تعیین نقش صندوق توسعه ملی در سیاست‌های کلی برنامه هفتم

اعضای کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام در سی‌امین جلسه خود، نقش، جایگاه و روابط دولت و صندوق توسعه ملی را در سیاست‌های کلی برنامه هفتم مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مجمع تشخیص مصلحت نظام، در جلسه کمیسیون مشترک که به ریاست محمدباقر ذوالقدر و با حضور برخی اعضای مجمع، نمایندگانی از دولت، قوه قضائیه، مجلس شورای اسلامی و صندوق توسعه ملی برگزار شد در خصوص نفت و گاز و درآمدهای حاصل از آن به عنوان منابع و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نقش صندوق توسعه ملی در این خصوص بحث و گفتگو و مقرر شد: «سالانه میزان مشخصی از عوائد فروش نقدی و تهاتری نفت خام و گاز طبیعی در اختیار صندوق قرار گیرد و سالی ۲ درصد به آن افزوده شود.» و «منابع صندوق توسعه ملی از طریق سرمایه‌گذاری در داخل و خارج کشور، سپرده‌گذاری، مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای و زیرساختی و خرید سهام» افزایش یابد.

اعضای کمیسیون مشترک در این جلسه همچنین مقرر کردند: «به جز در موارد ضروری و آن هم صرفاً از محل سودهای صندوق و با مجوز خاص، برداشت از سرمایه و منابع صندوق مجاز نیست.»

از دیگر مصوبات امروز کمیسیون مشترک «استقلال مصارف صندوق توسعه ملی از تکالیف بودجه‌ای و قوانین عادی و استقلال حساب‌های صندوق از بانک مرکزی» بود.

اعضای کمیسیون مشترک مجمع همچنین مقرر کردند: «ایجاد یا تملک نهاد مالی تخصصی متناسب با وظایف صندوق بدون مجوز خلق پول و سپرده گیری و بدون تأسیس شعبه» صورت پذیرد.

در این جلسه، سید مرتضی نبوی، سید مصطفی میرسلیم، سعید جلیلی، داوود دانش جعفری، محمدرضا باهنر، حسین مظفر، مجید انصاری، پرویز داوودی و محمدجواد ایروانی از اعضای مجمع و نمایندگان دستگاه‌های مرتبط با مباحث، دیدگاه‌های خود را بیان کردند و ادامه بحث و بررسی درباره سایر بندهای سیاست‌های کلی برنامه هفتم به جلسه بعد کمیسیون مشترک موکول شد.

کد خبر 5559984

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha