اعتبارات قطره‌چکانی «آبسرده» را سیراب نکرد/افتتاح شاید وقتی دیگر!

بروجرد- احداث سد «آبسرده» به رغم گذشت ۱۴ سال از آغاز عملیات اجرایی، همچنان در گرو تامین منابع مالی است و با اختصاص اعتبارات قطره چکانی سال‌ها طول می‌کشد که به مرحله بهره‌برداری برسد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: «آبسرده» یکی از سدهای شهرستان بروجرد است که عملیات اجرایی آن در بهار سال ۸۷ آغاز شد و متأسفانه پس از حدود ۱۴ سال همچنان رنگ افتتاح و بهره برداری به خود ندیده است.

واکنش به گزارش مهر

سد «آبسرده» در زمان کلنگ زنی با این مبنا که از نوع خاکی تک قوسی با هسته رسی است و ارتفاع سد از پی ۸۴ متر، طول تاج ۴۵۷ و عرض تاج ۱۰ متر است عملیات اجرایی‌اش آغاز شد، هدف از اجرای این سد کنترل جریان‌های سطحی در محدوده طرح، ذخیره آب برای توسعه آبیاری اراضی پایین‌دست به وسعت هشت هزار و ۴۰۰ هکتار، تولید انرژی برق‌آبی به میزان شش مگاوات، تنظیم آب کشاورزی به میزان ۷۴.۵۷ میلیون مترمکعب در سال بود.

۱۴ سالگی سد «آبسرده» بروجرد/ سنگِ کمبود اعتبار جلوی پای پروژه!

ابتدا سد «آبسرده» صرفاً پروژه‌ای برای تأمین نیازهای کشاورزی بود اما در ادامه علاوه بر کشاورزی، برای آب شرب مصرفی شهرستان بروجرد مدنظر قرار گرفت.

خبرگزاری مهر طی هفته جاری اقدام به انتشار گزارشی با عنوان «۱۴ سالگی سد «آبسرده» بروجرد / سنگِ کمبود اعتبار جلوی پای پروژه!» از آخرین وضعیت این سد در شهرستان بروجرد کرد و در این گزارش بر ضرورت تعیین تکلیف این پروژه و پیگیری برای اختصاص اعتبار برای سد «آبسرده» تاکید کرد، در این راستا روز پنج شنبه «فاطمه مقصودی» نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی به همراه «داریوش حسن نژاد» مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان از آخرین وضعیت این سد بازدید به عمل آوردند.

نیاز ۱۰۰۰ میلیاردی سد برای تکمیل

داریوش حسن نژاد مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان در این بازدید با بیان اینکه سد «آبسرده» در سال ۸۷ آغاز شده است اظهار داشت: سد «آبسرده» یک سد فنی با توجیه اقتصادی است که اعتبار مورد نیاز برای به اتمام رسیدن این طرح هزار میلیارد تومان است که متأسفانه به علت عدم اعتبار کافی تا کنون به بهره‌برداری نرسیده است.

۱۴ سالگی سد «آبسرده» بروجرد/ سنگِ کمبود اعتبار جلوی پای پروژه!

وی عنوان کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته از سال گذشته تاکنون از محل ماده ۵۶، با اختصاص ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار با مدیران عامل بانک‌ها برای این سد به توافق رسیدیم و امسال از ردیف جدول یک بودجه، مبلغ ۳۴ میلیارد تومان اعتبار دارد، از سایر ردیف‌های متفرقه و متمرکز جمعاً مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای این سد مصوب شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان تصریح کرد: در صورت تخصیص به موقع اعتبارات با ریختن تکمیل گالری و ریختن رس بدنه سد شاهد شتاب بیشتری در روند اجرایی این طرح خواهیم بود.

حسن نژاد با اشاره به مشخصات فنی این سد بیان داشت: سد «آبسرده» از نوع خاکی با هسته رسی با ارتفاع ۸۵ متر، طول تاج ۴۲۵ متر و با حجم مخزن ۶۱ میلیون متر مکعب که تا کنون ساختمان سد ۴۱.۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی با بیان اینکه اهداف اصلی این سد تأمین آب شرب شهرستان بروجرد و آبی کردن چهار هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه و اشتغالزایی به میزان ۲۱۰۰ نفر است، گفت: از عمده مشکلات این پروژه کمبود اعتبار دانست.

سد «آبسرده» مورد توجه وزارت نیرو قرار گرفته است

فاطمه مقصودی نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید با تاکید بر اینکه امروز به همراه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان از روند پیشرفت سد «آبسرده» بازدیدی داشتیم اظهار داشت: با پیگیری‌های که صورت گرفته سرعت کار در این پروژه بالا رفته است.

۱۴ سالگی سد «آبسرده» بروجرد/ سنگِ کمبود اعتبار جلوی پای پروژه!

وی بیان داشت: خوشبختانه توانستیم اعتبارات خیلی خوبی برای پروژه از محل ماده ۵۶ بگیریم.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه این پروژه و سد مورد توجه وزارت نیرو قرار گرفته و جز پروژه «ستاره دار» و ضروری شناخته شده است افزود: سد «آبسرده» چهار هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی دشت «سیلاخور» را سیر آب خواهد کرد.

مقصودی بیان داشت: این پروژه شامل سه پروژه سد، تصفیه خانه و شبکه انتقال آب است.

بنا بر این گزارش، سد «آبسرده» بروجرد در آستانه ۱۴ سالگی خود قرار دارد، به گفته متولیان، این پروژه سد سازی هزار میلیارد تومان برای تکمیل نیاز دارد و به نظر می‌رسد که با این روند اختصاص اعتبارات قطره چکانی، سال‌ها طول بکشد تا این پروژه سد سازی رنگ افتتاح به خود ببیند.

کد خبر 5543957

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha