بیمه رایگان ۶ میلیون ایرانی در سال ۱۴۰۱/افزایش قیمت دارو تخلف است

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه ۸۱۲ هزار نفر در حاشیه شهر ها بیمه رایگان شدند گفت: در سال ۱۴۰۱ در مجموع ۶ میلیون نفر تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدی ناصحی در نشست خبری روز یکشنبه گفت: یکی از ارکان جامعه سلامت است که در کنار امنیت قرار دارد که خبرنگاران می‌توانند در این زمینه کمک کننده باشند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: با توجه محدودیت منابع در همه کشورها و ایران بیمه سلامت کار مهمی را در تأمین سلامت آحاد جامعه بر عهده دارد بخصوص ۳ دهک پایین جامعه روستاییان و عشایر و …بیمه همگانی که در این خصوص اقدام می‌شود.

ناصحی اظهار داشت: ۵ صندوق تحت پوشش بیمه سلامت است و ۲۰ هزار میلیارد تومان کمتر از هزینه‌ها ارائه خدمت می‌کنیم البته کمبودهایی داریم که در صدد رفع آن هستیم.

وی گفت: از سال گذشته تا کنون ۸۱۲ هزار در حاشیه شهرها بیمه رایگان شدند و همچنین بیمه رایگان ۳ دهک جامعه با ۶ هزار میلیارد تومان که در حال تخصیص است انجام شده است و در سال ۱۴۰۱، در مجموع ۶ میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

وی افزود: صندوق بیمه همگانی بیشتر در بخش‌های دولتی کاربرد دارد و ۹۰ درصد هزینه بستری و ۷۰ درصد هزینه سرپایی تأمین می‌شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه در بحث خدمات، خدمات ما افزایش یافته و داروهای بیشتری تحت پوشش بیمه قرار گرفتند گفت: از ۳۶۶ قلم دارو با پرداخت ما به التفاوت ارز، مابقی مراحل قانونی برای پرداخت‌ها در حال انجام است و در فاز اول ۲۷ قلم دارو به محض ابلاغ اجرایی خواهد شد که داروهای بسیار مهمی در بیماری‌های زمینه‌ای از جمله دیابت و قلبی هستند.

وی افزود: برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هزینه بستری را به صفر رساندیم و آنها در مراجعه به مراکز دولتی هیچ هزینه بستری پرداخت نمی‌کنند و در بخش سرپایی هم ۱۵ درصد کاهش پرداختی داشتند. در بخش فیزیوتراپی سقف خدمات و ریالی برداشته شده است. در داروخانه‌ها سقف ریالی را برداشتیم تا با اجرای طرح دارویاری دچار مشکل نشوند.

ناصحی به طرح دارویار اشاره کرد و گفت: در این طرح بیمه سلامت در کنار ارکان‌های دیگر مشارکت دارد و مابه التفاوت ارز پرداخت شده است و نباید افزایش قیمت در دارو داشته باشیم و اگر شود تخلف رخ داده و باید اطلاع داده شود.

به گفته وی، مردم موارد تخلف را به شماره ۱۶۶۶ گزارش دهند. نه در داروهای بدون نسخه و نه سایر داروها نباید افزایش قیمت داشته باشیم. تفاوت قیمت‌ها جبران شده است. حتی با پوشش بیشتر برخی داروهای داخلی، دارویی را تحت پوشش بردیم که ۵۰ درصد بازار تقاضا داشت پس قیمت برخی داروها حتی کمتر هم خواهد شد و در نتیجه دارویی که عرضه می‌شود قیمت پایین‌تری خواهد داشت.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: در طرح دارویار به مرور ۳۶۶ قلم دارو که نسبتاً کم عارضه و جدید هستند تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند و با داروهای قبلی که کم اثر بودند جایگزین می‌شوند.

وی به منابع طرح دارویار اشاره کرد و افزود: ۴ هزار میلیارد تومان برای شروع طرح به سازمان‌های بیمه گر اختصاص یافته که ۱,۳۰۰ میلیارد تومان به بیمه سلامت و ۲,۵۰۰ میلیارد تومان به تأمین اجتماعی و مابقی اعتبار نیز به بیمه نیروهای مسلح پرداخت شده است.

ناصحی گفت: کل بودجه طرح دارویار ۷۳ میلیارد تومان بوده که برای آغاز طرح ۱ میلیارد دلار داده شده است و مابقی بودجه براساس عملکرد به بیمه‌ها اختصاص داده می‌شود.

وی در خصوص پرداخت مطالبات مراکز درمانی افزود: پرداختیهای ما به روز است و مطالبات مؤسسات خصوصی تا پایان خرداد پرداخت شده و تمام هزینه‌های نسخه نویسی الکترونیک و دارویار تا پایان تیرماه پرداخت شده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۸ ماه است که پرداخت‌های ما به مراکز دولتی و خصوصی به روز شده است، گفت: در سال جاری بدهی به مراکز نداریم و خدمات به بیماران اوتیسم بیشتر شده است.

به گفته وی، با اقدامات انجام شده توانستیم ۳ هزار میلیارد تومان از زیان انباشته خود را کم کنیم و بدهی که از سال ۹۶ داشتیم پرداخت کردیم و هم اکنون به مؤسسات بدهی نداریم.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: براساس قانون اجازه نداریم از اعتبار طرح دارویار برای تأمین داروی سایر بیماران خاص استفاده کنیم.

وی درباره میزان اعتبارات تخصیص یافته برای اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری گفت: اعتبار پیش‌بینی شده برای اجرای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، ۵,۰۰۰ میلیارد تومان است که پس از نهایی شدن در سازمان برنامه و بودجه، تخصیص می‌یابد. این اعتبار به سازمان بیمه سلامت پرداخت می‌شود و سپس با انعقاد تفاهمنامه میان بیمه سلامت و سایر بیمه‌ها، به سازمان‌های بیمه‌گر پرداخت می‌شود.

وی درباره اساس‌نامه صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج، گفت: روند قانونی در این زمینه در حال طی شدن است و منتظر تأیید نهایی شورای نگهبان هستیم. ساز و کار اجرایی در بیمه سلامت آماده است که زمان اجرایی شدن آن جزئیات طرح را به اطلاع عموم خواهیم رساند.

او در پاسخ به سوالی درباره روند ورود بیمه‌های تکمیلی در زمینه نسخه الکترونیک و درخواست آنها مبنی بر وجود اسناد کاغذی از بیمه شدگان، گفت: مشکل بیمه‌های تکمیلی از ابتدای طرح نسخه الکترونیک بارها گفته شد و این الزام قانونی به بیمه‌های تکمیلی اعلام شده و مکاتبات متعددی در این زمینه انجام شده است. حتی به مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات و سازمان برنامه و بودجه اطلاع داده شده است.

ناصحی از طراحی سامانه یکپارچه نسخه الکترونیک خبر داد و گفت: مراحل اولیه این سامانه از مهر ماه اجرایی می‌شود تا بستر قابلیت اجرایی کامل داشته باشد. با این شیوه دیگر سامانه ملی سلامت خواهیم داشت که اساس آن بر پایه سامانه بیمه سلامت است و سامانه‌های فرعی بیمه‌ها برچیده می‌شود.

وی در خصوص هزینه درمان ناباروری به خبرنگار مهر گفت: در بخش دولتی هزینه‌های ناباروری پوشش ۹۰ درصدی داده می‌شود و در بخش خصوصی نیز ۹۰ درصد تعرفه بخش دولتی پرداخت می‌شود که فاصله‌ای ایجاد کرده و پرداختی مردم بیشتر شده و کمتر استقبال می‌شود به همین دلیل تلاش ما این بود که ۷۰ درصد هزینه‌های بخش خصوصی پرداخت شود که هنوز این موضوع محقق نشده است.

وی گفت: براساس اعتباری که سازمان برنامه و بودجه به ما تخصیص داده، از ابتدای سال تاکنون ۱۷۷ میلیارد تومان در بخش ناباروری بیمه سلامت هزینه شده است.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت افزود: کل اعتبار امسال برای درمان ناباروری ۷۵۰ میلیارد تومان است.

کد خبر 5562695

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha