نادیده گرفتن «مصرف نجومی» در نظام جدید تعرفه‌گذاری برق

یک اندیشکده در نامه‌ای ضمن تایید تعرفه‌گذاری پلکانی، عدم بازطراحی الگوهای مصرف برق مناطق و عدم توجه به مشترکینی با مصارف چندین برابر الگو را از جمله موارد نیازمند بازنگری در این مصوبه دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر، اندیشکده اقتصاد مقاومتی در نامه به علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو نسبت به آیین نامه تعرفه جدید مصرف برق که به در پی بند «ی» تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ که دی ماه به تصویب هیئت دولت رسید، نکاتی مطرح کرد.

در نامه این اندیشکده ضمن تایید افزایش نرخ برق مشترکین پرمصرف در پله‌های بالای مصرف، آمده است گه مطابق با بررسی های کارشناسی و عملیاتی انجام شده، «بازطراحی منطقه بندی آب و هوایی و الگوی مصرف در هر منطقه»، «اصلاح تعرفه ها در مصارف چندین برابر الگو»، «بازبینی در مسئله تجمیع مصارف صاحبان چند واحد مسکونی» و «بازبینی در تعرفه برق مصارف اشتراکی واحدها و مجتمع‌های مسکونی» مواردی است که نیاز به بازنگری و بهبود دارد، چراکه اغلب موارد فوق از یک سو از نظر منطق، به حد کافی اهداف اصلاح نظام تعرفه‌گذاری را تامین نمی‌کنند و از سوی دیگر، در اجرا با چالش های جدی مواجه هستند.

همچنین در پایان نامه متذکر شده است که عبارت «هزینه تامین برق» در این آیین‌نامه با فرمولی نامناسب و متناقض با تعریف ارائه شده از قیمت تمام شده برق در قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوب مجلس شورای اسلامی، تعریف شده که چنین تعریفی می‌تواند در آینده مسیر نادرستی را برای افزایش غیر اصولی قیمت برق هموار کند، لذا قیمت‌گذاری برای مشترکین پرمصرف و پیوند زدن آن با هزینه احداث نیروگاه‌های جدید نباید با هزینه تامین برق از کل ظرفیت نیروگاهی موجود در کشور خلط شود. این موارد چهارگانه در گزارش پیوست نامه تشریح شده است و اندیشکده اقتصاد مقاومتی آمادگی لازم جهت ارائه حضوری آن را دارد.

متن کامل این نامه از اینجا قابل دریافت است.

کد خبر 5410194

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha