شهرک‌های صنعتی و مسکونی با هم ادغام می‌شوند

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید از امکان واگذاری صدور پروانه و مجوز ساخت شهرک مسکونی به شرکت شهرک‌های صنعتی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت عمران شهرهای جدید، حبیب الله طاهرخانی در جلسه مشترک با علی رسولیان معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با موضوع معرفی شهر، پتانسیل‌ها، ظرفیت‌ها و فرصت‌های سرمایه گذاری شهر جدید ایوانکی، با تأکید بر اینکه ایجاد پیوند بین بخش اسکان و صنعت و اشتغال همواره ضروری بوده و باید از ابتدای سیاست احداث شهرهای جدید در کشور مدنظر قرار می‌گرفت گفت: در شرایط فعلی کشور که قیمت مسکن در کلانشهرها به شدت افزایش داشته، این مهم بر عهده ما است تا برنامه ریزی دقیق و منسجمی برای تأمین مسکن اقشار کم درآمد به ویژه در محورهای صنعتی که دارای شهرک‌های صنعتی و به دنبال آن قشر گسترده‌ای از کارگران و شاغلان در آن حوزه هستند؛ داشته باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه اضافه کرد: طبق گزارش‌های ارائه شده در حال حاضر ۱۱ محور صنعتی در نقاط مختلفی از کشور وجود دارد که خوشبختانه در جوار برخی از آنها شهرهای جدیدی مانند سهند، بینالود، ایوانکی، پرند و … در گذشته مکان یابی و احداث شده‌اند؛ پس هم اکنون ظرفیت لازم برای ساخت مسکن مورد نیاز شاغلان شهرک‌های صنعتی برای آنها وجود دارد؛ اما شرکت عمران شهرهای جدید این آمادگی را نیز دارد که در محورهایی که شهر جدید و یا ظرفیت ساخت مسکن در نزدیکی آنها وجود ندارد را مبنای مطالعه‌های جدید برای احداث شهر و یا شهرک‌های جدید قرار داده و در دستور کار خود بگذارد.

به گفته این مقام مسئول استقرار نیروی شاغل در شهرک‌های صنعتی در مناطق مذکور قطعاً فواید بسیاری در کاهش ترافیک، هزینه‌های تردد، مصرف سوخت، آلودگی هوا و افزایش ایمنی به همراه داشته و کارایی صنعت و اقتصاد را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید: صدور مجوز احداث شهرک مسکونی کارگران را به شرکت شهرک‌های صنعتی واگذار می‌کنیم

وی با اشاره به نمونه‌های موجود در کشور برای الگو برداری بیان کرد: خوشبختانه شرکت عمران شهرهای جدید با اخذ دستورالعمل ترویج شهرک سازی در سال گذشته این امکان را دارد که با صدور پروانه مورد نیاز، مجوز ساخت شهرک‌های مسکونی را به خود شهرک‌های صنعتی واگذار کرده تا این واحدها به طور مستقل متناسب با الگوهای استاندارد شرکت عمران شهرهای جدید، شهرک‌های مسکونی را ساخته و ضمن توسعه برند خود، مدیریت آن را نیز برعهده بگیرند.

طاهرخانی افزود: به طور مثال شهر جدید ایوانکی با برخورداری از اراضی دولتی و بدون معارض بسیار این شرایط را دارد تا با واگذاری اراضی به صورت نقد و اقساط، زمین مورد نیاز برای ساخت شهرک‌های مسکونی را واگذار و با واحدهای صنعتی هماهنگی لازم را داشته باشد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید یادآور شد: از سویی دیگر مدیران و مجموعه سطح بالای شهرک‌های صنعتی می‌توانند از مساکن احداث شده در شهرهای جدید به عنوان خانه دوم بهره برده و در آن سکونت داشته باشند چراکه تلاش ما بر این است از کیفیت بالا در ساخت و حضور اقشار گوناگون اجتماعی برای سکونت در شهرها و شهرک‌های جدید استفاده کرده و از زدن برچسب و عناوین خاص تحت عنوان شهرهای کارگری و … به این مناطق جلوگیری کنیم.

وی با تأکید بر اینکه ذی نفعان اصلی سیاست ایجاد شهرهای جدید شاغلان شهرک‌های صنعتی در خارج از محدوده کلانشهرها هستند گفت: حوزه اسکان و اشتغال باید برای حفظ این سیاست با یکدیگر همکاری داشته باشند؛ بنابراین مبادله یک تفاهم نامه راهبردی بین دو مجموعه با دستور کار مشخص برای ایجاد این پیوند بسیار ضروری خواهد بود.

معاون وزیر صمت: تأمین مسکن کارگران شهرک‌های صنعتی برای وزارت صمت اهمیت بالایی دارد

در ادامه این نشست علی رسولیان مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی نیز در بخش دیگری از این جلسه با اشاره به اینکه در حال حاضر ۸۳۴ شهرک صنعتی فعال در کشور وجود دارد گفت: طبق آخرین آمار به دست آمده در شرایط فعلی نزدیک به ۴۸ هزار و ۸۵۰ واحد صنعتی فعال با برخورداری از حدود یک میلیون نیروی انسانی در کشور مشغول به کار هستند که با توجه به این رقم بالا، تأمین مسکن و آسایش آنها با هدف کاهش هزینه رفت و آمد و ترافیک برای ما امری مهم تلقی می‌شود.

رسولیان ادامه داد: قطعاً این همکاری بین شهرهای جدید و شهرک‌های صنعتی فرصت مناسبی برای هر دو بخش در جذب نیروی انسانی برای واحدهای صنعتی و ارتقای شهرهای جدید خواهد بود.
به گفته این مقام مسئول طبق گزارش‌های ارائه شده در حال حاضر ۱۱ محور با ۵۵ شهرک صنعتی در کشور وجود دارد که با توجه به نیروهای شاغل در این واحدها، ۲۲۰ هزار واحد مسکونی برای سکونت آنها مورد نیاز است.

امکان استقرار ۵۵ هزار کارگر شهرک‌های صنعتی شرق استان تهران در شهر جدید ایوانکی

بر اساس آمار ارائه شده در پایان این جلسه ۵۵ هزار و ۲۹۵ نیروی انسانی در محور صنعتی ایوانکی نیز شناسایی شده‌اند که تا کنون تعداد ۳ هزار و ۸۰۰ نفر آنها برای استقرار و سکونت در این شهر جدید اعلام آمادگی کرده‌اند.

کد خبر 5381043

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha