حذف آفات باغات با یک محصول «ایران‌ساخت» ممکن شد

یک شرکت دانش‌بنیان توانست با تولید فرومون‌های جنسی حشرات به مبارزه با آفات باغی بپردازد و کیفیت محصولات کشاورزی را ارتقا دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری، اکبر دادرس مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه توانسته‌ایم به دانش تولید فرومون‌های جلب کننده آفات دست پیدا کنیم، گفت: این محصولات دانش‌بنیان نوعی مبارزه سبز با آفات باغی است و هم‌اکنون ۹ محصول تولید شده که به ارتقاء کیفیت محصولات کشاورزی کمک کرده است.

وی با بیان اینکه فرومون‌ها موادی هستند که از حشره ماده ترشح می‌شوند و جنس نر را به سمت خود جذب می‌کنند، گفت:از این تکنیک برای پیش‌آگاهی زمان سم‌پاشی استفاده می‌شود.

به گفته مدیر شرکت، از فرومون‌هایی که در این شرکت تولید شده می‌توان به فرومون جلب کننده پروانه کرم سرشاخه خوار هلو، فرومون جلب کننده پروانه کرم خوشه خوار انگور و فرومون جلب کننده پروانه کرم سیب اشاره کرد.

دادرس ادامه داد: همچنین فرومون جلب کننده پروانه کرم جوانه خوار بلوط، فرومون جلب کننده پروانه کرم آلو، فرومون کرم ساقه خوار برنج، فرومون جلب کننده آفت کرم خراط (پروانه فری)، فرومون جلب کننده پروانه کرم غوزه پنبه و فرومون جلب کننده پروانه مینوز گوجه‌فرنگی نیز از موارد دیگر هستند.

وی عنوان کرد: از این فرومون‌ها برای مبارزه مستقیم با آفات، تعیین زمان مبارزه شیمیایی با آفات پس از به دست آوردن پیک جمعیت، تعیین قلمرو و پراکنش حشرات یک منطقه و مطالعات فونستیکی استفاده می‌شود.

مدیر شرکت اضافه کرد: از فرومون مینوز گوجه‌فرنگی علیه آفت گوجه‌فرنگی یا توتا ابسلوتا که مهم‌ترین آفت گوجه‌فرنگی است، استفاده می‌شود.از فرومون مینوز گوجه‌فرنگی معمولا در گلخانه‌ها و همچنین در مزارع به میزان یک الی دو تله در هر هکتار استفاده می‌شود؛ داخل هر تله که به شکل دلتا است یک چسب و یک کپسول فرومونی قرار دارد.

وی افزود: مدت ۳۰ تا ۴۵ روز زمان نیاز است تا فرومون، حشره را به سمت خود جذب ‌کند. با آماربرداری از تعداد حشرات به دام افتاده می‌توان بهترین زمان سم‌پاشی را پیدا کرد، با این تکنیک می‌توان کمترین تعداد سم‌پاشی را داشته و همچنین با افزایش تله‌ها به شکل شکار انبوه عمل کرده و حتی از پاشیدن سم اجتناب کرد که در این صورت می‌توان محصولات سالم‌تری به دست آورد.

دادرس با بیان اینکه یکی از جنبه‌های فناوری کشاورزی مدرن که توجه متخصصان و پژوهشگران محیط‌زیست را به خود جلب کرده است آفت‌کش‌ها هستند، گفت: سموم شیمیایی از جمله آفت‌کش‌هایی است که در مزارع و باغات کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از دلایل اصلی بروز برخی بیماری‌ها در انسان به‌حساب می‌آیند.

وی افزود: نمونه‌های خارجی این محصول به خاطر اینکه زمان طولانی طی می‌شود تا محصول به دست مصرف‌کننده برسد بابت همین قابلیت جذبشان کاهش پیدا می‌کند، ضمن اینکه نمونه‌های خارجی قیمت بیشتری نیز دارند. این محصولات توانسته‌اند صرفه‌جویی ارزی خوبی به همراه داشته باشند همچنین به کشور افغانستان، قرقیزستان و ترکیه به میزان محدودی صادرات انجام شده است.

کد خبر 5389936

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =