اتحاد و همدلی باعث موفقیت فارس می شود/علم بدون تقوا مناسب نیست

شیراز - نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: امروز اتحاد، همراهی و همبستگی باعث موفقیت در استان فارس می شود و در این مسیر باید از تمایم ظرفیت ها از جمله روحانیت و دانشگاهیان استفاده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله لطف الله دژکام در جلسه مجمع نمایندگان استان فارس، گفت: خداوند متعال در آیه ۱۶ سوره تغابن می‌فرماید "وَمَنْ یُوقَ شُحَّ نَفْسِهِ فَأُولَائِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ"، و کسانی که از خوی لئامت و بخل نفس خود محفوظ مانند آنها به حقیقت رستگاران عالمند.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات نرسیدن به این اهداف، این است که بر پایه دانش برنامه ریزی نمی‌کنیم. اینکه رهبر معظم انقلاب مکرر می‌فرمایند کار دانش بنیان باشد برای همین است، اگر دانش بنیان باشد مطمئناً یکی از شرایط مهم رسیدن به هدف تأمین شده است.

امام جمعه شیراز تصریح کرد: امروزه نمایندگان، استاندار و بنده با مردم مواجه هستیم و برخی از درخواست‌ها مبنای علمی ندارد در حالی که باید باورمان باشد که خواسته‌ها با دانش بنیان ارائه شود.

وی یاداور شد: شما مسئله زاینده رود را ببینید، ۴۰۰ سال پیش شیخ بهایی که مهندس بوده است با حساب و کتاب دقیق و عادلانه آب را قسمت کرده اما امروز جواب نمی‌دهد چون یکسری عوامل تأثیرگذار جدید پیدا شده و امروز باید روی حساب علمی مقایسه شود و تقسیم جدید ارائه دهیم تا سال‌ها استفاده شود.

نماینده ولی فقیه در فارس تاکید کرد: در مباحثی که در موضوعات گوناگون پیش می‌آید باید دانش را لحاظ کرد راه کارها نباید مناسب دوره کاری و مسئولیت خودتان باشد بلکه راهکار باید تا سال‌ها جواب دهد.

وی افزود: مسئولین در هر گوشه‌ای از کشور، از جلسات مجلس تا خانه روستاییان که می روید اگر سخنی خلاف علم است توجه نکنید نگاه علمی را پیدا کنید این نکته اول هست اگر می‌خواهیم به آرمان‌های خود نزدیک شویم.

امام جمعه شیراز تاکید کرد: بعضی اوقات ما می‌دانیم جهت علمی کار چیست و دستور خدا چیست و انصاف و عدالت چیست اما خدای نکرده نفس ما نمی‌گذارد اجرا کنیم این تقوا می‌خواهد یعنی علم بدون تقوا فایده ندارد.

وی افزود: اگر خلاف علم رفتار کنیم بی تقوایی کردیم و به مردم آسیب زده‌ایم، نباید خواسته‌های شخصی و نفسانی ما دخیل نشود این مسئله بسیار اهمیت دارد.

آیت الله دژکام تاکید کرد: موضوع بعدی برای رسیدن به آرمان‌ها این است که با هم باشیم همه در تحلیل وضعیت فارس گفته‌ایم که به خاطر اختلاف با یکدیگر از دیگر نقاط کشور عقب افتاده‌ایم خواهش بنده این است که با هم یک حرکت را استمرارا جلو ببرید و لازمه کار این است که برخی که از نظر روحی و انگیزه‌ای زودتر حرکت کرده‌اند اگر احساس کردند فاصله آنها از گروه زیاد شده صبر کنند و برخی دیگر که دیر حرکت کرده‌اند بیشتر تلاش کنند تا برسند چون برای کسب نتیجه همه باید با هم باشیم؛ ولو اینکه تک تک شما نسبت به بنده افکار جلوتری دارید اما اگر به دنبال کار موفق هستیم فاصله زیاد، نا موفقیتی را به همراه دارد و تفرقه ایجاد می‌شود. وی با اشاره به تأثیر روحانیت در جامعه نیز گفت: از طرفی قشرهای تأثیرگذار دیگری هم داریم مثلاً روحانیت که تأثیرگذار هستند و جمع روحانیت باید به نحوی همراهیشان با حرکت استان تأمین شود.

امام جمعه شیراز یادآور شد: استاندار در جلسه با جامعه روحانیت با متانت و سعه صدر سخن گفت تا همراهی ایجاد شود و احترام و آداب باعث می‌شود بقیه اقشار جذب شوند، نظیر همین را در دانشگاه داریم که اقشار تأثیر گذار هستند و ما باید بتوانیم این اقشار را در حرکت استان همراه کنیم.

وی ادامه داد: خیلی از توجیحات این جلسه که مصوبه و صورت جلسه می‌شود را آنها باید انجام دهند یعنی اساتید دانشگاه و روحانیت این کار را می‌کنند بنابراین این وحدت و انسجام باید حفظ شود.

نماینده ولی فقیه در فارس ادامه داد: اخلاص مهم است یک کار ممکن است سروصدا خیلی داشته باشد اما نتیجه اش برای استان صفر است در حالی که کاری دیگر که برای رضای خدا هست و سرو صدای زیادی ندارد نتایجی بسیاری برای استان خواهد داشت اگر خدا نخواهد و کار ما خالصانه نباشد هرچه می دویم به اهداف خود نمی رسیم.

ایت الله دژکام تاکید کرد: بسیاری خیال می‌کردند علت اصلی تأثیر، خودشان هستند اما ما بنده خدا هستیم و باید فرمان ببریم و خالصانه اقدام کنیم و تأثیر را از خدا بخواهیم تا به امروز، کار بوده اما هر کس در وادی خودش فعالیت کرده و اگر همین روند را ادامه دهیم اوضاع در آینده نیز همین خواهد بود.

کد خبر 5362091

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =