قانون اساسی در سطح کلان وظیفه حل تعارضات را دارد

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان گفت: در قانون اساسی ارزش‌های بنیادین تبیین شده است و قانون اساسی در سطح کلان وظیفه حل تعارضات را دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، سیامک ره‌پیک بعد از ظهر امروز چهارشنبه مورخ ۱۰ آذر ماه ۱۴۰۰ طی سخنانی در مراسم گرامیداشت سالروز تصویب قانون اساسی با تقدیر از دست‌اندرکاران برگزاری آزمون ملی قانون اساسی در پژوهشکده شورای نگهبان، گفت: برگزاری جلسات و برنامه‌هایی از این دست که برای ترویج قانون و قانون اساسی و توسعه مبانی و مفاهیم قانون اساسی انجام می‌شود، لازم و مفید است.

وی در بحث قانون و قانون‌گذاری تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که نیازمند بررسی فنی و جدی است؛ ماهیت قانون و فرآیند قانونگذاری و آثار اجتماعی آن است.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان ادامه داد: نکته مهمی که کمتر به آن توجه می‌شود؛ شکل قانون‌گذاری و تأسیس قانون در جوامع است که بعد از شکل‌گیری قانون‌گذاری مسیر ویژه‌ای برای تولید قدرت و تأثیرگذاری ایجاد شده است.

ره‌پیک با بیان اینکه ایجاد یک نهادی که می‌تواند با یک روش نرم، تأثیرگذاری فراگیر در اجتماع تولید کند، یک پدیده استثنایی است، گفت: فرآیند قانون‌گذاری به شکل نرم همه را تحت یک نظم اجتماعی قرار می‌دهد که این موضوع قابل تأمل است.

وی ادامه داد: متأسفانه در حوزه ارتباط قانون با مباحث اجتماعی و فرآیند تولید قدرت کم کار شده است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان، نقش قانون اساسی را راهبردی عنوان و خاطرنشان کرد: در قانون اساسی ارزش‌های بنیادین تبیین شده است و قانون اساسی در سطح کلان وظیفه حل تعارضات را دارد.

ره‌پیک با تأکید بر اهمیت پرداخت به قانون اساسی، اظهار کرد: نتیجه این دست کارها (رقابت شبیه‌سازی شورای نگهبان و برگزاری آزمون ملی قانون اساسی) و سایر کارهایی که در پژوهشکده شورای نگهبان انجام می‌شود باید منجر به اجتماعی شدن قانون اساسی شود.

قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان با اشاره به برگزاری رقابت علمی شبیه‌سازی شورای نگهبان بر استمرار این مسیر در حوزه حقوقی و همچنین فقهی تأکید کرد.

کد خبر 5365738

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 10 =