بارش ۱۱۸ سانتی‌متری برف در اردبیل/ مدیریت بحران باید تجهیز شود

اردبیل- بارش سنگین برف در استان اردبیل طی روزهای گذشته شرایط نسبتا سختی را در منطقه ایجاد کرده است و به نظر می رسد باید نهادهای حوزه مدیریت بحران به امکانات و ماشین آلات بیشتری مجهز شوند.

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها: بارش کم‌سابقه برف طی ۱۰ سال گذشته در استان اردبیل علاوه بر خوشحالی مردم منطقه به ویژه کشاورزان سبب نگرانی عده‌ای شده و همین نگرانی‌ها در قالب پیام‌ها و محتواهایی در شبکه‌های اجتماعی در گردش است که بسیاری از مردم با تداوم بارش‌ها در منطقه از بحرانی شدن شرایط ابراز نگرانی می‌کنند.

البته اذعان برخی از مسئولان و مدیران استانی مبنی بر کمبود تجهیزات و ماشین‌آلات برای پوشش حداکثری شرایط مطروحه بر میزان این نگرانی‌ها افزوده است.

کلیم‌الله وثوقی، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان اردبیل در این باره با اذعان به کمبود تجهیزات راهداری اردبیل خواستار اختصاص اعتبارات بیشتر به بحث تجهیزات ناوگان راهداری اردبیل شد تا در شرایط اینچنینی شاهد وقوع بحران در منطقه نباشیم.

محمود صفری، شهردار اردبیل نیز اذعان دارد نیروهای ماشینی و انسانی شهرداری اردبیل کفاف برف‌روبی این حجم از بارش‌ها را ندارد و در صورت نبود همکاری خود مردم در روزهای آتی با مشکلات جدی‌تری مواجه خواهیم بود.

این اظهارات در حالی است که مدیریت بحران استان شرایط موجود را کاملاً عادی عنوان کرده و هیچ مشکلی را در روند پوشش و مدیریت بارش‌ها متصور نیست.

مهدی خدمتی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: بارش‌های چند روز اخیر در استان اردبیل که هم‌اکنون نیز ادامه دارد مشکل حادی را در منطقه ایجاد نکرده است و تمامی تلاش ما بر این است تا با جذب نیروهای سایر ارگان‌های همکار در راستای تسریع روند مدیریت شرایط فعلی تلاش کنیم.

بارش ۱۱۸ سانتی‌متری برف در اردبیل/ مدیریت بحران باید تجهیز شود

در مناطق مختلف بارش‌های بیش از ۱۰۰ سانتیمتر داشتیم

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل با اعلام اینکه در میان رودان خلخال ۱۱۸ سانتیمتر، نئور ۹۳ سانتیمتر و نیر ۱۰۶ سانتیمتر بارش برف در روزهای گذشته گزارش شده است، اظهار کرد: در شهر اردبیل نیز بین ۵۰ تا ۶۵ سانتیمتر ارتفاع برف گزارش شده و در کنار آن شاهد وزش باد و کولاک شدید در محورهای مواصلاتی هستیم.

سیاوش محمدی تصریح کرد: بارش‌های بالای ۱۰۰ سانتی‌متر را در ایستگاه‌های مختلفی در اقصی‌نقاط استان به ویژه در حومه شهرهای مرکزی و جنوبی داشتیم که بنا بر همین گزارش‌های مستند بارش اخیر در استان به عنوان یکی از بارش‌های کم‌سابقه تلقی می‌شود.

وی به فعالیت سامانه جدید بارشی تا روز جمعه اشاره کرد و گفت: این سامانه در شمال استان اردبیل ۵ سانتیمتر و در مناطق مرکزی تا ۸ سانتیمتر به بارش برف منجر خواهد شد.

مدیرکل هواشناسی استان تصریح کرد: همچنان در هفته آینده نیز وزش باد و کولاک شدید در جاده‌های استان و دمای زیر ۱۶ درجه پیش‌بینی می‌شود که این وضعیت جوی تا اواخر هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت.

بارش ۱۱۸ سانتی‌متری برف در اردبیل/ مدیریت بحران باید تجهیز شود

شرکت ۳۰۰ نیروی شهرداری در عملیات برف‌روبی

شهردار اردبیل نیز به بی‌سابقه بودن بارش برف به عنوان سومین بارش بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در اردبیل اشاره کرد و افزود: ما در حال حاضر در مجموع با ۱۸۰ دستگاه در حال برف‌روبی در مناطق مختلف شهر هستیم و همکاران ما با ۳۰۰ نفر در هر شیفت در ۳ ساعت مشخص تا ۹۰۰ نفر به هموطنان ارائه خدمات می‌کنند.

محمود صفری با بیا اینکه در داخل شهر اردبیل ۵۶، ۷۰ و ۹۰ سانتیمتر بارش برف در برخی از محلات گزارش شده است، خاطر نشان کرد: همکاران حوزه خدمات شهری در ۳ شبانه‌روزی که همت مضاعف داشتند حتی ۳ ساعت نیز نخوابیدند و حجم کار به حدی بالاست که در یک محاسبه ساده ما در حال حاضر بیش از یک میلیون و ۵۰۰ کمپرسی برف در سطح شهر اردبیل داریم.

وی اضافه کرد: ما قادر هستیم روزانه ۳۰۰ خودرو کمپرسی برف را از سطح شهر جمع‌آوری و به جاهای دیگر منتقل کنیم و این شرایط در کوچه‌های تنگ بر دامنه مشکلات افزوده است.

تجهیزات محدود و حجم کار بسیار بالاست

شهردار اردبیل بیان کرد: حجم کار بسیار بالا و ماشین‌آلات ما کفاف و پاسخگو نیست و از همین رو از ظرفیت بخش خصوصی و نهادهای انقلابی نیز استفاده می‌کنیم.

صفری مردم را به صبر و تحمل بیشتر در برف‌روبی کوچه‌ها و معابر دعوت کرد و ادامه داد: ما از امروز برف‌روبی کوچه‌های ۱۶ و ۱۸ متری را آغاز کردیم و امیدواریم تعطیلات روزهای آینده فرصتی باشد تا ما بتوانیم عملیات برف‌روبی را سرعت بدهیم.

وی از هموطنان خواست تا از پارک کردن خودرو در خیابان‌ها و کوچه‌ها پرهیز کرده و زمینه برف‌روبی سریع را فراهم کنند که با دستور دادستان اردبیل قرار شد خودروهایی که توجهی به هشدارها نداشته باشند، با جرثقیل به پارکینگ منتقل شوند.

صفری پیشنهاد تعطیلی شهر اردبیل را به مدت ۳ روز برای سرعت بخشیدن به عملیات برف‌روبی داد و اظهار کرد: شرایط در شهر اردبیل عادی نیست و ما با یک وضعیت اضطرار و بحران روبه‌رو هستیم و امیدواریم همه پای کار بیایند تا با مشارکت عموم هموطنان بتوانیم عملیات برف‌روبی را انجام داده و شرایط شهر را به حالت عادی بازگردانیم.

بارش ۱۱۸ سانتی‌متری برف در اردبیل/ مدیریت بحران باید تجهیز شود

یخ‌زدگی و ترکیدگی ۱۷۰ کنتور آب در اردبیل

مدیرعامل شرکت آبفای استان اردبیل با ارائه گزارشی از وضعیت تأمین آب شرب در شهرهای مختلف استان تصریح کرد: به غیر از مشگین‌شهر که با یخ‌زدگی حوضچه تأمین آب در سد سبلان روبه‌رو هستیم، در بقیه شهرها و روستاها در تأمین آب شرب مشکلی وجود ندارد.

علیرضا نعمت سلطانی گفت: باید به سرعت این مشکل را در مسیر تأمین آب مشگین‌شهر رفع کنیم و اگر نه قطعی دور از انتظار نخواهد بود.

وی به یخ‌زدگی و ترکیدگی ۱۷۰ کنتور آب در شهرهای استان در این روزهای برفی و یخی اشاره کرد و افزود: در حوزه آب روستایی نیز امیدواریم با تخصیص اعتبار منابع مورد نیاز برای پرداخت حقوق اکیپ‌های آبرسانی روستایی رفع شود تا آنها بتوانند خدماتی را ارائه کنند.

قطع برق در ۷ روستای استان اردبیل

معاون بهره‌برداری شرکت برق اردبیل خاطر نشان کرد: در ۷ روستای شهرستان‌های جنوبی و مرکزی استان ما با قطعی برق روبه‌رو هستیم.

عبداللهیان اضافه کرد: به دلیل مسدود بودن راه این روستاها امکان برقراری مجدد برق آنها وجود نداشته ولی اکیپ‌های ما سعی می‌کنند در کوتاه‌ترین زمان مشکل به وجود آمده را رفع کنند.

وی از آماده‌باش ۳۱ اکیپ شرکت توزیع برق استان به همراه ۴۴ دستگاه برای نیرورسانی به مناطق مورد نیاز استان خبر داد و بیان کرد: اکیپ‌های شرکت برق در تمام مناطق استان به حال آماده‌باش درآمدند تا در صورت اضطرار به هموطنان خدمات ارائه کنند.

بارش ۱۱۸ سانتی‌متری برف در اردبیل/ مدیریت بحران باید تجهیز شود

فشار گاز همچنان مناسب است

مدیرعامل شرکت گاز استان اردبیل به فشار گاز مناسب اکثر شهرهای دورافتاده استان اشاره کرد و ادامه داد: ما قطعی و افت فشار گاز را در روزهای اخیر شاهد نبودیم و امیدواریم با مصرف بهینه هموطنان مشکلی در تأمین گاز شهرها و روستاها نداشته باشیم.

سردار اسماعیلی اظهار کرد: یک‌هزار و ۵۴۰ روستای استان از نعمت گاز بهره‌مند هستند و کار گازرسانی به ۸۸ روستا نیز در حال انجام است.

وی برودت هوا را در ۲۶ استان کشور یادآور شد و تصریح کرد: اکیپ امداد و تعمیرات شرکت گاز به حال آماده‌باش درآمدند و قطعاً در صورت بروز مشکل به سرعت می‌توانند با هماهنگی مرکز دیسپاچینگ رفع ایراد و اشکال را انجام دهند.

مدیر منطقه‌ای شرکت توزیع فرآورده‌های نفتی استان اردبیل نیز به ذخیره مناسب نفت در روستاها اشاره کرد و گفت: تلاش بر این است تا در مناطق دورافتاده روستایی در صورت نیاز سوخت‌رسانی به انجام برسد.

پروازهای فرودگاه اردبیل همچنان کنسل

مدیرکل فرودگاه‌های استان اردبیل با اشاره به کنسلی پروازهای فرودگاه اردبیل علت آن را کولاکی بودن هوا اعلام کرد.

محمد قصابی افزود: هر چند سیستم کمک ناوبری ما آماده ارائه خدمات است اما شرکت‌ها به دلیل شرایط کولاکی پروازهای خود را به اردبیل لغو کردند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان اردبیل از آمادگی نیروهای داوطلب هلال احمر برای خدمت‌رسانی به هموطنان گرفتار در برف و کولاک خبر داد و خاطر نشان کرد: ما امکان اسکان اضطراری را در شهرهای نیر و خلخال به وجود آوردیم.

ضربی اضافه کرد: به عنوان نیروی پشتیبان در کنار راهداری و اورژانس در خدمت هموطنان هستیم و در صورت نیاز مایحتاج مناطق دورافتاده و روستایی را نیز تأمین می‌کنیم.

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی استان اردبیل نیز با اشاره به حضور اورژانس در خدمت‌رسانی به هموطنان در مناطق مختلف بیان کرد: با تلاشی که راهداران انجام دادند، ماشین‌آلات ما به راحتی در مسیرهای مختلف تردد خود را انجام می‌دهند.

غریبانی از انتقال زنان باردار برای حضور در بیمارستان‌ها و انجام عمل زایمان خبر داد و گفت: هیچ مشکلی در پرواز بالگردهای اورژانس و هلال احمر وجود ندارد و در صورت نیاز از این ظرفیت استفاده خواهیم کرد.

در تصور عموم مردم استان سردسیر اردبیل به لحاظ شرایط اقلیمی و آب و هوایی برای مقابله با شرایط بحرانی در چنین مواقعی باید به مطلوب‌ترین زیرساخت‌ها و تجهیزات لازم مجهز باشد، اما متأسفانه بارش سنگین برف طی روزهای گذشته این نگرانی را در بین مردم منطقه به وجود آورد که در صورت تداوم و تشدید بارش‌ها وقوع شرایط سخت‌تری هم دور از انتظار نیست.

آنچه که از مسئولان استانی و نمایندگان انتظار می‌رود تلاش برای تجهیز ارگان‌های دخیل در مدیریت بارش‌ها و بحران‌های احتمالی است تا با این اقدام نگرانی‌های عمومی به حداقل میزان خود کاهش یافته و سهل‌انگاری‌ها زمینه‌ساز بحران‌های جدی‌تری نباشد.

کد خبر 5404305

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 1 + 3 =

  نظرات

  • سجاد IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۳
   0 0
   راه روستا ها، برق، تلفن شهرستان نیر بسته هست برای چندین روز آقا میفرماید همه چیز گل و بلبله