مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با ساخت و ساز جدید در جزیره آشوراده

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر مخالفت این سازمان با هر گونه ساخت و ساز جدید در جزیره آشوراده تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز گذشته (۱۳ تیر) و برغم تعطیلی ادارات در سطح شهر تهران، حسب ضرورت و در راستای تسریع در امور کشور، شورایعالی شهرسازی و معماری ایران با حضور میهمانان ویژه از جمله علی سلاجقه (معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست)، سید صولت مرتضوی (معاون اجرایی رئیس جمهور)، علی محمد زنگانه (استاندار گلستان)، سمیه رفیعی (نماینده شهر تهران در مجلس شورای اسلامی) و احمد قاسمی (مدیرکل حقوق عامه دادستانی کل کشور) تشکیل جلسه داد. اولین دستورکار شورایعالی، رسیدگی و تصمیم گیری در خصوص طرح طبیعت گردی جزیره آشوراده بود.

در ابتدای این جلسه، دبیر شورایعالی شهرسازی در خصوص مسائل مرتبط با موضوع، توضیحاتی ارائه کرد و متعاقب آن استاندار گلستان و معاون اجرایی رئیس جمهور توضیحات و در خواست‌های خود را در جلسه مطرح نمودند.

سپس سلاجقه ضمن تاکید بر حفاظت و استفاده پایدار از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، رویکرد سازمان در بهره برداری از مناطق مذکور را طبیعت گردی در جهت اشاعه فرهنگ حفاظت محیط زیست و آشنا کردن مردم با ارزش‌های طبیعت عنوان کرد.

وی با تاکید بر رویکرد طبیعت گردی در جزیره آشوراده، افزود: محور موافقت‌های قبلی سازمان در جزیره آشوراده همین موضوع و گردشگری گسترده بوده و آنچه که بعنوان گردشگری متمرکز در صورتجلسه کمیته ارزیابی سال ۹۶ عنوان شده در بند ۵ همین صورتجلسه به صراحت به احداث سازه‌های سبک و قابل حمل اشاره دارد. از این‌رو درجهت حفاظت از ارزش‌های بی نظیر اکولوژیکی و گردشگری جزیره و جلوگیری از تکرار وقایع تلخ ساخت و ساز در روستای زیارت گرگان، سازمان با هر گونه ساخت و ساز جدید در جزیره مخالف است.

در ادامه دیگر مدیران سازمان و رفیعی نماینده مجلس شورای اسلامی، ضمن اشاره به ارزش‌های بی نظیر این جزیره و تالاب مربوطه، از جمله نقش غیر قابل انکار آن در زنجیره غذایی و زیستی آبزیان دریای مازندران، بر ضرورت حفظ پرندگان بومی و مهاجر کشور (که خود یکی از سرمایه‌ها و انگیزه‌های اصلی سازمان همیاری شهرداری‌های استان گلستان در ورود به بحث طبیعت گردی جزیره بوده) تاکید کردند.

وزیر راه و شهر سازی نیز بر تأثیر طرح‌های سد سازی کشورهای همسایه روی کاهش آورد دریای خزر و تأثیرات آن روی اکوسیستم شبه جزیره و تالاب مربوطه تاکید کرد و در این راستا از اقدامات خوب استانداری گلستان در جهت حمایت از طرح احیای تالاب میانکاله و از جمله لایروبی مجاری طبیعی آن تقدیر شد.

دیگر اعضای شورایعالی شهرسازی نیز بر حفظ رویکرد طبیعت گردی جزیره و تمرکز خدمات پشتیبان گردشگری در اراضی ۱۳۴ هکتاری پیش بینی شده در بندر ترکمن (خارج از جزیره آشوراده) تاکید کردند.

در نهایت رئیس شورایعالی شهرسازی مقرر کرد که با توجه به جایگاه قانونی سازمان حفاظت محیط زیست در تعیین نحوه بهره برداری از مناطق تحت مدیریت خود، در اسرع وقت، ریاست این سازمان نظر نهایی و صریح خود را در خصوص ابعاد موضوع طبیعت گردی جزیره به دبیر خانه شورایعالی شهرسازی منعکس نماید تا موضوع در جلسات آتی، در صحن شورایعالی شهرسازی مطرح و مصوبه لازم صادر گردد.

کد خبر 5531525

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha