الگوی کشت آذربایجان غربی باید تغییر کند

ارومیه – استاندار آذربایجان غربی خواستار تغییر الگوی کشت در استان با توجه به وضعیت کم آبی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدصادق معتمدیان بعد از ظهر چهارشنبه در دیدار مدیران حوزه آب استان، با تاکید بر ضرورت افزایش راندمان کشاورزی استان، افزود: کشاورزی استان باید به سمت کشت محصولات کم آب بر حرکت کند و در این راستا، باید طرح‌های مختلفی توسط سازمان جهاد کشاورزی ارائه شود.

وی ادامه داد: متأسفانه در این استان محصولات آب بر نظیر چغندرقند زیاد کشت می‌شود و بیش از ۷۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به این امر اختصاص یافته که با وجود مصرف بسیار بالای آب و خروج بخش زیادی از این محصول از استان، این حجم از کشت مقرون به صرفه نیست.

توجه به توسعه طرح‌های کشاورزی آذربایجان غربی با توجه به منابع آبی

وی با اشاره به لزوم توجه به طرح‌های توسعه بخش کشاورزی با لحاظ کمبود آب و تغییر الگوی کشت در استان افزود: با توجه به راندمان تولید بالا در واحدهای گلخانه‌ای و مدیریت مصرف آب و همچنین ایجاد فرصت‌های اشتغال در این واحدها، برنامه ریزی برای احداث گلخانه‌های بزرگ باید در استان عملیاتی شود.

معتمدیان با اشاره به ظرفیت‌های استان در بخش صادرات، گفت: آذربایجان غربی موقعیت بی نظیری در کشور برای صادرات دارد و باید از این ظرفیت برای تولید محصولات کشاورزی گلخانه‌ای با رویکرد صادراتی بالا استفاده شود.

وی با بیان اینکه باید به سمت کشت محصولات کم آب بر حرکت کنیم و در این راستا، باید طرح‌های مختلفی ارائه شود، گفت: در این راستا نهضت گلخانه‌ای ۲ هزار هکتاری باید در استان عملیاتی شود.

استاندار آذربایجان غربی بیان کرد: آذربایجان غربی موقعیت بی سابقه‌ای در کشور برای صادرات دارد و باید از این ظرفیت برای تولید محصولات کشاورزی گلخانه‌ای با توان صادراتی بالا استفاده کرد.

معتمدیان فعال شدن کارگروه سازگاری با شرایط کم آبی در آذربایجان غربی را برای دریافت نظرات مختلف در خصوص کاهش مصرف آب بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: وظیفه این کارگروه اجماع سازی بین دستگاه‌های مختلف در این بخش مهم است که باید از آن به صورت بهینه استفاده کرد.

کمبود آب در برخی مناطق آذربایجان غربی از مهمترین چالش هاست

وی فعال شدن کارگروه سازگاری با شرایط کم آبی در آذربایجان غربی را برای دریافت نظرات مختلف در خصوص کاهش مصرف آب بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: وظیفه این کارگروه اجماع سازی بین دستگاه‌های مختلف برای ارائه طرح‌هایی در جهت مصرف بهینه آب در استان خواهد بود.

معتمدیان، کمبود آب در برخی از مناطق استان را یکی از مهمترین چالش‌های آذربایجان غربی برشمرد و افزود: با این وجود، در سال‌های گذشته برنامه ریزی خاصی برای برطرف شدن این چالش در استان صورت نگرفته و اقدامات انجام شده نیز نتوانسته نتایج قابل قبولی داشته باشد.

استاندار آذربایجان غربی، توجه به آبخیزداری را یکی از راهکارهای مهم استفاده از ظرفیت‌های آبی در حوضه‌های مختلف آبریز در استان دانست و اضافه کرد: احداث آب بندهای کوچک آبخیزداری می‌توانند در مهار سیلاب و ذخیره آب بسیار مؤثر باشند و علاوه بر آن، اعتبار کمی نیز برای ساخت آنها نیاز است.

در این جلسه مدیران حوزه‌های آبی ارس و دریاچه ارومیه گزارشی از وضعیت آبی حوضه‌های تحت مدیریت خود ارائه کردند.

کد خبر 5371013

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 0 =