تداوم رایزنی‌های سیاسی در عراق؛انسجام ویکپارچگی هیئت هماهنگی شیعی

علیرغم برخی فضاسازی‌ها در رابطه با بروز انشقاق و چند دستگی در صفوف هیئت هماهنگی شیعی عراق، این هیئت همچنان به صورت منسجم و یکپارچه به کار خود ادامه می‌دهد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل - رامین حسین آبادیان: در حال حاضر تنها ۲ روز به زمان برگزاری اولین جلسه پارلمان جدید عراق باقی مانده است. چندی پیش «برهم صالح» رئیس جمهور عراق با صدور فرمانی موعد برگزاری اولین جلسه پارلمان جدید این کشور را تعیین کرد.

برهم صالح با صدور این فرمان، روز ۹ ژانویه سال آتی میلادی (۱۹ دی ماه) را به عنوان تاریخ برگزاری اولین جلسه پارلمان جدید عراق تعیین کرد. در فرمان رئیس جمهور عراق آمده بود که مُسن‌ترین فرد در میان نمایندگان حاضر در پارلمان، ریاست سِنی جلسه را برعهده خواهد داشت. گروه‌های سیاسی عراق در شرایطی که به زمان برگزاری اولین جلسه پارلمان نزدیک می‌شوند، تلاش‌های خود را برای رایزنی و ائتلاف با گروه‌های همسو با خود آغاز کرده‌اند.

هیئت هماهنگی شیعی در عراق به صورت منسجم و یکپارچه به کار خود ادامه می‌دهد و هیچ‌گونه شکاف و انشقاقی در صفوف آن ایجاد نشده است برخی اخبار حاکی از حصول پیشرفت در مذاکرات میان هیئت هماهنگی شیعی با جریان صدر به رهبری مقتدی صدر، برای تشکیل فراکسیون اکثریت در پارلمان هستند.

در همین ارتباط، جنبش «عصائب اهل الحق» عراق اخیراً اعلام کرده است: «هیئت هماهنگی شیعی و مقتدی صدر به منظور تشکیل فراکسیون اکثریت در پارلمان به نقاط مشترکی رسیده‌اند. امیدواریم که به زودی و به منظور نهایی کردن توافقات نشستی میان هیئت هماهنگی و مقتدی صدر در نجف برگزار شود».

در این میان، رسانه‌های بیگانه اخباری مبنی بر وجود شکاف و انشقاق در صفوف هیئت هماهنگی شیعیان را مخابره می‌کنند. این در حالی است که هیئت هماهنگی شیعیان تاکنون بدون هیچ‌گونه دودستگی، به صورت منسجم و یکپارچه در صحنه سیاسی عراق نقش آفرینی کرده است.

در همین ارتباط، روز گذشته پایگاه عرب زبان «عربی ۲۱» با انتشار مطلبی مدعی شد که هیئت هماهنگی شیعیان با مقتدی صدر در خصوص کنار گذاشتن ائتلاف «دولت قانون» به رهبری نوری المالکی از فراکسیون اکثریت پارلمانی، به توافق رسیده است. این در حالی است که جنبش «عصائب اهل الحق» عراق خیلی زود اخبار منتشر شده در این زمینه را تکذیب و اعلام کرد که هیئت هماهنگی شیعی به صورت منسجم به کار خود ادامه می‌دهد.

تداوم رایزنی‌های سیاسی در عراق؛انسجام ویکپارچگی هیئت هماهنگی شیعی

در همین ارتباط، «حیدر اللامی» عضو ائتلاف دولت قانون در سخنانی تأکید کرد: «هیئت هماهنگی گروه‌های شیعی یکپارچه و تفکیک ناپذیر است». بر اساس آنچه که گفته شد، فضاسازی‌ها در خصوص وجود انشقاق در صفوف هیئت هماهنگی شیعیان و توافق این هیئت با جریان صدر برای کنار گذاشتن نوری المالکی از فراکسیون اکثریت پارلمانی، با هدف ضربه وارد کردن به انسجام و یکپارچگی بیت شیعی صورت می‌پذیرد.

جریان صدر در حالی بر لزوم ابقای «مصطفی الکاظمی» در پست نخست وزیری دولت آتی عراق تأکید دارد که هیئت هماهنگی شیعیان چنین چیزی را نمی‌پذیرد از سوی دیگر، علیرغم اینکه هیئت هماهنگی شیعی و جریان صدر به نقاط مشترک بسیاری برای تشکیل فراکسیون اکثریت پارلمانی دست یافته‌اند، اما همچنان در خصوص برخی مسائل مهم با یکدیگر اختلاف نظر دارند. از جمله این مسائل می‌توان به مسأله انتخاب نخست وزیر دولت آتی عراق اشاره کرد. در همین راستا، جریان صدر گزینه‌هایی نظیر «مصطفی الکاظمی» و «محمد توفیق علاوی» را معرفی کرده است.

این در حالی است که هیئت هماهنگی شیعی بارها و در مناسبت‌های مختلف اعلام کرده است که تحت هیچ شرایطی حاضر به پذیرش ابقای رؤسای کنونی قوای سه‌گانه در پست‌های خود نیست. با این حال، به نظر می‌رسد که جریان صدر همچنان بر موضع خود اصرار دارد و در نهایت هم قصد دارد از مصطفی الکاظمی به عنوان گزینه نهایی خود برای تصدی پست نخست وزیری در دولت آتی یاد کند.

در همین راستا، روز گذشته «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به شهر نجف سفر کرد. وی در جریان این سفر با «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر دیدار و گفتگو کرد. هرچند که نخست وزیر کنونی عراق پس از پایان این دیدار اعلام کرد که در گفتگو با صدر مباحث سیاسی مطرح نشده است اما پر واضح است که برگزاری چنین دیداری آن هم در آستانه برگزاری اولین جلسه پارلمان جدید با اهداف سیاسی صورت پذیرفته است.

تداوم رایزنی‌های سیاسی در عراق؛انسجام ویکپارچگی هیئت هماهنگی شیعی

بر این اساس، مسأله انتخاب نخست وزیر آتی عراق همچنان به عنوان یکی از اختلافات اصلی و اساسی میان مقتدی صدر و هیئت هماهنگی شیعی محسوب می‌شود. البته فشارهایی نیز از خارج از عراق برای ابقای الکاظمی در پست خود وجود دارد که این مسأله نیز کار را برای هیئت هماهنگی شیعی سخت‌تر ساخته است.

هیئت هماهنگی شیعی و مقتدی صدر علیرغم برخی اختلافات، بر سر حفظ فراکسیون بزرگ‌تر شیعی برای تشکیل یک دولت توافقی به توافق رسیده‌اند در همین ارتباط، «حسین العقابی» رهبر ائتلاف «نهج وطنی» با اشاره به وجود فشارهای بین المللی و منطقه‌ای برای انتصاب مجدد «مصطفی الکاظمی» در سمت نخست وزیری، گفت: «فشارهای منطقه‌ای و بین المللی در راستای نخست وزیری مجدد الکاظمی، آزار دهنده است و طرف‌های سیاسی باید قاطعانه با این فشارها مخالفت کنند. توافق بر سر تجدید ریاست قوای سه‌گانه غیر ممکن است».

علیرغم پافشاری‌های جریان صدر بر گزینه الکاظمی برای تصدی پست نخست وزیری در دولت آتی عراق، طی چند روز اخیر اتفاقات مثبتی نیز در جریان مذاکرات هیئت هماهنگی شیعی و مقتدی صدر رقم خورده است. در همین راستا باید گفت که هیئت هماهنگی شیعی و «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر، بر سر حفظ فراکسیون بزرگ‌تر شیعی برای تشکیل یک دولت توافقی، به توافق رسیدند.

این بدان معناست که تمامی جریان صدر به این نتیجه رسیده است که در تشکیل دولت آتی نمی‌تواند مسیر یکجانبه گرایی را در پیش گیرد و راهی جز توافق با تمامی اعضای هیئت هماهنگی شیعی ندارد. از همین روی، پر واضح است که دولت آتی عراق با مشارکت تمامی احزاب و جریان‌های سیاسی و به صورت توافقی تشکیل خواهد شد.

کد خبر 5394050

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 11 =