اتوبوس‌ها را تعطیل نکنید / قرار نیست گرمخانه هتل باشد

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی گفت: پدیده اتوبوس خوابی نه جدید است و نه باید اتوبوس‌ها را تعطیل کرد. شهرداری می‌تواند با مطالعه‌ای سریع افراد فقیر را شناسایی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید حسن موسوی چلک در برنامه «بسته پیشنهادی» درباره بی آر تی خوابی گفت: اتوبوس خوابی خیلی پدیده جدیدی نیست و امسال بیش از هر سالی به این موضوع پرداخته شده است. واقعیت این است که بروز چنین پدیده‌هایی یک ویژگی مشخص دارد و آن هم مشکلات اقتصادی، فقر و نداری است.

وی اضافه کرد: معمولاً در دنیا ۱۰ تا ۱۵ درصد بی خانمان‌ها هستند که به این مدل عادت کرده اند اما بقیه اصلاً از اتوبوس خوابی، کارتن خوابی یا پل هوایی احساس رضایت ندارند. این چند وقت هجمه زیادی به شهرداری تهران شد، من بیش از دو دهه است که در این حوزه کار می‌کنم. باور کنید اگر شهرداری تهران نبود در گرما و سرما بوی تعفن آدم‌های مرده شهر را می‌گرفت.

موسوی چلک تصریح کرد: شهرداری مسئول کاهش فقر نیست، شهرداری گرم خانه زده، سامانه ۱۳۷، گشت فوریت‌های اجتماعی و سازمان خدمات اجتماعی را راه اندازی کرده است و خدمتی را که شب به مردم می‌دهد سرویسی است که مردم نیاز دارند و از آن رضایت دارند. گاهی این میان عده‌ای به دلیل شرایط مالی یا مسائل دیگر تمایلی به حضور در گرم خانه‌ها ندارند.

وی در پاسخ به فضای گرمخانه‌ها اظهار کرد: قرار نیست گرمخانه هتل باشد. گرمخانه‌های ما در ایران شب‌ها فعال است من در ایتالیا رفتم آنجا صبح تا غروب فعال است و شب می‌گویند بروید سرمای شب را بچشید اینجا شهرداری تهران با کمک شورای شهر چند سال است که حمایت کرده اند و زیرساخت‌ها فراهم شده است. اگر قرار باشد حالت هتل پیدا کند طبیعتاً جذابیت‌هایی ایجاد می‌کند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه یادآور شد: شهرداری تهران می‌تواند در ایران الگو باشد به دلیل زیرساخت‌های که فراهم کرده است. این واقعیت را قبول کنیم که عده‌ای شرایط مالی ندارند. کرونا هم به این موضوع دامن زده است، هتل گران است، ما مقطعی هم در تهران ماشین خوابی داشتیم افرادی که در شهرستان می‌آمدند اینجا کار می‌کردند یک هفته و در ماشین‌های خودشان می‌خوابیدند.

وی اضافه کرد: الان هم پدیده اتوبوس خوابی نه جدید است نه باید اتوبوس‌ها را تعطیل کرد. فکر می‌کنم کاری که شهرداری می‌تواند انجام دهد، با مطالعه‌ای سریع افراد را شناسایی کند و با کمک ۱۱ سازمانی که با مصوبه شورای عالی اداری مسئولیت دارند کاری بکند. تا زمانیکه ما نظام چند لایه تأمین اجتماعی را نتوانیم در ایران ایجاد کنیم ظهور و بروز پدیده‌های مشابه را خواهیم داشت. تا زمانیکه نتوانیم فقر را مدیریت کنیم و کاهش دهیم ظهور چنین پدیده‌هایی نه غیر طبیعی است و نمی‌توان جلویش را گرفت.

موسوی چلک درباره آسیب‌های این پدیده عنوان کرد: خود اتوبوس خوابی آسیب اجتماعی نیست اما اگر استمرار پیدا کند زنان، کودکان و کسانی که بیماری‌های مزمن دارند آسیب بیشتری می‌بینند.

وی در پایان با طرح یک درخواست تصریح کرد: با موضوع اتوبوس خوابی سیاسی برخورد نشود این پدیده نه برای این دولت نه دولت قبل به وجود نیامده بلکه طی چند دهه است که جریان دارد و با بهره برداری سیاسی انگیزه برای کار کاهش نیابد.

کد خبر 5394879

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 4 =