زندگی، زمانه و هنر جلال تاج اصفهانی در یک کتاب بررسی شد

کتاب «بر چکاد آواز؛ جلال تاج اصفهانی» به کوشش محمدجواد کسایی توسط انتشارات هنر موسیقی منتشر شد. تاج اصفهانی از نوادر آواز سنتی ایران بود: هنرمندی ساده‌زیست با سلوکی خاص.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «بر چکاد آواز؛ جلال تاج اصفهانی» به کوشش محمدجواد کسایی و با همکاری علی‌اکبر صحافی‌پور و امید امساکی با شمارگان ۵۰۰ نسخه، ۲۲۴ صفحه و بهای ۹۵ هزار تومان توسط انتشارات هنر موسیقی منتشر شد. این کتاب همراه با تصاویر و گفت‌وگوهایی از تاج اصفهانی است که برای نخستین بار رنگ انتشار را به خود می‌بینند.

تاج اصفهانی از نوادر و از بزرگان ماندگار در آواز و موسیقی سنتی ایران است. بسیاری از هنرشناسان از او به عنوان یکی از اساطیر آواز ایرانی یاد می‌کنند. استادی بی بدیل که بسیاری از بزرگان نسل‌های بعد از خودش از جمله شاگردانش محسوب می‌شدند. تاج اصفهانی طبعی ستوده و زندگی‌ای نیک داشت و هیچگاه ذات معنوی هنر را با هیچ چیز عوض نکرد. هیچگاه به درگاه قدرتمندان نرفت و آوازش را وقف مردم کرد. او نخستین خواننده و صاحب «مرغ سحر» است و اذانی که خواند تا سال‌ها گوش و دل مردم را می‌نواخت و «بانگ گردش‌های چرخ» را به یادشان می‌آورد.

در این کتاب گردآورندگان به بازخوانی اسناد، احوال و تاریخ جلال تاج اصفهانی نشستند. با خانواده او گفت‌وگو کردند و صحبت‌های بزرگان موسیقی ایران درباره این اسطوره اخلاق و هنر را برای مخاطبان به ارمغان آوردند.

در بخشی از مقدمه کتاب چنین آمده است: «در این کتاب به بازخوانی هنر و منش هنرمندی می‌پردازیم که یکی از چند حلقه دیگرگونی آواز قدیم به آوازی نو بود. هنرمندی عاری از هرگونه ادعا، ساده زیست، آداب‌دان، و دارای خلق‌وخویی که هم‌تراز هنرش یا حتی برتر از آن بود. جلال تاج اصفهانی عمری را در پهنه زندگی، آوازی مردم‌مدار خواند و هنر خود را بی‌دریغ پیشکش مردم کرد، اما شامگاه هستی او به‌تلخی و درنهایت ناسپاسی و قدرناشناسی گذشت، تا آنکه درگذشت. آواز او بی‌شک الگویی است برای همه آوازخوانان، و شخصیت فردی و اجتماعی‌اش سرمشقی برای همه هنرمندان.»

کد خبر 5499287

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha