زنجان شایستگی پایتخت غزل ایران را دارد

زنجان-وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به نخستین دوسالانه ملی حسین منزوی گفت: شهر زنجان به عنوان میزبان نخستین دوسالانه غزل منزوی شایستگی آن را دارد که پایتخت غزل ایران نامیده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی اسماعیلی، روز سه شنبه در پیامی به نخستین دوسالانه ملی حسین منزوی افزود: شهر زنجان به عنوان میزبان نخستین دوسالانه غزل منزوی و زادگاه زنده‌یاد حسین منزوی از دیرباز خاستگاه بزرگان اندیشه و ادب و حکمت بوده و شایستگی آن را دارد که پایتخت غزل ایران نامیده شود.

وزیر ارشاد در پیام خود به دو سالانه ملی حسین منزوی با تاکید بر اینکه از کهن‌ترین اعصار تا روزگار ما شعر در ایران همواره منادی معنویت اخلاق و عواطف انسانی و پیش از اسلام نیز تجلی‌گاه نیایش، نیک‌اندیشی و انسان دوستی بوده است، ادامه داده است: در میان گونه‌های شعر ایران، غزل برآمده از ذوق و خلاقیت سخنوران بزرگ این سرزمین سخنگوی عشق، زیبایی و دلدادگی به جمال بیانگر تجربه‌های سیر و سلوک در طریقت کمال و تهذیب نفس و دریافت‌های شهودی سالکان مسیر معرفت الهی است.

در این پیام امده است: غزل بیش از هزار سال است که زمزمه روز و شب ایرانیان و همدم شادی‌ها و غم‌هاو کامیابی‌ها و ناکامی‌های این مردم است و بسیاری از بزرگان و حوزه‌های معرفتی دینی، فیلسوفان، فقیهان، حکیمان و دانشوران با غزل مانوس بوده و غزل سروده‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این مسیر درخشان تا زمانه ما امتداد یافته و غزل همچنان در محفل اهل سخن بالانشین و والامرتبه است، عنوان کرده است: جایزه ملی دوسالانه غزل که به یاد شاعر نام آور و غزل سرای برجسته روزگار ما، حسین منزوی برگزار می‌شود، فرصت مغتنمی برای سخنوران، محققان و دوستداران شعر است تا افزودن بر تبادل تجربیات و بیان یافته‌ها و تاملات خویش، از تازه‌ترین رهادوردهای غزل‌سرایان کشور آگاه شوند و نیز مجالی است برای تقدیر از خلاقیت، ژرف‌نگری‌ها و تکاپوی شاعران و پژوهشگرانی که هنر و دانش و مهارت خود را در آفرینش معرفی، شناخت و ترویج غزل به کار بسته‌اند.

اسماعیلی متذکر شده است: شهر زنجان به عنوان میزبان این رخداد بزرگ ادبی و فرهنگی و زادگاه زنده‌یاد حسین منزوی از دیرباز خاستگاه بزرگان اندیشه و ادب و حکمت بوده و شایستگی آن را دارد که پایتخت غزل ایران نامیده شود.

وی در پیام خود به دو سالانه ملی حسین منزوی ادامه داده است: با سپاس از اهتمام شاعران و ادبیان مشارکت کننده در این رویداد ارزشمند مراتب امتنان خود را از برگزارکنندگان، داوران و فعالان رسانه‌ای اعلام و به برگزیدگان این جایزه صمیمانه تبریک می‌گویم.

کد خبر 5403377

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =