مسیر سیلاب رودخانه نمین برای ۲۵ سال آینده امن شد

نمین ـ رئیس اداره منابع آب شهرستان نمین گفت: نقاط بحرانی و حادثه‌خیز رودخانه‌های شهرستان نمین بازگشایی و مسیر سیلاب امن شده است.

علی اکبری در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: شهرستان نمین درمجموع ۳۲ رودخانه بزرگ و کوچک دارد. رودخانه‌های نمین در مجموع به طول ۳۰۲ کیلومتر مربع هستند که از جمله رودخانه مهم شهرستان می‌توان به رودخانه‌های قره سو، نمین چایی، عنبران چایی و… اشاره کرد.

وی به پر آب شدن ۷۰ درصد رودخانه‌های شهرستان نمین در نیمه دوم سال جاری اشاره کرد و افزود: از سال ۹۹ در سطح شهرستان نمین ۲۹ کیلومتر و در سال جاری به دلیل کمبود بودجه در مجموع ۴ کیلومتر از رودخانه‌های شهرستان نمین آزاد سازی شده است.

اکبری ادامه داد: عملیات بازگشایی نمین چای در طول ۱۰ کیلومتر پایین دست شهر نمین از محل اعتبارات استانی و آزاد سازی حدود یک کیلومتر بالادست شهر صورت گرفت در داخل شهر نیز ۴ کیلومتر توسط شهرداری لایه روبی و ساماندهی شده است.

وی افزود: در حال حاضر تنها نقطه حادثه خیز رودخانه نمین چایی در مسیر روستای «نوجه ده» قرار دارد که بخاطر ساخت پل زیر گذر مسیر رودخانه را با کانال تغییر داده‌اند که جهت اصلاح این مسیر با اداره راه و شهرسازی مکاتباتی داشته‌ایم که تا به امروز نتیجه‌ای حاصل نشده است.

وی به دره‌های موجود در مسیر رودخانه نمین چای اشاره کرد و گفت: مسیر رودخانه نمین چایی به طور کامل آزاد شده و مجراهای رودخانه باز است در شرایطی که سیل داشته باشیم مشکلی پیش نمی‌آید چرا که چندین دره در مسیر رودخانه به هدایت سیل کمک خواهند کرد.

رئیس اداره منابع آب نمین به رودخانه عنبران چایی اشاره و اظهار کرد: رودخانه عنبران‌چای در بازه روستای «نوشنق» به طول ۱.۵ کیلومتر، رودخانه کله‌سر چای در محدوده روستا به طول ۲ کیلومتر لایه روبی و آزاد سازی شده است.

مسیر سیلاب رودخانه نمین برای ۲۵ سال آینده امن شد

آزاد سازی رودخانه در مسیر روستاها

اکبری در ادامه افزود: نقاط بحرانی رودخانه قره‌سو در محدوده «آلادیزگه» تا «قره‌چناق»، رودخانه «موسی‌چای» در محدوده «گللو» تا «اولاغان» به طول ۱۴ کیلومتر بازگشایی شد و این رودخانه به طور کامل آزاد سازی شده است همچنین رودخانه «ننه کران» بازگشایی شده است.

این مسئول در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد ورود آب رودخانه به داخل روستاهای «ویلکیج» گفت: در منطقه «دورجین» و «آلادیزگه» با کمترین بارندگی و جریان آب، روستا را آب فرا می‌گرفت با لایه روبی که انجام شده امسال این مشکل حل شده است.

اکبری در ارتباط با درخواست مردم جهت بازگشایی رودخانه «پیله رود» گفت: قسمت‌هایی از حاشیه رودخانه منطقه «پیله رود» را باغات تشکیل می‌دهند که در شرایط بازگشایی باغ‌ها، درختان قدیمی و راه‌های روستاییان از بین می‌رود اما در حوزه روستای «هشنه» در صورت تحقق اعتبار بازگشایی خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه به دلیل بزرگ بودن رودخانه پیله رود خطر سیل در این مسیر وجود ندارد گفت: به دلیل وجود درختان در حاشیه رودخانه روستا «رز» و همچنین کم بودن بستر رودخانه «رز» امکان بازگشایی وجود ندارد.

رئیس اداره منابع آب نمین به طرح‌های در دست اجرا اشاره کرد و گفت: در شرایط جذب اعتبار دو کیلومتر از رودخانه سوها چایی در داخل روستا را بازگشایی خواهیم کرد.

کد خبر 5369990

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 4 =