مخالفت کمیته هماهنگی شیعیان با نتایج انتخابات پارلمانی عراق

کمیته هماهنگی شیعیان عراق با صدور بیانیه ای گفت که نتایج انتخابات پارلمانی اخیر این کشور را که از سوی کمیساریای انتخابات اعلام شد، قبول ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، کمیته هماهنگی شیعیان عراق موسوم به «الاطار التنسیقی» اعلام کرد که نتایج انتخابات پارلمانی اخیر این کشور را که از سوی کمیساریای انتخابات عراق اعلام گردید، قبول ندارد.

این کمیته در بیانیه‌ای افزود: ما با نتایج انتخابات کاملاً مخالفیم چرا که واضح و روشن است و هیچ تردیدی نیست که کمیساریای انتخابات برخلاف خواست مردم عراق، نتایج انتخابات را از قبل تعیین کرده است.

این بیانیه ادامه داد: ما تاکید می‌کنیم که کمیساریای انتخابات و مراجع قضائی با پرونده اعتراضات به صورت جدی و طبق چارچوب‌های قانونی معمول برخورد نکردند. ادله ارائه شده از سوی گروه‌های سیاسی که اشتباهات کمیساریا را ثابت می‌کند برای شمارش دستی جامع آرا یا دست کم ایجاد تغییرات واضح در نتایج رأی گیری کافی بوده است.

کمیته هماهنگی شیعیان عراق افزود: اشتباهات کمیساریا و تناقض در اظهارات و برگزاری رأی گیری، تردیدها درباره موضوعات مختلف از جمله رای‌های باطله، مطابقت اثر انگشت و همچنین ملاحظات ناظران داخلی و بین المللی را ثابت می‌کند.

این کمیته گفت: مهمترین دلیل گزینشی بودن هیأت قضایی انتخابات پذیرش شمار مشخصی از اعتراضات است در حالی که تمام اعتراضات طبق مقررات بوده است. لذا این تردید ایجاد می‌شود که این نهاد تحت فشارهای سیاسی داخلی و خارجی قرار دارد. ما مجدداً بر موضع ثابت خود در وقوع تقلب گسترده در نتایج رأی گیری، مخالفت با نتایج کنونی و ادامه دعوی قضائی در دادگاه فدرال برای لغو نتایج انتخابات تاکید می‌کنیم.

گفتنی است که کمیساریای عالی انتخابات عراق روز سه شنبه نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این کشور را اعلام کرد.

جلیل عدنان رئیس کمیساریای عالی انتخابات عراق تصریح کرد: شکایت‌ها منجر به تغییر ۵ کرسی در استان‌های بغداد، نینوا، اربیل، کرکوک و بصره شد.

رئیس کمیساریای عالی انتخابات عراق با بیان اینکه شمار افراد واجد شرایط برای رأی دادن ۲۲ میلیون و ۱۱۶ هزار و ۳۶۸ نفر بوده است، گفت: تعداد رای‌دهندگان ۹ میلیون نفر یعنی ۴۴ درصد از مجموع افراد واجد شرایط بوده است.

وی با بیان اینکه هیأت قضایی به همه شکایت‌ها رسیدگی کرد، گفت: ما به تعهد قانونی خود در رسیدگی به شکایت‌ها و اعلام نتایج انتخابات عمل کردیم.

رئیس این کمیساریا در ادامه اسامی نامزدهای پیروز انتخابات در همه استان‌های عراق و آرای به دست آمده این افراد را که بر روی سایت کمیساریای عالی انتخابات عراق قرار داده شده است را اعلام کرد.

نتایج نهایی انتخابات پارلمانی که در دهم اکتبر گذشته برگزار شد طبق اعلام امروز رئیس کمیساریای عالی انتخابات به این شکل است که جریان صدر با ۷۳ کرسی در صدر قرار دارد.

ائتلاف «تقدم» (بزرگترین ائتلاف اهل سنت به رهبری محمد الحلبوسی، خمیس الخنجر و سلیم الجبوری) با ۳۷ کرسی در رتبه دوم، ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی با ۳۳ کرسی در رتبه سوم، حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی با ۳۱ کرسی در رتبه چهارم، ائتلاف کردستان ۱۷ کرسی، ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری با ۱۷ کرسی، و ائتلاف عزم به رهبری خمیس خنجر با ۱۴ کرسی، نسل نو به رهبری شاسوار عبدالواحد با ۹ کرسی، جنبش امتداد به ریاست علاء الرکابی با ۹ کرسی، اشراقه کانون ۶ کرسی، تصمیم با ۵ کرسی، العقد الوطنی به ریاست فالح الفیاض با ۴ کرسی، جنبش بابلیون ۴ کرسی، ائتلاف نیروهای دولت ملی با ۴ کرسی، جنبش حسم ۳ کرسی، ائتلاف جماهیرنا هویتنا ۳ کرسی و جبهه ترکمن عراق با یک کرسی در رتبه‌های بعدی قرار دارند. در رتبه بعدی قرار دارند.

کد خبر 5364883

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =