اقدام لیتوانی در قبال «کالینینگراد» خصمانه است

وزارت خارجه روسیه به لیتوانی هشدار داد که اقدامش در اعمال ممنوعیت ترانزیت کالا به منطقه «کالینینگراد» تهاجمی است و ویلنیوس باید عواقب جدی آن را در نظر بگیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ریانووستی، وزارت خارجه روسیه امروز سه شنبه اعلام کرد که لیتوانی باید عواقب جدی اقدامش را در ممنوعیت حمل و نقل کالا به منطقه «کالینینگراد» درک کند.

این وزارت خانه در بیانیه ای در این باره گفت که ویلنیوس باید بداند که اقداماتش در اعمال ممنوعیت ترانزیت به کالینینگراد خصمانه است و به این معنی است که اکنون زمانی برای گفتگو وجود ندارد.

همچنین در ادامه این بیانیه آمده است که لیتوانی با این اقدام خود پا را از حد خود فراتر نهاده و این اقدامات صراحتا تهاجمی تلقی می شوند.

پیشتر نیز کرملین در همین رابطه اعلام کرد که به وضع ممنوعیت حمل و نقل برخی کالاها به منطقه کالینینگراد از سوی لیتوانی پاسخ خواهد داد.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین در خصوص اقدام لیتوانی گفت: این تصمیم واقعا بی سابقه است.

سخنگوی رئیس جمهور روسیه با غیرقانونی خواندن این اقدام لیتوانی افزود: وضعیت بیش از حد جدی است. ما به تحلیلی عمیق و جدی برای واکنش دادن در این رابطه، نیاز داریم.

همزمان فرماندار «کالینینگراد» اعلام کرد که وزارت خارجه روسیه امروز سه شنبه «مارکوس ادرر» (Markus Ederer) سفیر اتحادیه اروپا در مسکو را درباره اقدام لیتوانی، به این وزارت خانه احضار می کند.

فرماندار کالینینگراد در این باره گفت: البته این مسئله وضعیتی است که می تواند از طرق دیپلماتیک حل و فصل شود.

وی ادامه داد: تا جایی که من می دانم، مارکوس ادرر سفیر اتحادیه اروپا در روسیه به وزارت خارجه احضار خواهد شد و از اوضاع پیرامون این مسئله مطلع خواهد گشت.

ویلنیوس با استناد به قوانین تحریم اتحادیه اروپا، ترانزیت کالا از طریق خاک لیتوانی به و از منطقه کالینینگراد روسیه که بین دو کشور لیتوانی و لهستان قرار دارد، ممنوع کرد.

لیتوانی که خود از اعضای ائتلاف نظامی ناتو نیز به شمار می آید، از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین، روابطش با مسکو شکراب شده و همراستا با همپیمانان غربی خود در ارسال کمک های مالی و تسلیحاتی به اوکراین و اعمال تحریم ها برضد روسیه کوتاهی نمی کند.

کد خبر 5519883

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha