تمام تلاش خود را برای حفظ توله یوز سوم به کار خواهیم بست

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمام تلاش خود را برای حفظ توله یوز سوم به کار خواهیم بست و پس از اعلام نتیجه گزارش هیات حقیقت یاب، با قصورهای احتمالی برخورد خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی سلاجقه در مراسم گرامیداشت روز جهانی تنوع زیستی با بیان اینکه در قرآن مجید، در آیات متعددی به موضوع تنوع زیستی اشاره شده است، اظهار کرد: هرگونه دستکاری در طبیعت و آسیب به محیط زیست از مصادیق بی تقوایی است و آنچه که امروز بشریت با آن مواجه شده، کیفر عملکرد خود او در سالیان گذشته است.

وی افزود: وقتی امنیت حیاتی در کره زمین به مخاطره بیفتد، حتماً امنیت غذایی ما آسیب می‌بیند و گرسنه خواهیم ماند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، این سازمان را مسؤول تنوع زیستی در کشور دانست و گفت: اینکه دبیرخانه تنوع زیستی در وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته، یک اشتباه است و ما از دولت خواستیم که این مرجعیت به سازمان حفاظت محیط زیست بازگردد البته این بدان معنا نیست که عملکرد این دبیرخانه در حاضر مطلوب نیست بلکه هدف آن است که دبیرخانه به جایگاه اصلی خود بازگردد چراکه کاربر نمی‌تواند تنوع زیستی را مدیریت کند.

سلاجقه با تاکید بر تنوع زیستی و طبیعی بی نظیر کشورمان، آن را یک نعمت بزرگ برشمرد و تصریح کرد: این گستردگی و تنوع می‌طلبد که همه ارکان حکمرانی کشور برای حفاظت از آن مشارکت کنند.

معاون رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: ما حتماً باید در بحث ارزش‌گذاری اقتصادی، تنوع زیستی خود را قیمت گذاری کنیم و ببینیم چه از دست می‌دهیم و چه به دست می‌آوریم.

وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین، گفت: باید از ظرفیت‌های فناورانه و دانش بنیان برای حفظ تنوع زیستی بهره بگیریم. ضمن اینکه برای نیل به این هدف، دست یاری به سوی متخصصان و اندیشمندان دراز می‌کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پروژه تکثیر در اسارت ماده یوز آسیایی، آن را یک دستاورد علمی برای کشور خواند و تصریح کرد: وقتی گونه‌های جانوری و گیاهی در معرض خطر قرار می‌گیرند، باید در یک فضای حفاظتی آنها را مورد مطالعه قرار دهیم. حال نتیجه این مطالعه چه مثبت باشد چه منفی، این یک دستاورد بزرگ برای کشور است.

سلاجقه، تولد توله یوزه‌ای آسیایی در اسارت را یک فرآیند کاملاً علمی توصیف کرد و گفت: حتماً سازمان حفاظت محیط زیست مراحل مختلف این فرآیند را مستندسازی می‌کند و امیدواریم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران هم آن را برای مردم پخش کند.

وی با بیان اینکه تمام تلاش خود را برای حفظ توله یوز سوم به کار خواهیم بست، اظهار کرد: پس از اعلام نتیجه گزارش هیأت حقیقت‌یاب، با قصورهای احتمالی برخورد خواهد شد.

کد خبر 5496957

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =