۱۶ هزار میلیارد تومان را به نفع شهرداری بازگرداندیم

شهردار تهران گفت: بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان را در محاکم به نفع شهرداری تهران بازگرداندیم.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زاکانی، در هفتاد و پنجمین جلسه شورای شهر تهران ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های جانباختگان زلزله هرمزگان، افزود: امروز ۱۰ ماه و یک روز است که در شهرداری تهران مشغول به کار هستیم و حاصل آن در نمایشگاهی که برگزار می‌شود به نمایش درمی‌آید.

وی ادامه داد: نمایشگاهی نیز در برج میلاد با فعالان اقتصادی برگزار می‌شود و به مناسبت این دو نمایشگاه بنده در شورای شهر حاضر شدم.

زاکانی با بیان اینکه راه پیموده شده ابعاد مختلفی داشته است، گفت: در محاکم ما بالغ بر ۱۶ هزار میلیارد تومان به نفع شهرداری تهران خاتمه دادیم و بالغ بر ۷ هزار میلیارد تومان امکان و شرایطی که از شهرداری رفته بود را بازگرداندیم.

شهردار تهران افزود: برای کارکردهای خود افق ۱۰ ساله در نظر گرفته‌ایم و در این افق تلاش ما معطوف به این است که در عرصه کالبدی شهر بر محور ۳۲۵ ایستگاه مترو بازپیرایی شرایط شهر را ایجاد کنیم.

وی گفت: در ۱۱ خط مترو ۳۲۵ ایستگاه مترو در محدوده شهر وجود دارد و ۱۴۳ ایستگاه آن فعال است.

شهردار تهران افزود: می‌خواهیم به صورت گسترده و با نگاه بلند مدت تحول و نوسازی شهر را بر مدار درست داشته باشیم.

زاکانی با بیان اینکه بازبینی شهر هیچگاه مورد دقت قرار نگرفته بوده است گفت: امروز ما طرحی بزرگ را دنبال می‌کنیم و ابعاد آن بسیار بزرگ است و اگر فقط ایستگاه‌های مترو را مدنظر قرار دهیم ۴۹ درصد از پارسل های شهر تهران درگیر می‌شوند.

وی ادامه داد: اگر بخشی از ایستگاه‌های بی آر تی را نیز در مدار قرار دهیم ۶۲ درصد مساحت تهران را در بر خواهد گرفت.

زاکانی به بیان اینکه ایمنی شهر مدنظر قرار دارد، گفت: رهایی از بافت فرسوده جز از طریق نوسازی دقیق، علمی و و فنی میسر نیست.

شهردار تهران ادامه داد: بحث تردد پیاده در شهر برای ما بسیار اهمیت دارد همچنین معماری شهر تهران و به ارمغان آوردن هویت جدید برای تهران اهمیت بسزایی دارد.

وی با اشاره به کسب منابع، گفت: امروز در تهران از حدود ۲۵۳ کیلومتر مترو برخوردار هستیم اما خط ۹،۸،۱۱ و ۱۰ هنوز یا شروع نشده یا در ابتدای مسیر آن هستیم و تکمیل خطوط ۷ گانه اولویت قطعی ما است اما به ۷۰ هزار میلیارد تومان پول می‌خواهد.

زاکانی افزود: بزرگ‌ترین گلوگاه ما منابع است و اگر تأمین شود بزرگ‌ترین پروژه ما که توسعه مترو است، در مدت ۵ سال محقق می‌شود.

شهردار تهران با اشاره به پروژه خدمتی شهرداری تهران، گفت: ما به دنبال این هستیم تا در تمامی عرصه‌ها خدمتگزار باشیم اما بدون حضور مردم امکان تحول و پیشرفت میسر نخواهد بود و ما جز به تکیه به مردم و توجه به حوزه علم و دانش آنها نمی‌توانیم بار شهر را برداریم.

وی ادامه داد: مردم در حوزه مسکن در فشار هستند و ۱ میلیون مسکن برای ساکنان موجود تهران کم داریم و به ۳ میلیون مسکن احتیاج داریم و افزایش تقاضا به سوداگری دامن زده است و امروز مردمی که ۵۱ درصد آنها مستأجر هستند با بلای بزرگی به نام گرانی مواجه هستند.

زاکانی با بیان اینکه در حوزه مسکن کاری کوتاه مدت انجام می‌دهیم گفت: این کار کمک به دولت برای تمدید خودکار قراردادهای اجازه و ایجاد زمینه‌ای برای نظارت است.

شهردار تهران ادامه داد: بالغ بر ۳۰۰ هزار خانه خالی در تهران وجود دارد.

زاکانی با اشاره به حوزه ساخت، گفت: ما باید ساخت را تسریع کنیم و میانگین بالغ بر ۳۶۰ روز زمان صدور پروانه است و در برخی مناطق تا ۵ ماه طول می‌کشد اما ۲ گلوگاه فضای سبز و نما وجود دارد و اگر تسهیل گری صورت گیرد ما ۲ ماهه پروانه صادر می‌کنیم.

وی ادامه داد: با سازمان بازرسی کل کشور جلسه داشتیم و قرار شد آنها کمک کنند و زیرساخت‌هایی فراهم شود تا زمینه سازی مناسبی برای صدور پروانه‌ها ایجاد شود.

شهردار تهران با اشاره به اعطای مشوق‌ها گفت: در کمیسیون ماده ۵ رویکرد خود را تغییر دادیم و باز ببینی شهر و طرح‌های موضوعی اصل کار است و توجه به بازبینی طرح‌های موضعی برای توجه به طرح‌های کلان در دستور کار ما قرار دارد و موضوع ده ونک و فرحزاد از جمله این موارد است.

زاکانی افزود: ما برای مردم تسهیلات ایجاد می‌کنیم و توسعه به ساخت شهر برنامه شهرداری تهران است ما برای ای جا سلام مشوق‌ها ماه گذشته طرح طبقه اضافه به عنوان یک مشوق مورد توجه واقع شد.

شهردار تهران با اشاره به توجه به قرارگاه مسکن اظهار کرد: این قرارگاه زمینه ساخت سالانه ۱۸۰ هزار مسکن را فراهم می‌کند و اکنون برای ۱۲۰ هزار واحد اقدامات صورت گرفته است و این ۱۸۰ هزار واحد که در زمین‌های راکد و بافت فرسوده هستند امکانی را فراهم می‌کند که در حوزه استیجاری و تملکی فعال باشیم.

زاکانی گفت: ما هم در حوزه تملیکی و هم در حوزه استیجاری ورود خواهیم داشت اما ورود ما تسهیل گری است.

وی تصریح کرد: ما خود را مکلف میدانیم که کارمندان ما در شهرداری مسکن دار شوند.

زاکانی با بیان اینکه سیستم حمل و نقل تهران فرسوده است گفت: در کار کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود برنامه ریزی هایی داشته ایم و توجه به پیاده راه‌ها است و امسال در هر منطقه پیاده راه ساخته می‌شود و قرار است ۱۵۰ درصد ظرفیت اتوبوس‌های تهران افزایش یابد و تلاش ما این است که ۵ هزار اتوبوس فعال در تهران داشته باشیم.

شهردار تهران ادامه داد: در حوزه نوسازی قرار دادی با وزارت کشور داشته ایم و مبلغی از آن هم پرداخت شده است.

زاکانی گفت: در حوزه بازسازی اولویت ما بازسازی اتوبوس‌های موجود است ما ۱۴۰۰ دستگاه را پیش بینی کرده بودیم و مواردی برای اتوبوس‌های خارجی دنبال می‌شود که آن با ذات برنامه ریزی ما متفاوت است و توسط بخش خصوصی دنبال می‌شود.

شهردار تهران با بیان اینکه توجه ما به سایر روش‌های حمل و نقلی هم وجود دارد گفت: در میان مدت هدف شهرداری بحث مترو است و تلاش ما این است بتوانیم ظرفیت‌های جدی داشته باشیم و از سال ۹۵ ظرفیت هزار و ۵۰ دستگاه مدنظر قرار گرفته بود اما خوشبختانه ۶۳۰ واگن کارسازی شد و امروز به دنبال ورود آنها هستیم.

وی ادامه داد: ۱۱۳ دستگاه واگن با شرکت واگن سازی داخلی با مشارکت وزارت کشور دنبال شد و ۷۷ میلیون یورو برای آن ابلاغ شده است و ۲۲۰ دستگاه نیز با مپنا دنبال می‌شود.

زاکانی با بیان اینکه حوزه بازسازی و اورهال کردن واگن‌ها امری قطعی است گفت: حدود ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفت و انبارهای ما در حال پر شدن هستند اما این منوط به قراردادهایی است که با ۳ شرکت واگن سازی می‌بندیم.

شهردار تهران گفت: در حوزه بلند مدت حرکت ترکیبی و حمل و نقل هوشمند خواهیم داشت بالغ بر ۴ میلیون موتور در تهران شماره گذاری شده است و ضابطه مند کردن آنها هدف شهرداری تهران است.

وی با اشاره به جمع آوری آب‌های سطحی، افزود: یکی از خطرات جدی که تهران را تهدید می‌کرد سیلاب‌هایی بود که در تهران به وقوع می‌پیوست ما از ۵۳۰ کیلومتر شبکه موجود می‌خواهیم صیانت کنیم و بازسازی را اولویت میدانیم همچنین جمع آوری فاضلاب را هم موضوعی پر اهمیت می‌دانیم.

شهردار تهران با اشاره به تقاطع‌های تهران، ادامه داد: ۳ تقاطع در سال گذشته فعال شد و امسال هم بالغ بر ۲۰ تقاطع در خدمت مردم قرار می‌گیرد.

زاکانی گفت: توسعه کارخانه‌های آسفالت و رشد تا ۲ میلیون تولید را هدف گذاری کرده ایم و جانمایی آنها در شرق تهران انجام شده است.

شهردار تهران با اشاره به حوزه خدمات، افزود: بخش اول این کار در حوزه میادین میوه و تره بار است و تا پایان سال ۳۱ بازارچه اضافه خواهیم و ۱۰۰ میدان را در دستور کار قرار داده ایم و تقسیم بندی میادین در مناطق صورت گرفته است و به دنبال این هستیم تا با مشارکت این کار را انجام دهیم.

وی ادامه داد: ما به دنبال انجام خرید قراردادی هستیم تا مردم از دست دلال‌ها خلاص شوند و در سال آینده می‌توانیم بازیگری در حوزه خرید قراردادی باشیم.

زاکانی با بیان اینکه ۲۵ هزار مغازه وجود دارد، افزود: می‌خواهیم از طریق این ۲۵ هزار مغازه میوه جنس ارزان و با کیفیت را به دست مردم برسانیم.

شهردار تهران گفت: ۲۶۳ میدان بوده است و ۳۱ بازارچه سال قبل راه اندازی شد.

شهردار تهران با اشاره به فروشگاه شهروند، افزود: ۳۹ فروشگاه شهروند در تهران وجود دارد و می‌خواهیم شهروند محله را ایجاد کنیم.

زاکانی به اشاره به ساماندهی مشاغل گفت: غرفه‌هایی به دست فروشان تخصیص می‌یابد.

وی افزود: سال گذشته در چهارشنبه سوری هیچ تلفاتی را تهران نداشتیم و علت آن فراخوانی بود که تمام نیروهای شهرداری به ارائه خدمت پرداختند و با ظرفیت ۲ و نیم برابری با آتش نشانان به مردم خدمت کردیم.

شهردار تهران با اشاره به حوزه پسماند گفت: ما ۶۴ پیمانکار خرد در تهران داریم و روزانه ۵ هزار تن زباله به آراد کوه می‌رود و می‌خواهیم انتقال زباله به آرادکوه را به کمتر از ۱۰ درصد برسانیم.

زاکانی افزود: می‌خواهیم آرامستان های جایگزین را مدنظر قرار دهیم تا مردم بهتر خدمت بگیرند.

وی اظهار کرد: ۵۹ هزار قدرالسهم بدهی بانکی داشتیم و یکی از بانک‌ها ۳ هزار میلیارد تومان پول اضافی از ما می‌خواست اما سال گذشته صرفه جویی ۳ هزار میلیارد تومانی داشته ایم.

شهردار تهران با اشاره به فضای سبز گفت: موضوع فضای سبز داخل شهر برای ما از اهمیت بسزایی برخوردار است در برخی از مناطق ما فقر فضای سبز داریم.

زاکانی با اشاره به حوزه فرهنگی و اجتماعی گفت: فقط بهداشت در تهران کاملاً مشخص است و برای کمک به دستگاه‌های اجرایی با وزیر بهداشت جلساتی برگزار شد تا بتوانیم جریان بهداشتی شهر را توسعه دهیم.

شهردار تهران گفت: همچنین در حوزه ورزش یک جشنواره‌ای را از یک رقابت درون محله‌ای با حضور ۶۰۰ هزار نفر برگزار کردیم.

وی با اشاره به ایمنی تهران اظهار کرد: موضوع ساختمان‌های نا ایمن و گودهای پرخطر هدف جدی ما است تا بتوانیم ایمنی را ایجاد کنیم ستادی را تشکیل دادیم و از دستگاه قضائی کمک می‌خواهیم تا در این راستا به ما کمک کنند.

زاکانی ادامه داد: می‌خواهیم استحکام مناسبی را برای تهران ایجاد کنیم و بگوییم کدام یک از ساختمان‌ها نا ایمن هستند.

شهردار تهران با بیان اینکه به دنبال احیای رویکرد علم و فناوری در کشور هستیم گفت‌: از هفته آینده نمایشگاهی دائمی در این رابطه ایجاد می‌شود و نقاطی در تهران برای توسعه پارک‌های علم و فناوری مدنظر قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: مهلت زمان ۶ ماهه جمع آوری معتادان متجاهر به پایان رسید و اکنون توسعه زیرساختی در دستور کار است.

زاکانی با اشاره به موضوع فرهنگ افزود: توسعه فرهنگی، خدمات شهری و زیباسازی در تهران جدی است و به عنوان یک خط تلاش در تهران دنبال می‌شود.

شهردار تهران در رابطه با معیشت مردم گفت: توانمندسازی و کمک و ارائه خدمت به شهروندان را دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: دیپلماسی در شهر برنامه شهرداری تهران است و ۱۳ شهر که خواهر خواننده تهران هستند، در همایش شهرهای خواهر خوانده تهران حضور دارند.

زاکانی گفت: در حوزه مشارکت‌ها ۲۳۰ پروژه را بررسی کردیم.

وی با اشاره به موضوع شهر آفتاب گفت: در شهر آفتاب عددی اضافه نمی‌شود بلکه کارکردهای آن افزوده می‌شود و می‌خواهیم کاری جدی و اساسی برای انتقال نمایشگاه‌ها انجام دهیم.

شهردار تهران ادامه داد: تهران کلانشهر الگوی جهان شهر اسلام چشم انداز ما است مدیریت ما التماس نیست بلکه احترامی است.

زاکانی اظهار کرد: مطالبی که بنده عرض کردم آمال و آرزو نبستند بلکه واقعیت‌ها هستند نمی‌خواهیم خود را فقط نشان دهیم از بین رفتن فاصله شمال و جنوب جز با ایجاد برنامه‌های مدون امکان پذیر نمی‌شود.

شهردار تهران با اشاره به مصوبه ناظر بر ۲۳ کوره پزخانه گفت: این اقدام در مناطق جنوبی انجام می‌شود و این تحولی بزرگ است.

وی ادامه داد: رویکردهای بزرگی در تهران رخ می‌دهد و عدم توجه به آنها ظلم به شورا است، اصلاح محور دماوند در دستور کار شهرداری تهران است.

شهردار تهران بیان کرد: هرکدام از این اقدامات بسیار بزرگ است اقداماتی که انجام می‌شود قابل مقایسه با دوره گذشته نیست اتفاقات بزرگی در شهر در حال رخ دادن است و ماه‌ها برای ه کدام از آنها مطالعه شده است.

وی با اشاره به مجموعه یگان حفاظت تصریح کرد: یگان حفاظت شهرداری ضابط شد و حدود ۲۹۰ نفر از افرادی که وارد یگان شده بودند حکم ضابط عام دریافت کردند.

زاکانی با اشاره به اینکه برای حقوق چیزی را نفروخته ایم، گفت: برای اینکه حقوق کارکنان را بدهیم هیچ مالی را نفروخته بودیم در حالی که در مدیریت شهری سابق تنش‌های اقتصادی بسیار وجود داشت برای پرداخت ۳ ماه حقوق غرض گرفته بودند.

وی گفت: ۸۷ هزار میلیارد تومان بدهی داشته ایم که ۳ هزار میلیارد تومان بابت بانک صنعت و معدن بود که ادعا داشت طلبکار است اما ما از بسته‌های کرونایی و قانونی استفاده کردیم و این بدهی کم شد.

زاکانی درباره فروش ساختمان اطلاعات، گفت: اینها مرتبط با بدهی شهرداری هستند و ما با بانک شهر تفاهم کردیم تا ساختمان اطلاعات به بانک داده شود و یک دوم مبلغ آن به شهرداری تهران تسهیلات داده شود.

شهردار تهران ادامه داد: برای سایر بانک‌ها نیز این اقدام انجام می‌شود و از تهدیدها برای فرصت بهره می‌بریم.

وی گفت: مسیرهایی که شهرداری تهران طی می‌کند کاملاً قانونی هستند و در اسناد بالادستی وجود دارد.

زاکانی با اشاره به درآمد شهرداری اظهار کرد: به دنبال این هستیم تا مشکل درآمدی را برطرف کنیم شهر به هیچ وجه سلیقه‌ای اداره نمی‌شود ما به دنبال این هستیم تا برنامه شهرداری را ۴ ساله تدوین کنیم.

شهردار تهران با بیان ۵۰/۰۵ همت بودجه برای همت در نظر گرفته ایم، گفت: اما به این هم قانع نیستیم و سهم مجموعه‌ها را افزایش داده ایم و خود را برای ۸۳ هزار میلیارد تومان آماده می‌کنیم.

شهردار تهران با اشاره به آلودگی هوا گفت: جلساتی برگزار شده و خارج از اختیارات شهرداری برنامه‌هایی مدون شده است.

زاکانی با اشاره به حقوق کارکنان شهرداری گفت: از ۱ تا ۳ میلیون تومان به حقوق کارکنان افزوده شد و به دنبال تطبیق آنها هستیم.

وی ادامه داد: هر آنچه که اینجا گفتم در حال اقدام هستند از ۳ ماه پیش ایستگاه‌های موجود را شناسایی کردیم و در همین هفته بسته منطقه ۷ در حال ارائه به کمیسیون ماده ۵ است.

زاکانی گفت: برش سالانه برنامه ۱۰ ساله شهرداری در بودجه است میراثی که امروز دست ما است ۷۸۰ کیلومتر از مسیر شهروندان را افزایش داده است و ما موظف به کاهش این مسیر هستیم.

شهردار تهران افزود: سرمایه گذاری شهر تهران را رها نمی‌کنیم و ما بانک‌ها جلساتی می‌گذاریم تا این مسیر دنبال شود.

وی ادامه داد: سال‌ها است که کشورها بر پایه توسعه حمل و نقل خود را نجات دادند ما در حال استفاده از این الگو هستیم.

زاکانی با اشاره به منابع مالی گفت: یک بخش را خودمان به دست می‌آوریم بخشی را از دولت دریافت می‌کنیم و بخشی ذیل بودجه است.

شهردار تهران با بیان اینکه مسکن استیجاری در بسیاری از شهرداری‌های دنیا وجود دارد، افزود: ما به دنبال نقش آفرینی در شهر هستیم ما اقدام خاصی انجام نمی‌دهیم و به دولت کمک می‌کنیم.

وی گفت: ۱۰ هتل را لکه گذاری کردیم و به دنبال مشارکت در آنها هستیم.

زاکانی افزود: در تهران هیچ بن بستی وجود ندارد.

کد خبر 5529160

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha