خاک کردستان ذخیره گاه آب سبز است

سنندج- رئیس دانشگاه کردستان گفت: مطالعات بر روی خاک در کردستان به صورت محدود انجام گرفته است و برای اینکه بتوانیم این امر را مدیریت کنیم باید منابع لازم برای این سیستم مهم فراهم شود.

به گزارش خبرنگار مهر، رحمت صادقی روز دوشنبه در همایش استانی روز جهانی خاک اظهار داشت: روز جهانی خاک اهمیت خاک را برای عامه مردم و مسئولین و تصمیم سازان یادآور می‌شود چرا که خاک ماده تشکیل دهنده کره زمین است و از اهمیت زیادی چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی برخوردار است.

وی افزود: خاک اهمیت خیلی زیادی برای بشریت دارد چون یک منبع زنده است که بیش از ۲۵ درصد از تنوع زیستی را در خود جای داده وحدود ۹۰ درصد موجودات زنده، بخشی از چرخه حیات خود را در خاک می‌گذرانند.

صادقی خاطرنشان کرد: حفاظت از خاک اهمیت زیادی دارد و غافل شدن از آن مشکلات زیادی را به بار آورده است.

رئیس دانشگاه کردستان با اشاره به اینکه آلودگی خاک یکی از مشکلات اصلی است که خیلی از ما از آن بی خبر هستیم افزود: تا امروز یک سوم خاک کره زمین از بین رفته است و با ادامه آلودگی با کمبود خاک حاصلخیز روبه رو خواهیم شد که این امر تهدیدی جدی برای ما خواهد بود.

صادقی افزود: مطالعات بر روی خاک در کردستان به صورت محدود انجام گرفته است و برای اینکه بتوانیم این امر را مدیریت کنیم باید منابع لازم برای این سیستم مهم فراهم شود.

وی اظهار داشت: مدیریت صحیح خاک مستلزم شناسایی آن است و بر همین اساس پژوهشگران اعلام کردند که نیاز است یکی از اولویت‌های پژوهشی استان به خاک اختصاص یابد.

رئیس دانشگاه کردستان گفت: بدون شک اجرای این مطالعات مستلزم تأمین منابع مالی مورد نیاز آن است که امید می‌رود با توجه به اهمیت آن این اعتبار اختصاص یابد.

خاک کردستان ذخیره گاه آب سبز است

ناصح قادری معاون مرکز تحقیقات کشاورزی استان کردستان نیز در این همایش اظهار داشت: اهمیت موضوع خاک ما را به پژوهش در این امر وا داشته است و امیدواریم بتوانیم از این نعمت به خوبی استفاده کنیم.

وی افزود: وضعیت موجود استان کردستان از لحاظ خاک بسیار نگران کننده است چرا که فعالیت‌های بشری آسیب‌هایی از جمله افزایش شوری، فرسایش و ضعف غنای خاک را در پی داشته است و هم اکنون در برخی نقاط استان اراضی در معرض شوری شدید خاک و فرسایش بادی و خاکی قرار گرفته اند.

قادری با اشاره به اینکه منابع ما باید پایایی لازم را برای سلامت غذایی آینده داشته باشد افزود: ایران در سطح جهان در تولید ۲۲ محصول رتبه یک تا هفت را دارد که متأسفانه در بحث تجارت جهانی در این تعداد محصول جایگاه بسیار پایینی داریم.

معاون مرکز تحقیقات کشاورزی استان کردستان اظهار داشت: خاک برای استان کردستان جدایی از ضرورت‌ها ذخیره گاه آب سبز است و باید از اهمیت خاصی برخودار باشد.

وی به خلأ آموزش کارشناسی در این حوزه اشاره کرد و گفت: سهم برخورداری جوانان تحصیل کرده در حوزه کشاورزی متناسب با منابع ما نیست.

بزرگترین آسیب حوزه آب و خاک سو مدیریت پسماند است

فریبا رضایی مدیر کل حفاظت استان کردستان نیز در این همایش اظهار داشت: ما نسبت به آیندگان مسئولیت داریم و آمار تکان دهنده این است که هشت دهم درصد خاک کشور ما با شوری و نمک خاک مواجه است که این برای ما تهدید کننده است.

رضایی گفت: یکی از آسیب‌های که امروزه در حوزه خاک و آب بر این استان وارد شده است واژگونی تانکر حامل مواد سوخت است که در مجموع ۱۷ مورد بوده است که امیدواریم در این مورد مسئولین مربوطه اقدامات لازم را به سرانجام برسانند.

وی خاطر نشان کرد: بناهای غیر مجاز آسیب جدی برای خاک است و ما به صورت جدی در استان با این مورد برخورد خواهیم کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کردستان با اشاره به اینکه بزرگترین آسیب حوزه آب و خاک سو مدیریت پسماند است افزود: یکی از منابع آلاینده خاک، مراکز پسماند شهری و روستایی هستند و با استناد به ماده ۱۹ قانون حفاظت خاک، تخلیه و دفن مواد آلاینده اعم از مایع و جامد در خاک در غیر از مکان‌های تعیین شده، ممنوع است.

رضایی خاطرنشان کرد: انتظار داریم علاوه بر دستگاه‌های اجرایی شاهد مشارکت عمومی در این راستا باشیم تا پسماند زباله‌ها در استان با مدیریتی منسجم به سوی مکان‌های درنظر گرفته شده هدایت شود.

کد خبر 5374618

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =