موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در فرهنگ پژوهی قطب علمی کشور شود

رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در دیدار با اعضای این موسسه گفت:جزء برترین‌ها بودن کافی نیست و جا دارد موسسه حداقل در فرهنگ پژوهی به قطب علمی کشور تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین رضا غلامی، رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای هیات علمی موسسه، ضمن تبریک با سعادت حضرت فاطمه (س) و روز زن، گفت: رسالت اصلی این موسسه کمک علمی مؤثر به کل نظام آموزش عالی کشور است و از نظر ما این نظام شامل شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان رأس این نظام، وزارت علوم، دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌های غیرانتفاعی و همچنین سایر مراکز علمی و فناوری کشور می شود.

غلامی افزود: کمک علمی مؤثر به نظام آموزش عالی کشور مستلزم تحقق اهداف گوناگونی است که از جمله مهم ترین این اهداف می توان به بسترسازی علمی در جهت دمیده شدن فرهنگ اسلامی-ایرانی در عمق نظام آموزش عالی اشاره داشت. این امر به مثابه حضور روح در کالبد در عرصه های متنوع مانند رویکرد به علم، در نگاه به آموزش، در ساختار آموزش عالی، در نظم و مقررات دانشگاهی، در محتوای آموزشی، در فرم آموزشی، در معماری محیط آموزشی و غیره بروز پیدا می کند.

رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی ادامه داد: دومین هدف، بسترسازی علمی برای پرورش فرهنگی دانشجویان، سومین هدف، بسترسازی علمی برای پیشگیری از ظهور آسیب های اجتماعی و نیز مقابله با آسیب ها در متن دانشگاه‌ها، چهارمین هدف، بسترسازی علمی برای گسترش، تعمیق و زنده نگهداشتن گفتمان پیشرفت علمی در کشور مبتنی بر آرمان تمدن نوین اسلامی و پنجمین هدف، زمینه سازی علمی برای تحول و نوسازی نظام آموزش عالی است.

وی افزود: تحول و نوسازی نظام آموزش عالی جزو مطالبات رهبر معظم انقلاب محسوب می‌شود اما برخی به غلط تصور کردند با تهیه و تصویب نقشه جامع علمی کشور این تحول و نوسازی صورت گرفته است این در حالی است که هر چند نقشه جامع علمی کشور می تواند مقصد حرکت نظام آموزش عالی قلمداد شود اما موضوع تحول و نوسازی فراتر از نقشه جامع علمی، شامل معماری جدید نظام آموزش عالی و خلق یک سیستم جدید متناسب با تحولات زمانه و نیازهای نوظهور است.

حجت الاسلام غلامی گفت: اینها اهداف درجه اول این موسسه به شمار می روند اما به قول اهل فلسفه، فاقد شی نمی تواند معطی شی باشد! بنابراین، تا زمانیکه موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در عرصه های مهم و ذی ربط علمی در مرز علمی حرکت نکند و جزو برترین ها نباشد، نه از عهده تحقق این اهداف برخواهد آمد و نه نسخه های علمی موسسه از اعتبار و وجاهت علمی لازم برخوردار خواهد بود.

رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: این موسسه باید در فرهنگ پژوهی، در تمدن پژوهی، در جامعه شناسی، در علم پژوهی، در مطالعات فرهنگ و فناوری، در رشته مدیریت علمی و در آینده پژوهی جزو برترین های کشور باشد در عین حال من معتقدم، جزء برترین‌ها بودن در عرصه هایی که نام بردم کافی نیست و جا دارد موسسه حداقل در فرهنگ پژوهی به قطب علمی کشور تبدیل شود.

غلامی تاکید کرد: موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی طی سال‌های گذشته با انتشار چند صد اثر علمی، خدمات علمی معتنابهی به ویژه در ساحت فرهنگ پژوهی داشته است و از ظرفیت های لازم برای رشد جهشی در عرصه های گوناگونی برخوردار است در عین حال نقدهایی را هم می توان به برخی منشورات این مجموعه وارد ساخت که مهم ترین این نقدها ناظر به کیفیت علمی و همچنین سیاست‌زدگی برخی از منشورات است.

رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی ادامه داد: من به عنوان رئیس موسسه وظایفی بر عهده دارم. مثلاً: راهبری صحیح و دقیق موسسه به سمت اهداف پیش بینی شده؛ ایجاد نظم و ترتیبات مناسب؛ کمک موثر به ایجاد یک فضای علمی و پژوهشی مساعد، آزاد، دلپذیر و آرامش‌بخش؛ احترام به علایق علمی اعضای هیات علمی و پیوند زدن‌ میان‌ این علایق و نیازها و مسائل احاله شده به موسسه؛ کمک به شکل گیری بسترهای سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز؛ در نقطه مقابل، اعضای هیات علمی نیز وظایفی دارند که برای نمونه می توان به: التزام به نظم و مقررات حاکم بر موسسه؛ تعهد به قانون اساسی و سیاست های کلی نظام در جهت گیری های پژوهشی و فاصله گرفتن از سیاست زدگی؛ ایفای نقش موثر در اجرای ماموریت های سفارش محور موسسه و از همه مهم تر، کمک به ارتقاء کیفی فعالیت های علمی بر اساس نصاب های علمی عمومی و نصاب های علمی اختصاصی موسسه.

غلامی تاکید کرد: اعضای هیات علمی، موسسه را خانه دوم خودشان بدانند و توجه داشته باشند که موفقیت هر یک از آنها و موفقیت موسسه، نقش به سزایی در موفقیت همه دارد و لذا ما باید به رشد و ارتقاء همدیگر و همچنین تقویت موسسه دائماً کمک کنیم.

رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی در پایان سخنان خود، با یادآوری ضرورت تحول در این موسسه، خود را صاحب رویکرد تحولی و برخوردار از برنامه تحولی خواند و افزود: برنامه تحولی من در ارتباطات علمی و مدیریتی با مدیران و اعضای محترم هیات علمی موسسه تدریجاً به تکامل خواهد رسید.

کد خبر 5407597

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 1 =