اجرای ۲۰۰ پروژه عمرانی اوقاف گیلان/ طرح جامع ۲۰ بقعه بررسی شد

رشت- معاون بهره وری اقتصادی اوقاف گیلان با اشاره به اجرای ۲۰۰ پروژه عمرانی با بیش از ۳۵ میلیارد تومان اعتبار طی سال گذشته، گفت: طرح جامع ۲۰ بقعه متبرکه گیلان نیز بررسی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجید بذرافشان ظهر یکشنبه در گفتگو با رسانه‌ها با اشاره به فعالیت‌های عمرانی صورت گرفته در بقاع متبرکه گیلان، گفت: در سال گذشته ۲۰۰ پروژه عمرانی با مساحت هفت هزار و ۸۳۵ متر مربع در حوزه اماکن و بقاع متبرکه گیلان تعریف و با بیش از ۳۵ میلیارد تومان انجام شد.

معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان اظهار کرد: بخشی از این هزینه از عوائد و نذورات مردمی بقاع متبرکه و ۴۰ درصد آن توسط خیرین در قالب طرح مودت با نظارت دفتر فنی و مهندسی اوقاف گیلان تأمین شده است.

وی به پیشرفت ۹۷ درصد پروژه‌های تعریف شده در بقاع متبرکه اوقاف استان در سال گذشته، گفت: از طرح‌های برجسته عمرانی در بقاع متبرکه گیلان، هفت گنبد در سطح بقاع متبرکه گیلان اجرا شده که امامزادگان ماچیان در رودسر، امامزاده اسحاق در شفت و بقعه متبرکه امامزاده هاشم رشت از مهمترین این بقاع متبرکه هستند.

بذرافشان با بیان اینکه برای ساخت این هفت گنبد ۳۰ میلیارد ریال از محل کمک‌های مردم و عوائد بقاع متبرکه هزینه شده است، ادامه داد: در حوزه نوسازی بقاع متبرکه و اماکن مذهبی، احداث سازه یا توسعه سازه‌ها دو هزار و ۵۳۰ مترمربع فعالیت عمرانی انجام شده است.

معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان به پیشرفت ۱۳۵ درصدی برنامه حوزه عمرانی اوقاف گیلان در سال گذشته نسبت به برنامه ابلاغی اشاره و اظهار کرد: نوسازی بنای بقاع متبرکه هزینه‌ای نزدیک به ۱۰۰ میلیارد ریال داشته است.

وی با بیان اینکه یکی از دستورالعمل‌های سازمان اوقاف و امور خیریه در امور عمرانی بقاع متبرکه، اماکن مذهبی و موقوفات تهیه طرح جامع است، گفت: طرح جامع یعنی پیش بینی همه اماکنی مانند سرویس بهداشتی، وضو خانه، آشپزخانه و نظایر آن که در یک عرصه بقاع متبرکه باید پیش بینی شود.

بذرافشان افزود: در سال گذشته طرح جامع ۲۰ بقعه متبرکه در شهرستان‌های استان گیلان در فازهای ۱ و ۲ بررسی و در فاز ۳ توسط سازمان اوقاف و امور خیریه تصویب و برای اجرا به شهرستان‌های مورد نظر ارجاع شد.

وی یادآور شد: در بحث نوسازی رقبات و موقوفات استان گیلان نیز، طرح‌هایی با مجموع مساحت چهار هزار و ۴۴۵ مترمربع به ارزش ۵۰ میلیارد ریال توسط سازمان اوقاف از عوائد آن موقوفات اجرا شد.

معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان اینکه یکی از ابتکارات سازمان اوقاف و امور خیریه تهیه اطلس بقاع متبرکه است، گفت: اطلس بقاع متبرکه مختصات جغرافیایی هر بقعه متبرکه در کشور است.

وی اضافه کرد: با اجرای طرح اطلس بقاع متبرکه می‌توانیم با نرم افزارهای رایج همانند مپ و نرم افزارهای گردشگری و فقط با وارد کردن مختصات جغرافیایی بقعه، به راحتی محل آن بقعه متبرکه و مختصات دسترسی جغرافیایی آن را به دست آوریم.

بذرافشان اظهار کرد: طرح اطلس بقاع متبرکه در سال گذشته برای همه ۹۴۱ بقعه متبرکه گیلان تهیه شد.

کد خبر 5490409

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha