گرگ‌ها ۱۰کودک را در زنجان خوردند/صحبت درباره این موضوع ممنوع است!

محسن شاهمرادی کارگردان مستند «گرگینگی» ضمن تشریح حادثه عجیب شکار کودکان توسط گرگ‌ها، از سکوت مسئولان نسبت به این اتفاق گلایه کرد.

محسن شاهمرادی کارگردان مستند «گرگینگی» همزمان با عرضه آنلاین این مستند در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آن توضیح داد: در سال ۱۳۸۹ به بعد سلسله اتفاقاتی در چند روستای نزدیک به هم در مرز استان‌های همدان و زنجان رخ داد. در آن مقطع حیوانات وحشی به این روستاها می‌آمدند، بچه‌های زیر ۶ سال را به دندان می‌گرفتند و می‌بردند و در عین ناباوری می‌خوردند. این ماجرا برای من که اصالتاً یک زنجانی هستم، خیلی شگفت‌انگیز بود. مهمتر اینکه متوجه نمی‌شدم چرا این ماجراها انعکاس مناسبی پیدا نمی‌کند و کسی درباره آن صحبت نمی‌کند.

وی افزود: اگر این اتفاقات عجیب در هر نقطه دیگری از دنیا رخ می‌داد، انعکاس بسیاری پیدا می‌کرد و سروصدای زیادی به‌دنبال داشت. در آن مقطع من در مرکز زنجان به‌عنوان تهیه‌کننده رادیو فعالیت می‌کردم. همان زمان برای بخش خبر زنجان، گزارش کوتاهی از این اتفاق ساختم که پخش هم شد اما همچنان بازخورد ویژه‌ای پیدا نکرد و مؤثر واقع نشد. دو سه سال گذشت و من به تهران آمدم، اما همچنان این سوژه در فکر من بود و این مسئله آزارم می‌داد که چرا کسی به این موضوع توجهی ندارد. به‌خصوص که اطلاع داشتم که بعد از آن گزارش خبری که برای مرکز زنجان آماده کردم، این ماجراها همچنان ادامه داشته است و گویا همچنان برای کسی اهمیت ندارد.

این مستندساز بیان کرد: در این شرایط به عنوان یک اهل رسانه که سینما خوانده‌ام، تصمیم گرفتم خودم مستندی درباره این موضوع بسازم. در حد توان خودم و میزان بودجه‌ای که در اختیار داشتم، تلاش کردم مستندی را بسازم تا صرفاً در این زمینه طرح موضوع کرده باشم.

شاهمرادی درباره جزئیات بیشتر این حادثه توضیح داد: واقعیت این است که گرگ‌ها اساساً وارد مناطق مسکونی نمی‌شوند، چرا که از انسان‌ها هراس دارند. اینکه زمانی می‌شنوید گرگ‌ها به انسان‌ها حمله کرده‌اند، باید مدنظر داشته باشید که احتمالاً این انسان‌ها بوده‌اند که وارد حریم گرگ‌ها شده‌اند. در حالت عادی گرگ خودش را در معرض حضور انسان‌ها قرار نمی‌دهد. اینکه در این مناطق این اتفاق رخ می‌داد هم نشان‌دهنده ماجرایی فراتر از موضوع ساده حمله گرگ‌ها به انسان‌ها بود. آن مناطق روستانشین بودند و استایل زندگی در آن مناطق در مواجهه با حیوانات وحشی بسیار پرخطر بوده است.

دلایل متعددی که در کنار هم فاجعه‌ای را رقم می‌زند

وی در ادامه توضیح داد: در این مناطق زباله زیاد ریخته می‌شود و واقعاً محیط تمیزی ندارد. دیوارکشی‌ها هم غالباً بسیار کوتاه است و بیش از آنکه مانند شهرها، نقش حافظ امنیت را داشته باشند، بیشتر کارکرد تعیین حریم را دارند. دیوارها به گونه‌ای نیست که از حمله و یا سرقت پیش‌گیری کند. به جز این موارد بچه‌ها در فضای روستایی آزادانه‌تر از فضاهای شهری تردد می‌کنند و کمتر تحت مراقبت و نظارت هستند. نکته مهم دیگر هم دستکاری طبیعت توسط انسان‌هاست که در این قبیل ماجراها نقش مهمی دارد.

اولین گزارشی که من در این زمینه می‌خواستم بسازم، نامش «پنجمین نفر» بود، اما تا همان زمانی که مراحل تولید را طی می‌کردم، این عدد به ۱۰ رسید و بعد از ساخت آن فیلم هم همچنان افزایش آمار ادامه داشت. حداقل از قربانی شدن سه چهار کودک دیگر بعد از ساخت و اکران این مستند خبر دارم این مستندساز در ادامه افزود: آنچه من متوجه شده‌ام، یک ماجرای زیست‌محیطی قطعاً نمی‌تواند یک دلیل ثابت و مشخص داشته باشد. دلایل متعدد در کنار یکدیگر یک فاجعه را رقم می‌زند و هیچ‌کدام از این دلایل به تنهایی نمی‌تواند دلیل قطعی این حوادث اعلام شود. در این مناطق جنس هیبرید سگ و گرگ که به «گرگاس» معروف است، بسیار زیاد است. این موجود جدید، بسیار جذاب و زیباست و گونه گرانی هم محسوب می‌شود که برخی انسان‌ها علاقه‌مند به خریداری آن هستند. اما نکته مهم این است که این گونه درنده‌خویی گرگ و نترسی سگ را با هم دارد. همان‌طور که گفتم گرگ ذاتاً به محیط انسانی وارد نمی‌شود اما سگ نترس است. هیبرید سگ و گرگ موجودی می‌شود که دو تا سه سال می‌توان از آن نگهداری کرد و بعد آن را در طبیعت رها می‌کنند. زادوولد این موجود در طبیعت به گسترش موجودی منجر شده که نه سگ است و نه گرگ و آن را نمی‌توان کنترل کرد. در این ماجراها هم رد پای این موجود را دیدم.

وی درباره تعداد بچه‌هایی که در مناطق مورد اشاره قربانی شده بودند هم توضیح داد: اولین گزارشی که من در این زمینه می‌خواستم بسازم، نامش «پنجمین نفر» بود، اما تا همان زمانی که مراحل تولید را طی می‌کردم، این عدد به ۱۰ رسید و بعد از ساخت آن فیلم هم همچنان افزایش آمار ادامه داشت. حداقل از قربانی شدن سه چهار کودک دیگر بعد از ساخت و اکران این مستند خبر دارم و بعدها هم که به‌کل بی‌خبر بودم، چراکه اخبار آن واقعاً منعکس نمی‌شود.

شاهمرادی درباره واکنش پدر و مادرها به قربانی شدن اینگونه کودکان در این مناطق گفت: آنچه در آن منطقه دیدم، این بود که از مقطعی به بعد بیش از آنکه گرگ‌ها آسیب وارد کنند، توهم حمله گرگ‌ها خودش تبدیل به یک آسیب شده بود. اهالی منطقه گویی به یک روان‌پریشی رسیده بودند و خیلی هراس داشتند. حتی بچه‌ها را به مدرسه نمی‌فرستادند. نکته ترسناک این اتفاقات هم این بود که بچه‌ها نه الزاماً در مسیر مدرسه و خارج از منزل که گاهی در درون خانه و اتاق‌شان شکار می‌شدند! گرگ از یک پنجره خودش را وارد کرده و کودک را با خود برده است! این موقعیت خیلی ترسناک است و آسیب روحی و روانی بسیاری به ساکنان آن مناطق وارد کرده است.

وی در ادامه گفت: بسیاری این سوال را مطرح می‌کنند که با این شرایط چرا این افراد این منطقه را ترک نمی‌کنند، در حالی که ساکنان این مناطق حتی تمکن مالی برای ساخت دیوارها و حفاظ‌های مناسب را هم ندارند. آنقدر شرایط مالی این افراد نامناسب است که به درستی نمی‌توانند در منطقه آباواجدادی خود ارتزاق کنند و اگر واقعاً به جای دیگری بخواهند نقل مکان کنند، عملاً حکم مرگ را برای‌شان پیدا می‌کند. اساساً قضاوت در این زمینه دشوار است.

فرار مسئولان از پاسخگویی درباره این معضل عجیب است!

این مستندساز درباره پیگیری اهالی این مناطق از مسئولان برای رسیدگی به این معضل هم توضیح داد: پیگیری‌های بسیاری در این زمینه صورت گرفته است. در مقطعی که خانم ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست بود، من شخصاً برای انجام یک مصاحبه و به‌عنوان یک اهل رسانه به سازمان رفتم. بدترین برخوردهای ممکن با من شد و هرآنچه هم ضبط کرده بودم، پاک کردند. انگار آنچه برای‌شان مهم نبود، اصل ماجرا بود، بلکه برای‌شان مهم این بود که من چه انعکاسی از آن می‌خواهم بدهم. این تحمل برای شنیدن مشکلات این منطقه، حداقل در زمان مسئولیت خانم ابتکار وجود نداشت. در بخشی از مستند هم مراجعه به سازمان محیط زیست شهرستان را نشان داده‌ام و آنجا می‌گویند که این موضوع ممنوعه است و نمی‌توانند درباره آن صحبت کنند. نمی‌گویم سازمان محیط زیست در این زمینه مقصر است اما فرار آن‌ها از پاسخگویی بسیار عجیب است.

وی افزود: حتی شنیده‌ام برخی اقدامات همین سازمان محیط زیست در این مناطق به اکوسیستم آن‌ها آسیب رسانده و منجر به برخی رفتارهای آنرمال از سوی گرگ‌ها شده است. این موارد اثبات شده نیست اما حتماً اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی در این زمینه نباید ترس داشته باشد. همین مسئولین می‌توانند به اهالی آموزش‌های لازم را بدهند تا این بحران مدیریت شود. ترس از پاسخگویی، آن چیزی است که شخصاً به چشم خود دیده‌ام.

شاهمرادی در پایان گفت: واقعیت این است که بیشتر از اصل حادثه، ترس از آن باعث آسیب روحی به مردم این مناطق شده است، حتی من خودم در فرآیند ساخت این مستند و پس از آن دچار برخی مشکلات روحی شدم. همین شرایط هم باعث شد وقتی پیشنهاد ساخت نسخه بلند این مستند از سوی یکی از کارگردانان مهم و بزرگ به من داده شد تا به‌عنوان تهیه‌کننده پای کار بیاید و من آن را بسازم، آن را نساختم. موقعیت بسیار خوبی برای من بود، اما واقعیت این است که تا دو سال بعد از ساخت آن مستند هر شب خواب گرگ می‌دیدم!

کد خبر 5437370

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • IR ۱۱:۱۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
   13 1
   حتی فکرش هم برام سخته! اگه همچین اتفاقی تو منطقه ما بیفته تمام مردم با تفنگ وارد عمل میشن!
  • امیر رئیسی IR ۱۳:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
   16 2
   سلام. هنوزم دیر نشده و اگر کسی از مسئولان بلند پایه پیگیر باشه تک‌تک مغصران این عامل شناسایی و محاکمه شوند کسی که اینطوری بگه صداشو در نیار به درد این نظام نمیخوره
  • IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
   3 1
   گرگ‌ها و پلنگ‌هایی که سازمان در طبیعت رهاسازی می کند سربازان بیچاره را میخورند. چوپان‌ها و سگ‌ها را می‌درند. معدنکاران را قطع عضو می‌کنند. هیچ کسی هم جرئت اعتراض ندارد. خوش به حال هندوستان که حداقل آن‌جا گاو مقدس است. چه شانسی آوردیم که نسل شیر و ببر منقرض کردند تازه همین را هم میخواستند احیا کنند.
  • ایرانی IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
   5 2
   به دولت فعلی گرارش کنید.
  • IR ۲۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
   3 3
   اگه من جای پدر اون خانواده ها باشم تو اون منطقه هرچی گرگ باشه رو با تفنگ میکشم و مشکل بر طرف میشه البته در آخر مسئولین محیط زیست آن شهر رو هم به درک واصل میکردم
  • US ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
   4 1
   این همه بی مسولیتی واقعااااشرم اوره😔😔😔😔😔
  • علی IR ۲۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
   3 1
   سلام اینها همان گرگهایی هستند که چند سال قبل توسط دولت از اوکراین به این مناطق آورده اند نه گرگاسها و مسئولیت کامل آن هم بعهده دولت است
  • ربیعی IR ۲۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۲
   3 0
   زمانیکه مسئولان حفاظت محیط زیست به مردم اجازه حفاظت در برابر حیوانات درنده نمی دهند ،پس باید خود این سازمانها درفصل زمستان غذای لازم برای حیوات وحشی تهیه کنند زیرا گرگ زمانی که گرسنه میماند به روستاها واطراف شهرها حمله می کنند .
  • AE ۰۲:۱۷ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۳
   2 0
   آقای شاهمرادی مسئول هستید که این موضوع رو رسانه ای کنید بصورت گسترده.. شما الان میدونید که بچه های بیگناه بسیاری دارن قربانی یه مشت افراد به اصلاح مسئول وظیفه نشناس میشن.. دلتون بخاطر این بچه های مظلوم بدرد نمیاد؟! مرگ یه چیزه دریده شدن بوسیله حیوانات وحشی یه چیز دیگر.
  • IR ۱۹:۳۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۳
   1 0
   اه اجب بلایی
  • هادی IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
   1 0
   خدابه خانوادهاشون صبربده .مرگ راحت آخرین نعمت خداتواین دنیاست .ولی خورده شدن توسط گرگ یک فاجعه ی انسانی و حیوانی است .
  • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۴
   0 0
   گرگ مهمترین عضو چرخه طبیعت است اگر ار بین برود نسل انسان و بقیه حیوانات هم رو به انقراض می رود پس حفاظت و کنترل آن وظیفه هر دولت و کشوری است و این مساله ای است که در کشور ما نادیده گرفته شده است که امیدواریم تبدیل به یه فاجعه نشود.