اختتامیه همایش جلوه های هنر و معماری زند و قاجار خرداد

شیراز- اختتامیه همایش ملی جلوه‌های هنر و معماری مکتب زند و قاجار شیراز سه شنبه سوم خرداد ماه در شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، این همایش که با تاکید بر هویت و اصالت در طرح و روایت‌گری تاریخ و فرهنگ شیراز، توجه به وجوه زیبایی شناختی طرح در اجزا، گویایی و توان برقراری ارتباط با مخاطب، برخورداری از حس شکوفایی، طراوت و تنوع، خلاقیت نو در فرم و محتوا، نگاهی به سنت و مدرنیته، نگاه کاربردی در طراحی و ساخت و نگاه کاربردی در بستر طراحی داخلی، طراحی شهری و طراحی محیطی برگزار شده است.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر شیراز در نشستی خبری با حضور اصحاب رسانه با اشاره به برگزاری همایش ملی جلوه‌های هنر و معماری مکتب زند و قاجار گفت: امروز سرگردانی در معماری شهر دیده می‌شود و امید است نتیجه این همایش در معماری و شهرسازی شیراز استفاده شود.

غلامعلی ترابی پیرامون این همایش با بیان اینکه سیاستگذاری شورا این است که از ظرفیت‌های علمی در حوزه شهرسازی حمایت کند، اظهار داشت: بهره بردن از ظرفیت‌های علمی دلیل برگزاری چنین همایش‌هایی است که البته این همایش مربوط به قبل از شورای ششم بوده اما شورا هم حمایت می‌کند و هم از ظرفیت‌های علمی همایش بهره می‌برد.

او با بیان اینکه ارتباطات خوبی با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی داریم، گفت: استفاده از این ظرفیت‌ها در کنار مدیریت شهری منجر می‌شود که تصمیم‌گیری‌ها علمی باشد و از این حیث درخواست ما از مجامع علمی این است که بیشتر با شورا ارتباط بگیرند.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر شیراز با بیان اینکه یکی از چالش کلانشهرها این است که تصمیمات مدیران بر مبنای علمی صورت نمی‌گیرد که باید این رویه تغییر کند، افزود: عدم توجه به مبنای علمی در تصمیم‌گیری در حوزه‌های مختلفی است در صورتی که اقدامات آینده مدیریت شهری باید براساس مبانی علمی باشد و پروژه‌های گذشته نیز نقد و بررسی شود.

ترابی با بیان اینکه شورای شهر شیراز وظیفه خود می‌داند که این اتفاق رقم بخورد، عنوان کرد: امروز سرگردانی در معماری شهر دیده می‌شود و به دلیل این است که در عصر جدیدی از تولید علم قرار گرفتیم، ارتباطات زیاد شده برخی نیز تقابل فرهنگی را مطرح می‌کنند اما امید داریم که ماحصل و نتیجه این همایش در معماری و شهرسازی شیراز مورد استفاده قرار گیرد.

او با بیان اینکه امروز اگر بحث حفظ بافت تاریخی شهر مطرح است با توجه به برگزاری این همایش‌ها است، تصریح کرد: باید نسبت به عملیاتی کردن موضوعاتی که قابلیت اجرا دارند و حاصل این نوع همایش‌ها هستند، اهتمام جدی داشت.

پذیرش ۱۰۶ مقاله

نازنین دهناد دبیر اجرایی همایش نیز با اشاره به روند برگزاری این همایش از سال ۹۹ گفت: همایش در سطح ملی و با داوری استادان دانشگاه‌های استان فارس و خارج از استان انجام شده است.

او با اشاره به ارسال مقالات در مدت زمان ذکر شده افزود: در مجموع ۱۰۶ مقاله پذیرفته شده که ۴۵ مقاله به صورت سخنرانی و ۶۱ مقاله در بخش پوستر در روز برگزاری همایش ارائه شده است.

دهناد هدف از این همایش را بازنگری و استفاده از هویت و اصالت و حیات اجتماعی شهرها در ساختار نظری عنوان کرد و گفت: باید نوآوری و خلاقیتی در هنر امروز ایجاد کرد که با استفاده از مکتب‌های اصیل معماری باشد.

او با بیان اینکه این همایش با همکاری دانشگاه شیراز برگزار شده است، افزود: اعتبار پژوهشی این همایش پایگاه جهان اسلام است که کد آی اس سی دارد.

کد خبر 5491779

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =