رشد ۶۸ درصدی درآمد استان قزوین در سال جاری

قزوین- مدیرکل اقتصاد و دارایی استان قزوین گفت: درآمد استان قزوین در ۹ ماه سال جاری سه هزار و ۷۷۷ میلیارد تومان است که با افزایش ۶۸ درصدی رو به رو شده است.

به گزارش خبرنگار مهر فرزین بهنام فر در نشست خبری که ظهر شنبه در سالن جلسات اداره کل اقتصاد و دارایی استان قزوین برگزار شد اظهار کرد: برنامه توسعه هوشمندسازی خزانه و برنامه‌های وابسته به آن هم اکنون در حال اجرا است.

مدیرکل اقتصاد و دارایی استان قزوین بیان کرد: هم اکنون ۴۰۰ حساب دولتی در قزوین فعالیت می‌کنند و تمام فعالیت‌ها از طریق سامانه‌های الکترونیکی و پروژه خزانه داری الکترونیک انجام می‌شود و این امر به تسهیل امور و کاهش مراجعات کمک کرده است.

این مسئول به درآمد استان قزوین اشاره کرد و گفت: درآمد استان قزوین در ۹ ماه سال جاری سه هزار و ۷۷۷ میلیارد تومان است که با افزایش ۶۸ درصدی رو به رو شده و نسبت به میزان رشد و برنامه ریزی های انجام شده ۱۱۴ درصد تحقق پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: سامانه سادا اموال غیرمنقول دولت را به ثبت می‌رساند که پنج هزار و ۶۴۲ ملک در این سامانه ثبت شده و برآورد تقریبی ارزش آن‌ها بیش از ۵ هزار میلیارد تومان است که البته قابل استناد نیست و برآورد نهادهای اجرایی است و با نظر کارشناسان دادگستری تفاوت دارد و با این حال این اطلاعات موجب شده دولت بتواند دارایی‌های خود را مدیریت کند؛ مولد سازی و فروش اموال مازاد نیز در حال اجرا است که بخشی از آن فروش اموال به دلیل کمبود اعتبار است اما دولت با این کار می‌خواهد از اموال استفاده بهینه کرده و بازدهی اموال را افزایش دهد.

بهنام فر عنوان کرد: چابک سازی و کوچک سازی دولت چندین سال است که مطرح شده است، کاهش اموال دغدغه‌های دولت را هم کاهش می‌دهد؛ در سال گذشته هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان از این اموال در کل کشور به فروش رفت.

این مسئول اذعان کرد: فروش اموال راکد می‌تواند به توسعه استان کمک کند، همه منابعی که به فروش رفته برای ما برگشته داشته و صرف پروژه‌های مختلف شده و ۱۹ مجوز فروش به ارزش ۱۲۴ میلیارد تومان صادر شده و با مجوزهایی که در حال صادر شدن است به ۱۵۰ میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: تاکنون در استان قزوین ۲۱ ملک به ارزش حدود ۴۲ میلیارد تومان به فروش رفته است و در مجموع ۵۰ ملک مازاد شناسایی شده است که ارزش تقریبی آنها حدود ۳۰۰ میلیارد تومان است.

این مسئول یادآور شد: بیشترین فروش از نظر تعداد متعلقات به علوم پزشکی و جهاد کشاورزی اختصاص دارد و البته مقاومت‌هایی هم از سوی مدیران این سازمان‌ها در این موضوع وجود دارد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان قزوین گفت: برنامه‌های ارتقا و شفافیت مالی یکی دیگر از برنامه‌های در حال اجرایی است که می‌کوشیم آن را توسعه دهیم.

این مسئول مطرح کرد: در سامانه سماط منابع ۱۰۲ دستگاه در این سامانه ثبت شده و بدهی و مطالبات دستگاه‌ها مشخص می‌شود، اسناد تسویه خزانه نیز الگویی است که در حال اجرا است و بر مبنای آن ۶۵ میلیارد تومان از اسناد خزانه صادر و ۲۸۵ میلیارد تومان هم در حال اجرا است و برنامه داریم به میزان ۳۲۳ میلیارد تومان از اسناد خزانه برای استان استفاده کنیم که تاکنون ۶۵ میلیارد مورد استفاده قرار گرفته است.

وی تبیین کرد: با شفاف بودن صورت حساب‌ها زمینه بررسی موضوعات و مطالبه‌گری تسهیل می‌شود و دولت نیز به صورت آنی گزارشات را دریافت کرده و پاسخ می‌دهد.

بهنام فر ادامه داد: ما متولی پیگیری و تسهیل سرمایه‌گذاران خارجی هستیم، هم اکنون ۳۵ میلیون و ۷۷۰ هزار دلار آورده سرمایه گذاری خارجی در استان با دو طرح سرمایه گذاری مصوب شده و ۱۲ میلیون و ۷۷۸ هزار دلار سرمایه از طریق پنج طرح وارد استان شده است که نسبت به سال گذشته افزایش داشته‌ایم و این جذب‌ها از کشورهای روسیه فرانسه ایتالیا امارات هستند.

این مسئول افزود: در راستای تسهیل فضای کسب و کار مطالعاتی صورت گرفته و در قالب گزارشات تحلیلی ارائه می‌شود، همچنین هیئت تخصصی قوانین و مقررات زائد وجود دارد را در دستور العمل داده و آن را حذف و یا اصلاح می‌کند و امسال ۱۰ پیشنهاد به این هیئت از سوی این اداره کل ارائه شده است.

وی عنوان کرد: سامانه دادور و یاور مورد استقبال بخش خصوصی قرار نگرفته ولی هم اکنون ۱۹۷ کاربر در سراسر استان دارد و ما صدای بخش خصوصی را از این سامانه‌ها می‌شنویم و در هر مرحله‌ای که لازم باشد خدمات مشاوره‌ای و یا تسهیل انجام می‌دهیم.

این مسئول مطرح کرد: رصد محیط کسب و کارهای استان نیز از جمله مواردی است که مورد بررسی قرار می‌گیرد تا به حل مشکلات استان کمک کند.

وی بیان کرد: نظارت ذی حساب شکلی و مطابق با قوانین و مقررات است و در کل ۲۲ ذی حساب دارایی و ۲۱ ذی حساب غیر دارایی داریم.

بهنام فر گفت: رشد اقتصادی از میانگین کشوری بیشتر است و برای تحقق آن تسهیل فضای کسب و کار به ما کمک می‌کند، همچنین قزوین از رتبه خوبی برخوردار است و ۱۱ فرصت سرمایه گذاری که به سازمان سرمایه‌گذاری توصیه و پیشنهاد شده مورد توجه قرار گرفته و در عرصه بین الملل عرضه می‌کند و در همین راستا نیز قزوین میزبان رایزنان اقتصادی بود و این فرصت‌ها در اختیار آن‌ها قرار گرفت.

این مسئول در خصوص جاماندگان سهام عدالت عنوان کرد: سامانده و رسیدگی به جاماندگان سهام عدالت از دولت قبل شروع شد و در حال ادامه است، منابعی که صرف این امر می‌شود هنوز مورد توافق دولت و مجلس قرار نگرفته است اما موضوع در حال بررسی است و به محض اینکه دولت منبعی را برای این موضوع معین کند طرح به مجلس ارائه می‌شود و هم اکنون ۷۶۵ هزار و ۵۶۹ نفر در استان قزوین سهام عدالت دارند.

بهنامی فر در خاتمه گفت: بالای ۹۵ درصد از درآمدهای استان مالیاتی است که میزان غیرمستقیم آن هزار و ۴۷۷ میلیارد تومان بوده است که از این میزان ۸۵ درصد آن ارزش افزوده است.

کد خبر 5411664

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =