تمامی معتادان متجاهر و کارتن خواب در شیراز ساماندهی می شوند

شیراز - دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس گفت: به زودی تمامی معتادان متجاهر و کارتن خواب در مرکز نگهداری و درمان ماده ۱۶ شیراز ساماندهی و درمان خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سلیمان کرمی در دیدار با شهردار شیراز اظهار داشت: پاک‌سازی چهره شهر از حضور افراد معتاد، علاوه بر ایجاد امنیت عمومی در جامعه، فرصت و موقعیت خوبی را برای معتادان بی‌خانمان که از سوی خانواده خود طرد شده‌اند در مسیر کسب بهبودی و بازگشت مجدد به زندگی سالم فراهم می‌آورد.

وی با اشاره به دستور استاندار فارس در خصوص ساماندهی معتادان متجاهر و کارتن خواب در کوتاه‌ترین زمان ممکن با استفاده از ظرفیت‌های استانی گفت: نباید از کنار موضوع معتادان متجاهر ساده عبور کنیم بلکه باید برای ساماندهی، درمان و کمک به بازگشت این افراد به جامعه به عنوان سرمایه‌های کشور تلاش جدی نمائیم.

کرمی اظهار داشت: ساماندهی معتادان متجاهر و دارای رفتارهای پُرخطر نقش مؤثری در کاهش آسیب‌های اجتماعی و بهداشتی جامعه دارد.

وی بر ضرورت افزایش گسترش خدمات حمایتی برای معتادان بهبودیافته و یا در حال بهبودی تأکید کرد و گفت: درست است که مهم‌ترین اصل در اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر، ایجاد محیطی هدفمند برای درمان و بازپروری آن‌ها بوده اما نباید از مراقبت‌های پس از خروج و ارزیابی آن‌ها نیز غافل شد که در راستا می‌بایست تمامی دستگاه‌ها با تمام توان و ظرفیت خود این موضوع را به‌طور جدی دنبال و پیگیری نمایند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس عنوان کرد: در حال حاضر تعداد ۶۰۰ نفر معتاد متجاهر و کارتن خواب با حمایت مالی ستاد مبارزه با مواد مخدر و اداره کل بهزیستی استان در مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان موضوع ماده ۱۶ شیراز واقع در دهکده سلامی و مراکز اقامتی میان‌مدت درمان اعتیاد طرح تبصره ۲ ذیل ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر برای دوره یک ساله در حال نگهداری و درمان می‌باشند.

وی افزود: در جهت افزایش سهمیه پذیرش با حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر و سایر دستگاه‌های متولی در دستور کار ویژه قرار دارد تا از این طریق بتوان کل معتادین متجاهر و کارتن خواب را در مرکز استان و در سطح شهرستان‌ها پوشش داد.

این مقام مسئول در استان فارس اظهار داشت: مرکزی با حمایت سپاه فجر فارس با ظرفیت ۴۰۰ نفر در قالب تبصره ۲ ذیل ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر جهت پذیرش این معتادین در دستور کار قرار گرفته که امید است ظرف یک ماه آینده مورد بهره برداری قرار گیرد.

کرمی در ادامه گفت: چهار مرکز در چهار نقطه از استان برای پذیرش، نگهداری و درمان معتادان متجاهر در سطح شهرستان‌ها پیش بینی شده است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر فارس افزود: در راستای اجرای طرح جامع ساماندهی معتادان متجاهر، معتادین متجاهر غیربومی و متعلق به استان‌های دیگر بعد از مرحله غربالگری و پایش در دستگاه بیومتریک از طریق بهزیستی با هماهنگی ادارات ذیربط طی یک فرآیند علمی و با بهره گیری از مددکاران حرفه‌ای به استان محل سکونت خود جهت سیر مراحل درمان منتقل خواهند شد.

وی اظهار داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۶۷۰ نفر معتاد حاد و پُرخطر در مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان موضوع ماده ۱۶ شیراز واقع در دهکده سلامی و مراکز اقامتی میان‌مدت درمان اعتیاد طرح تبصره ۲ ذیل ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر پذیرش و تحت درمان قرار گرفته‌اند.

کد خبر 5375372

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha