بهره برداری از بخش بی مهرگان مخازن علمی موزه ملی تاریخ طبیعی

مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی از راه‌اندازی بخش بی‌مهرگان مخازن علمی موزه ملی تاریخ با حدود 20 هزار نمونه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مدادی مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی گفت: در ادامه پروژه تکمیل و ساماندهی نمونه‌ها و مخازن علمی موزه ملی با اهداف پژوهشی و آموزشی بایگانی بخش بی مهرگان مخازن علمی موزه ملی تاریخ با حدود ۲۰ هزار نمونه شامل شاخه‌های نرم‌تنان و بندپایان راه اندازی و آماده بهره برداری شد.

وی اشاره کرد: در این آرشیو علمی حدود ۲۰ هزار نمونه از بی مهره گان شامل حدود ۳ هزار نمونه از نرم تنان و حدود ۱۸ هزار نمونه از شاخه بندپایان موجود می‌باشد. نرم تنان از نظر تعداد گونه‌ای دومین شاخه بی مهرگان محسوب می‌شوند و دارای انتشار جغرافیایی قابل ملاحظه‌ای در دریاها، آب‌های شیرین و خشکی می‌باشند.

مدادی افزود: نرم تنان موجود در این مخزن علمی شامل رده‌های شکم پایان (Gastropoda) و دو کفه‌ای ها(Bivalvia) می‌باشند ، که غالب این نمونه‌ها مربوط به آب‌های خلیج فارس و دریای عمان در جنوب و دریای خزر در شمال کشور می‌باشد ، و تعدادی نمونه نرم تن خاکزی هم در کنار نمونه‌های آبزی وجود دارد.

مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی گفت: از شاخه بندپایان (Arthropoda) نمونه‌های رده‌های حشرات (Insecta) ، عنکبوتیان (Arachnida) ، صد پایان (Chilopoda) ، هزارپایان (Diplopoda) و سخت پوستان (Crustacean) در این بایگانی نگهداری می‌شوند .

وی افزود: تمامی نمونه‌های موجود در این آرشیو علمی دارای کد موزه‌ای (MMTT) هستند و داده‌های آنها تا پایان سال در قالب بانک اطلاعات نمونه‌های موزه نیز آماده و در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

شایان ذکر است بخش مخازن نمونه‌های علمی موزه ملی تاریخ طبیعی در پنج قسمت جانوری، گیاهی، زمین شناسی، ژنتیک و شاخ و پنل با حدود ۹۵ هزار نمونه در نوع خود غنی‌ترین و متنوع‌ترین مجموعه در کشور بوده که از سال ۹۸ ساماندهی و راه اندازی آن با هدف بهره برداری پژوهشگران و متخصصان در دستور کار قرار گرفته است.

کد خبر 5564316

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha