آغاز انتشار مجموعه فیلمنامه های ایرانی با "رسم عاشق کشی"

نشر نی بعد از مجموعه صد سال سینما صد فیلمنامه، انتشار مجموعه فیلمنامه های ایرانی خود را ذیل عنوان "سینمای ما" با چاپ "رسم عاشق کشی" و "شهر زیبا" آغاز کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، کاظم فرهادی دبیر مجموعه "سینمای ما" در مقدمه این دو کتاب آورده است: سعی ما در این مجموعه بر این است که فیلمنامه های شاخص سینمای ایران را به چاپ رسانیم... به هرحال آنچه در این مجموعه به چاپ می رسد نشان دهنده بضاعت فیلمنامه نویسی سینمای ماست...

در این مقدمه با اشاره به لزوم تقویت کلاس های فیلمنامه نویسی در مراکز آموزشی ، مطالعه فیلمنامه های ایرانی برتر از ابزارهای آموزشی تلقی شده و آغاز به کار مجموعه فیلمنامه های ایرانی با چاپ آثار شاخص سینمای ایران برای ارائه بضاعت سینمای کشور ضروری خوانده شده است.

اولین فیلمنامه این مجموعه، "رسم عاشق کشی" نوشته خسرو معصومی است که توسط خود او نیز به فیلم برگردانده شد. داستان این فیلمنامه درباره قاچاقچیان چوب در جنگل ها از یکسو و درگیر شدن زندگی یک خانواده فقیر با این پدیده نابهنجار از سوی دیگر است.

در این کتاب علاوه بر پیشگفتار، بخش هایی چون درباره فیلمنامه نویس، رسم عاشق کشی در جشنواره ها، شناسنامه فیلم، فیلمنامه، کودکی که زیاد می دانست، مسلخ معصومیت و نفس گرم عشق (گفتگو با خسرو معصومی) گنجانده شده است.

دیگر فیلمنامه تازه منتشر شده ایرانی از سوی نشر نی، "شهر زیبا" نوشته و ساخته اصغر فرهادی است که در 143 صفحه منتشر شده است. داستان این فیلمنامه درباره نزدیک شدن زمان اعدام یک نوجوان و تقلای خواهر و دوست او برای رهایی وی و کسب رضایت خانواده مقتول است.

فرهادی در پیشگفتار کتاب نوشته است: "حالا سه سال و نیم بعد از به روی پرده آمدن شهر زیبا فرصت بهتری است تا با فاصله - در یک نگاه - سرتاپای فیلم را ببینم. پیش از این آن قدر به فیلم نزدیک بودم که نمی توانستم همه اش را ببینم..."

این کتاب شامل بخش های پیشگفتار، درباره فیلمنامه نویس، فیلمنامه، شهری چون بهشت، فقدان، نقطه دید و هدایت همدردی در درامی اجتماعی، کجای شهر زیباست؟ است.

دو فیلمنامه از مجموعه نوپای "سینمای ما" توسط نشر نی، هر کدام در 1100 نسخه به چاپ رسیده اند.

کد خبر 552383

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 9 =