خلیج فارس و تنگه هرمز به کانون رقابت‌های جهانی تبدیل خواهد شد

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: به عنوان یک جغرافیدان سیاسی و یک فرمانده نظامی می‌گویم منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز تا یکی دو دهه آینده کانون رقابت های جهانی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا در جریان بازدید از زیرساخت‌های اقتصادی بندر عباس و جزیره ابوموسی، اظهار کرد: منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز به لحاظ اهمیت در دنیا کم نظیر است.

سردار صفوی با بیان اینکه استراتژی جمهوری اسلامی ایران در طول تاریخ زمینی (برّی) بوده و کشورهای شرق مانند چین و روسیه و هند نیز راهبرد برّی و زمین پایه دارند، بر ضرورت تدوین استراتژی بحری در کشور تاکید کرد و گفت: ایران با داشتن ٢٧٠٠ کیلومتر ساحل در جنوب و شمال کشور باید استراتژی دریایی (بحری) را در ابعاد اقتصادی، دفاعی و امنیتی در دستور کار ملی قرار دهد. ما باید از خلیج فارس و دریای عمان به سمت اقیانوس هند و دریاهای دوردست برویم.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در ادامه با تحلیل دلایل اهمیت خلیج فارس و تنگه هرمز گفت: یکی از دلایل اهمیت این منطقه مسائل فرهنگی و اعتقادی است. منطقه خلیج فارس قلب جهان اسلام است و به لحاظ فرهنگی و تمدنی با هیچ منطقه دیگری قابل مقایسه نیست.

وی اهمیت ترانزیتی و نقل و انتقالات دریایی را از دلایل اهمیت منطقه خلیج فارس بیان کرد و با اشاره به سهم تجارت دریایی در نمودار تجارت و ترانزیت جهانی تصریح کرد: تجارت دریایی و کشتیرانی، ٨٠ درصد تجارت جهان را شامل می‌شود و این منطقه یکی از مسیرهای مهم تجاری جهان محسوب می‌شود که علاوه بر ٨ کشور پیرامونی و ساحلی خلیج فارس، بسیاری از کشورهای جهان مانند ژاپن، چین و اروپا به این منطقه وابسته هستند و خلیج فارس محور ترانزیت جنوب به شمال به شمار می‌رود.

سرلشکر صفوی داشتن منابع آبزیان را از دیگر منابع اهمیت خلیج فارس دانست.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا افزود: البته وجود منابع عظیم نفت و گاز در این منطقه از نظر بسیاری از کارشناسان، شاید مهمترین دلیل اهمیت منطقه خلیج فارس باشد اما از نظر من اهمیت جغرافیایی و موقعیت ژئواستراتژیک خلیج فارس از مباحث نفت و گاز و منابع ژئواکونومیکی مهمتر است.

وی با اشاره به تاریخ ٥٠٠ سال گذشته منطقه خلیج فارس یادآور شد: پرتغالی‌ها اولین قدرت دریایی بودند که در سال ١٥٠٧ میلادی به این منطقه آمدند و ابتدا در بندرعباس و سپس در جزایر بخصوص جزیره هرمز مستقر شدند و قلعه‌هایی ساختند که هنوز هم آثاری از آن باقی است و بعد از آنها هم انگلیسی‌ها در این منطقه سلطه پیدا کردند در حالی که آن زمان نفت و گاز کشف نشده بود بنابراین این منطقه به لحاظ موقعیت جغرافیایی ذاتاً برای قدرت‌های جهانی دارای اهمیت است.

سرلشکر صفوی افزود: پس از پرتغالی، انگلیسی‌ها تا سال ١٩٦٨ میلادی در این منطقه سلطه پیدا کردند و از سال ۱۹۷۱ میلادی هم آمریکایی‌ها در این منطقه حضور پیدا کردند و استراتژی دو ستونه نیکسون در این منطقه شکل گرفت. من به عنوان یک جغرافیدان سیاسی و یک فرمانده نظامی می‌گویم این منطقه تا یکی دو دهه آینده، کانون رقابت‌های جهانی خواهد شد.

کد خبر 5419054

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha