند، جایگاه صنعت را در توسعه اقتصادی دارای نقش مهمی می‌داند و اظهار می‌کند: اگر در فرآیند فعالیتی به ویژه در زمینه تولید و عرضه محصولات، امکان بکارگیری از راهکارها و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم شود، قطعاً ضامن پایداری آن بنگاه اقتصادی و زمینه‌ساز ایجاد ارزش افزوده برای واحد تولیدی خواهد شد.

ابراهیم عزیزی نماینده مردم شهر شیراز و زرقان و نایب رئیس اول کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است: سیاست‌های غلط استفاده از محصولات وارداتی به صنعت الکترونیک در فارس لطمات زیادی را وارد نموده است. کارخانه‌های بزرگ استان فارس همچون ITI، ITMC، کمپرسورسازی و… برخلاف گذشته، به دلیل اجرای غلط خصوصی‌سازی و.... امروزه یا تعطیل و نیمه‌تعطیل شده‌اند.

احیای صنایع‌ استان فارس/ شرح حال یک نوشدارو

وی ادامه داد: دلیل تعطیلی کارخانه‌ها عدم نگاه علمی و فناورانه به بحث صنعت بود به طوری که اسیر روزمرگی و عقب ماندگی شدند. وی با تأکید بر رویکرد علمی صنعتگران در شرایط فعلی باور دارد، برگزاری این همایش می‌تواند ما را به قله‌های پیشرفت برساند و توانمندی‌های صنعتگران فارس قابل گسترش به فراتر از مرزهای استان و حتی کشور است که انتظار داریم به صورت کاربردی و هدفمند این مهم دنبال شود.

حسین پناهی، رئیس سازمان بسیج مهندسین صنعت و معدن استان فارس، هدف از برگزاری این همایش در هفته بسیج را مانع‌زدایی از صنایع با حمایت و هم‌افزایی سازمان صمت و رفع مشکلات می‌داند.

وی در مورد فعالیت‌های این سازمان در راستای تحقق شعار سال و به نتیجه رساندن منویات مقام معظم رهبری بیان داشت: در پروژه اخیر این سازمان، پایش و عارضه‌یابی ۶۰۴ واحد صنعتی و ۷۰ واحد معدنی با فعالیت‌های متداوم دو کلینیک تخصصی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای و شهرک صنعتی در حال انجام است که هدف از آن کمک به رفع موانع تولید است. وی در رابطه با طرح پایش و عارضه‌یابی واحدهای صنعتی راکد و نیمه‌فعال تشریح نمود: این طرح در چهار کارگروه زیرساخت، تحقیق و توسعه، قوانین و مقررات و همچنین مالی و اعتباری با هدف پایش و پشتیبانی از واحدهای صنعتی و تولیدی فعالیت دارد. حسین پناهی با اشاره به اینکه به دنبال رفع مشکلات صنعتی در قالب قرارگاه صنعتی خاتم الانبیا سپاه فجر هستیم

رئیس پارک علم و فناوری فارس سهم شرکت‌های دانش بنیان از تولید را ناچیز می‌داند و اعتقاد دارد باید آن را افزایش داد.

سهراب شرفی، رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان فارس با بیان اینکه بهره بردن از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان اهمیت دارد، بهره‌گیری از تکنولوژی نوین در کسب و کارها را یک ضرورت می‌داند و کاهش مشکلات صنعت را در راستای دانش‌بنیان بودن آن‌ها می‌داند.

از بخش‌های دیگر همایش می‌توان به رونمایی از تمبر همایش و تقدیر از شرکت‌های منتخب از دیدگاه سازمان صمت شرکت‌های دانش بنیان فعال و توانمند با حضور مسئولان بود. بیانیه پایانی همایش تاکید بر امتداد روند برگزاری این رویدادها، قدردانی از متولیان برگزاری و احیای صنایع در استان با حضور ۵۵۰ شرکت فناور و دانش بنیان بعنوان کمک حال صنایع بود.

احیای صنایع‌ استان فارس/ شرح حال یک نوشدارو

کد خبر 5360521

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 5 =