مرثیه‌ای برای سلطان صخره‌های زاگرس/ «اِشکار» دوباره شکار شد

خرم‌آباد- طی روزهای گذشته شاهد از پای درآمدن سلطان صخره‌های زاگرس در منطقه حفاظت شده «اشترانکوه» بودیم تا دوباره طبیعت مرثیه‌ای برای «اِشکار» سر دهد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: کل و بز کوهی که در اصطلاح محلی لرستانی‌ها از آن با عنوان «اِشکار» یاد می‌شود این روزها حال‌وروز خوشی ندارد و هرروز خبر شکار آن از جای‌جای طبیعت بکر این دیار به گوش می‌رسد تا نگرانی دوستداران محیط‌زیست دوچندان شود.

این در حالیست که طی سال‌های گذشته یکی از گونه‌هایی که همواره مورد هجمه شکارچیان قرار گرفته است کل و بز کوهی بوده تا جایی که ردپای شکارچیان این گونه در جای جای استان ثبت و گزارش شده است.

شکار سلطان صخره‌های زاگرس در «سفید کوه»

علی سالاروند مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان در این رابطه با اشاره به دستگیری متخلفین شکار غیر مجاز بز وحشی گفت: به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی حضور شکارچیان غیرمجاز در منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم آباد، بلافاصله محیط‌بانان این منطقه حفاظت‌شده، برای بررسی و پیگیری موضوع به محل گزارش اعزام شده که پس از پایش منطقه، متوجه شکار و خروج متخلفین از منطقه شده‌اند.

مرثیه‌ای برای سلطان صخره‌های زاگرس/ «اِشکار» دوباره شکار شد

وی افزود: نیروهای محیط‌بانان منطقه حفاظت سفید کوه خرم آباد بلافاصله با رصد اطلاعاتی و کمک گرفتن از همیاران، موفق به شناسایی محل اختفا متخلفین شده و پس از اخذ نیابت قضائی به همراه یگان حفاظت اداره کل، اقدام به بازرسی از منزل این افراد متخلف کرده که در جریان این بازرسی و تفتیش مقداری گوشت و اجزای بدن بز وحشی کشف و ضبط شد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان گفت: پرونده این متخلفین پس از صورت جلسه اولیه و پیوست مستندات موجود، برای سیر مراحل قضائی به دادگستری خرم آباد ارجاع شد که بلافاصله این متخلفین با دستور مقام قضائی بازداشت شدند.

جریمه ۷۵۰ میلیون ریالی متخلفان

سالاروند در ادامه گفت: قانون گذار برای جلوگیری از شکار غیر مجاز و حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش، جرایم بسیار سنگینی برای متخلفین شکار و صید حیات وحش در نظر گرفته است. لذا متخلفین شکار این بز وحشی علاوه بر جرایم کیفری پیش بینی شده در قانون مانند حبس و جریمه نقدی در حق صندوق دولت، می‌بایست بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، مبلغ ۷۵۰ میلیون ریال بابت شکار هر رأس بز وحشی به حساب دولت واریز کنند.

مرثیه‌ای برای سلطان صخره‌های زاگرس/ «اِشکار» دوباره شکار شد

وی از تلاش شبانه روزی همکاران محیط‌بان در حفاظت از گونه‌های در خطر انقراض استان تشکر کرد و گفت همه باید محیط‌بان و همیار طبیعت باشند تا بتوانیم طبیعت و گونه‌های در خطر انقراض آن را مجدد احیا کنیم.

بنا بر این گزارش،، امروز با افزایش روند شکار کل و بز کوهی در کوهستان‌های زاگرس دیگر سفید کوه و اشترانکوه از «کوه کلا» و «کیالو» گرفته تا «بلومان» و «هرور» خالی از رد سم «اشکار» شده تا اذهان را اینگونه نهیب زند که دیگر سلطان صخره‌های لرستان در حال تبدیل شدن به خاطره‌ای خاک گرفته است.

کد خبر 5523059

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha