جهش موفقیت آمیز ایران در دیپلماسی

سفر مقامات مختلف به تهران از جمله وزیر خارجه روسیه، تماس تلفنی و گسترش روابطی که در این رابطه صورت می گیرد نشانگر موفقیت روزافزون تحرکات سیاست خارجی ایران طی هفته های اخیر است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه تهران تایمز در سرمقاله امروز خود به بررسی ابعاد سفر «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه به ایران و همچنین سیاست گسترش روابط با کشورها که در دولت ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران مطرح شده و به طور جدی دنبال می‌شود، پرداخت.

تهران تایمز در این باره نوشت که لاوروف برای عصر روز چهارشنبه گذشته برای گفتگو درباره طیفی از موضوعات از جمله مهمترین آن یعنی افزایش همکاری‌های اقتصادی وارد تهران شد و با ابراهیم رئیسی رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.

رئیسی در دیدار با لاوروف گفت که دیدارها و گفتگوهای جاری بین رؤسای جمهور و مقامات ایران و روسیه نشان دهنده اراده جدی دو کشور برای ایجاد دوره جدیدی از همکاری‌های راهبردی بین دو ملت از جمله در زمینه‌های اقتصادی است.

سفر لاوروف به تهران نشانه دیگری از تمایل ایران به تقویت روابط با کشورهای همسایه است که همراستا با سیاست موسوم به «سیاست همسایگی» قرار می‌گیرد. سیاست مذکور در دستور کار دولت ابراهیم رئیسی قرار دارد و هدفش ارتقای روابط ایران با کشورهای همسایه و همچنین کشورهای غیرغربی است.

در همین رابطه، دولت رئیسی تاکنون موفق شده است موانع عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای را از سر راه بردارد که این مسئله با حمایت روسیه در هفته‌های اول آغاز به کار این دولت محقق شد.

به نظر می‌رسد نگاه ایران معطوف به «بریکس» (گروهی متشکل از پنج اقتصاد نوظهور جهانی شامل چین، روسیه، برزیل، هند و آفریقای جنوبی) است. موضوع تحکیم روابط ایران با گروه اقتصادهای نوظهور در تعاملات دیپلماتیک اخیر ایران با چین و روسیه که دو رکن عمده بریکس هستند، برجسته شد.

وزیر خارجه روسیه در دیدار با رئیس جمهور ایران اظهاراتی بیان کرد که اشاره به تقویت روابط ایران با بریکس داشت. لاوروف در این رابطه و با اشاره به اهمیت عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای، تاکید کرد که روسیه از گسترش نقش ایران در سازمان‌های منطقه‌ای و بین المللی حمایت می‌کند. وی همچنین در دیدار با وزیر خارجه ایران مشخصاً اعلام کرد که روسیه از همکاری ایران با بریکس حمایت می‌کند.

چین از رئیس جمهور ایران برای سخنرانی در نشست بریکس دعوت به عمل آورده است. وزیر خارجه ایران در گفتگوی تلفنی درباره مسائل مختلف با «وانگ ئی» همتای چینی خود، از وی بابت این دعوت تشکر کرد.

وزارت خارجه ایران در این باره در بیانیه‌ای اعلام کرد: امیر عبداللهیان از دعوت چین از رئیس جمهور ایران برای حضور در اجلاس آتی گروه بریکس تشکر کرد. وی از ابتکار چین برای توسعه و امنیت جهانی استقبال و همچنین ابراز امیدواری کرد که در دوره ریاست پکن بر بریکس، همکاری‌های چندجانبه گسترش یابد.

وانگ ئی نیز به نوبه خود از شرکت رئیس جمهور ایران در این اجلاس استقبال کرد و گفت که هدف این گفتگوها معطوف کردن توجهات به بازارهای نوظهور و همبستگی اقتصادی میان کشورهای در حال توسعه است.

همچنین دستور کار وزیر خارجه ایران در هفته گذشته شامل تماس تلفنی دیگری با وزیر خارجه عمان بود که طی آن دو طرف به تبادل نظر درباره موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی پرداختند. وزیر خارجه ایران گفت که ایران بر گفتگو و همکاری منطقه‌ای تاکید می ورزد و بر این باور است که تنها ملت‌های منطقه باید برای آینده آن تصمیم بگیرند.

ایران طی هفته‌های گذشته میزبان انبوهی از سفرهای دیپلماتیک بوده است. وزیر خارجه پاکستان، رئیس جمهور ترکمنستان و رئیس مجلس ارمنستان به طور جداگانه به ایران سفر کردند.

همچنین «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز برای گفتگو در مورد مذاکرات وین که فعلاً به دلیل اقدامات غیر سازنده طرف‌های غربی متوقف شده است، جمعه شب وارد تهران شد.

کد خبر 5522967

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha