چرا پزشکان مهاجرت می کنند/ مردم نباید در آینده بیمار شوند

موضوع مهاجرت پزشکان به کشورهای دیگر، یکی از چالش‌های اساسی در نظام سلامت کشور است که می‌بایست برای آن تدبیر و اندیشه کرد. زیرا، با این شرایط، مردم نباید در آینده بیمار شوند!

به گزارش خبرنگار مهر، در مراسم روز پزشک که در برج میلاد تهران برگزار شد، مسئولانی که پشت تریبون قرار گرفتند، نسبت به خروج پزشکان از کشور ابراز نگرانی کردند. از رئیس کل سازمان نظام پزشکی تا رئیس قوه مقننه، در صحبت‌های خود گریزی به چالش مهاجرت پزشکان داشتند. اما، سوال اینجاست که چرا برخی از پزشکان به ویژه پزشکان جوان کشور، در سال‌های اخیر میل مهاجرت داشته اند.

هر چند سازمان نظام پزشکی هیچ وقت حاضر نشده که به صورت علنی و شفاف، آمار مهاجرت پزشکان را اعلام کند. اما، همواره نگرانی از این آسیب در نگاه آنها وجود دارد.

محمد رئیس زاده رئیس کل سازمان نظام پزشکی با بیان این مطلب که خروج پزشکان به نظام درمانی کشور آسیب وارد می‌کند، گفت: کسانی که به دلیل عدم اجرای درست سیاست‌های کلی نظام سلامت موجب صدمه و خسارت به حوزه سلامت شده اند باید مورد مواخذه قرار گیرند.

وی تاکید کرد: این نگرانی وجود دارد که در سال‌های آینده با کمبود پزشک متخصص و فوق تخصص در برخی رشته‌های پزشکی که مورد نیاز کشور است، مواجه شویم و آن وقت باز گردیم به دهه ۵۰ و ۶۰ که پزشک خارجی در کشور حضور داشت.

کسانی که به دلیل عدم اجرای درست سیاست‌های کلی نظام سلامت موجب صدمه و خسارت به حوزه سلامت شده اند باید مورد مواخذه قرار گیرند

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران گفت: متأسفانه روند مهاجرت جامعه پزشکی تغییر شیفت پیدا کرده و از فرصت‌های شغلی به سمت نگرانی از نبود فرصت شغلی رفته است. در واقع، اولویت مهاجرت جامعه پزشکی، نبود زمینه‌های شغلی و جایگاه فعالیت آنها است که مطلوب نیست.

رئیس زاده افزود: اگر اعتماد بین مردم و جامعه پزشکی مخدوش شود، دیگر نمی‌توان به آسانی این اعتماد را جلب کرد و در نتیجه آن، هم بیمار و هم جامعه پزشکی آسیب می‌بینند. جایگاه جامعه پزشکی در گرو اعتماد مردم است.

وضعیت مهاجرت پزشکان به خارج از مرزهای جغرافیایی کشور، در سال‌های اخیر شدت گرفته و بیم آن می‌رود که با تداوم این روند، نیاز به پزشک خارجی احساس شود.

سیدموید علویان رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ، در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: با این روند که پیش می‌رویم، باید به مردم بگوییم که در آینده بیمار نشوند.

وی با انتقاد از تصمیم گیری های غیرکارشناسی در حوزه سلامت، افزود: دریافت مالیات‌های غیر واقعی از پزشکان، سبب تعطیلی مطب‌ها و تشدید مهاجرت جامعه پزشکی شده است.

رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ: با این روند که پیش می‌رویم، باید به مردم بگوییم که در آینده بیمار نشوند

علویان خطاب به متولیان نظام سلامت و کسانی که در امور حوزه سلامت کشور مداخله می‌کنند، گفت: آقایانی که متولی و مسئول هستید، الان گفته شد که ۵ سال دیگر نگویید، نگفتیم.

رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ به افزایش ظرفیت پزشکی اشاره کرد و افزود: متأسفانه آقایان برای حل این موضوع مهاجرت پزشکان، به افزایش ظرفیت‌ها دست برده اند که راه درستی نیست. زیرا، فکر می‌کنند می‌توانند با افزایش ظرفیت‌ها، کمبود پزشک را جبران کنند.

وی ادامه داد: با افزایش ظرفیت‌ها، دو اتفاق می‌افتد. اول اینکه، ما از ظرفیت آموزشی مناسبی برخوردار نیستیم و نسبت به گذشته شاهد افت کیفیت آموزش‌ها هستیم. در نتیجه، افراد با سطح سواد پایین‌تر قرار است در این جایگاه‌ها قرار بگیرند.

علویان افزود: ما به جای اینکه برای ماندگاری پزشکان هزینه کنیم، برای تربیت پزشکان هزینه می‌کنیم که در نهایت مهاجرت کند.

رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ تاکید کرد: من باید به مردم بگویم در آینده بیمار نشوید، چون ممکن است پزشک معالج شما، سواد کافی نداشته باشد.

علویان با عنوان این مطلب که بنده برای ماندگاری پزشکان در مناطق کمتر برخوردار کشور راه حل داشتم، گفت: بنده نامه‌ای به وزیر بهداشت نوشتم مبنی بر اینکه در ۵۰ بیمارستان ۹۶ تختخوابی کشور برای ۴ تخصص اصلی، به جای اینکه ۲K بپردازیم، ۴K پرداخت کنیم. بار مالی این پیشنهاد هر ماه ۵۰ میلیارد تومان برای ۲۰۰ متخصص می‌شود که سالیانه ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی در همین ارتباط ادامه داد: ۶۰۰ میلیارد تومان، پولی نیست اما می‌تواند رضایتمندی پزشک و مردم را در مناطق محروم فراهم کند.

رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ، به موضوع کارانه پزشکان و مصوبه اخیر هیأت وزیران برای برداشتن سقف کارانه در مناطق محروم و همچنین سقف ۱۲۰ میلیون تومانی در سال برای پزشکان در مناطق برخوردار کشور اشاره کرد و گفت: متأسفانه پرداختی‌ها در درون نظام سلامت تبعیض آمیز است. در هیچ جای دنیا، این تبعیض و تفاوت در پرداختی به پزشکان وجود ندارد.

علویان با عنوان این مطلب که ساختار نظام سلامت کشور مشکل دارد، افزود: درصد افزایش تعرفه در نظام سلامت کشور، اصلاً کارشناسی شده نیست و دلبخواهی است.

متأسفانه پرداختی‌ها در درون نظام سلامت تبعیض آمیز است. در هیچ جای دنیا، این تبعیض و تفاوت در پرداختی به پزشکان وجود ندارد

وی تاکید کرد: تا زمانی که نظام سلامت را به عنوان یک سند بالادستی ۲۰ ساله نگاه نکنیم که با تغییر دولت‌ها دچار چالش نشود، این مشکلات ادامه دارد. هیچ حکومتی، عدالت در سلامت را زیر سوال نمی‌برد. اما، در اجرا به شکل دیگری رفتار می‌کنیم.

علویان افزود: برای تهیه سند بالادستی ۲۰ ساله نظام سلامت، باید از فرهنگستان علوم پزشکی کمک بگیریم تا در کنار سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت و سازمان برنامه بودجه، این سند را تنظیم کنند و یک تیم کارشناسی هم به ارائه راهکار بپردازد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که رئیس مجلس شورای اسلامی، در مراسم روز پزشک در برج میلاد تهران، از نحوه حکمرانی در نظام سلامت کشور گلایه کرد و عنوان داشت که باید نسبت به اصلاح و مدیریت حکمرانی در نظام سلامت اقدام کرد. در واقع، انتقاد قالیباف از شرایط حاکم بر نظام سلامت کشور بود و جامعه پزشکی را مقصر ندانست.

همان طور که مدیران نظام پزشکی بارها نسبت به وضع موجود حوزه سلامت کشور ابراز نگرانی کرده و خواستار گردهم آمدن دست اندرکاران حوزه سلامت برای تهیه نقشه راه و سند بالادستی شده اند. زیرا، با توجه به روند کنونی خروج پزشکان از کشور و همچنین نبود متخصص در برخی رشته‌های پزشکی، می‌تواند در آینده نه چندان دور، مردم و بیماران را دچار مشکلات عدیده ای کند.

آنها که پول داشته باشند، برای درمان به خارج از کشور سفر می‌کنند. اما، کسانی که وضعیت مالی مناسبی نداشته باشند، دچار مشکل خواهند شد. مثل چند دهه قبل که مردم برای ساده‌ترین اعمال درمانی، به کشورهای دیگر می‌رفتند و مردم کم بضاعت هم قید درمان را می‌زدند.

کد خبر 5571364

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • بازنشسته فرهنگی IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   3 8
   مهاجرت یک دروغ بزرگ است .پزشکان درایران با پارو پول جمع می کنند .
  • بازنشسته فرهنگی IR ۰۹:۲۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   2 7
   پزشکان باید روانشناسی جامعه اسلامی را به اضافه جامعه شناسی را هم پاس کنند وگرنه مثل کبک همیشه سرشان در زیر برف خواهد بود
   • IR ۲۲:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۵
    0 0
    معلم عزیز فرهیخته لحن ونوشتار شما به فرهنگی بودن نمیخوره. اولا قانون در کشورهای خارجی ثابت است در ایران هرثانیه یک حرف میزنند وکسی نمیتواند برای زندگی اش برنامه ریزی داشته باشد ثانیا اینهمه رانت خواری وسهمیه وپارتی بازی در خارج وجود ندارد
  • موسوی IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   5 4
   این همه سال مهاجرت نود درصدی مهندسان از دانشگاه های اول کشور برایتان مهم نبود حالا ادعای مهاجرت یک عده کاسب اینقدر همایش و جلسه میگذارید؟! افرادی که از ابتدا حرفه را به خاطر پول انتخاب کردند هیچ جا نمیروند چون هر کشوری باشند باید چهل درصد مالیات پرداخت کنند! پیشنهاد ۵۰۰ میلیونی هم برای خود میدهند!
  • معلم IR ۱۰:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   4 1
   چطور میشه ویزیت یک دقیقه ای و نبود پزشک در شهرهای کوچک محروم و حضوراین همه دانشجودر ترکیه و این همه استرس به دانش آموزان کنکوری و یک میلیون دارو ساز هندی رو توجیه کنی آموزش پزشکی پزشکی باید مثل همه جا بره زیر نظر وزارت علوم
  • IR ۱۱:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   7 2
   اگرتوانستید حودروی داهلی را صادر کنید پزشک ایرانی را هم صادر خواهید کرد؟ برای پزشک بیسواد ایرانی در هیچ جای دنیا کار نیست! حتی ان هایی هم که قبلا خانواده شان را به کانادا برده اند شش ماه از سال اینجا هستند تا پول در بیارن و بروند آنجا خرج تحصیل و زندگی خانواده شان کنند!
  • IR ۱۱:۰۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   3 3
   مهاجرت پزشکان بیسواد مافیایی یک شایعه است تا از دادن مالیات فرار کنند و جیب مردم را بییشتر خالی کنند!بر خلاف دنیا که پیشگیری اصل است سیاست نظام بجای تکیه بر سلامت تولید بیشتر بیمار است تا کار و کسب آنان کساد نشود!
  • رضا IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   2 5
   پزشکان از جیب مردم که پولدار شدن خوش مهاجرت میکنند اگر معلمان هم ماهی دویست میلیون داشتند اولین گروه بودند که مهاجرت می‌کردند مافیای جذب و بکارگیری پزشکان به جان مردم افتادند
  • مهدی IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 6
   اونایی که مهاجرت کردن گرون فروش و کم تجربه هستن
  • جواد IR ۱۲:۱۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 1
   پزشکی اگه تعهدی بشه مشکل حل میشه تادلتون بخوادداوطلب داره
   • IR ۲۳:۳۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
    3 0
    تعهدی سالهاست وجود داره ولی یک مشت بیسواد پولدار پول میدن میشینند رشته پزشکی .اساتید هم خسته شده اند اخه صرف کمبود پزشک نباید باعث شود جان مردم دست بیسوادها بیفته بقالی نیست که مردم برن نخود لوبیا و...بخرند
  • جعفری IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   3 5
   ظرفیت محدود پذیرش رشته های پزشکی خدمتی عظیم به این قشر مرفه است پزشکی راتجارت پرفایده نگریستن موجب فراموشی وظیفه انسانی میشود دانش آموزان مستعد فقیر توان رقابت با فرزندان افراد مرفه که برای یادگیری هر درس مبالغ کلان به معلمین خصوصی میپردازندندارند پزشکی هم شغل طبقه ثروتمند شده است
  • جعفری IR ۱۲:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 6
   ظرفیت محدود پذیرش رشته های پزشکی خدمتی عظیم به این قشر مرفه است پزشکی راتجارت پرفایده نگریستن موجب فراموشی وظیفه انسانی میشود دانش آموزان مستعد فقیر توان رقابت با فرزندان افراد مرفه که برای یادگیری هر درس مبالغ کلان به معلمین خصوصی میپردازندندارند پزشکی هم شغل طبقه ثروتمند شده است
  • مهدی IR ۱۲:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 3
   پزشکانی که مهاجرت می کنند دو دسته اند دسته اول که دنبال شغل با درآمد خوب و تفریحات خارجی هستن دسته دوم که بارشان را تو کشور خودمان بستن وفقط بخاطر عشق و حال و تفریح و تحصیل بچه هایشان می روند..حالا خرابه داد مردم برسد دکتر گران وکمسواد داروی گران و دستگاههای پزشکی خارج از رده و....
  • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 3
   جامعه پاکسازی بشه بهتره.
  • ناشناس IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 3
   چون جایی برای خرج کردن درآمد نجومیشان در ایران نیست. وخوشی ور دلشان را زده
  • ناشناس IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 2
   چون جایی برای خرج کردن درآمد نجومیشان در ایران نیست. وخوشی ور دلشان را زده
  • نیما IR ۱۲:۵۸ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   6 3
   ظرفیت پزشکی و دندانپزشکی باید شدیدا افزایش کند تا هزینه درمان مردم کاهش یابد. هر چقدر هم درآمد پزشکان را بالا ببرید باز هم کسانی خواهند بود که میخواهند به کشورهای توسعه یافته بروند پس باید ظرفیت پزشکی افزایش کند تا این کمبود ها جبران شود. لطفا جان مردم را ملعبه دست عده ای خاص نکنید.
  • امیر IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 2
   پر واضع است باقیمت نجومی وزیت پزشکان وعدم تعددر مقابل بیمار وسمل کردن معاینه فقط در دودقیقه عدهای را در رفاه قرداده که پزشک می خوانن شما این روزها اگر پیش 10 پزشک از یک تخصص بروید هرکدام چیزی می گویند ومتاسفانه درمقابل وجهی که می گیرن هیچ تعهدی درمقابل بیمار ندارن چه بسا بعضی ها با روشهای خواص 3تا4
  • IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 2
   این صحبتی که شما در مورد پرداخت مالیات پزشکان داری ، بمعنای این است که جامعه پزشکی تافته جدا بافته است ، همه مالیات پرداخت میکنند پزشکان هم استثنا نیستن ، جالبه مطب میری منشی میگه کارتخوان خراب است ، منکر زحمات آنها نیستیم اما مگر قرار آنها جدای از ملت باشند !!
  • Firooz IR ۱۳:۴۴ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 1
   نگران نباشید هیچ عقل سلیمی فضای پول ساز ایران را به ۸ ساعت کار در روز و ضوابط قانونی سخت کشورهای پیشرفته ترجیح نمی دهد
  • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   11 9
   وزیر بهداشت تو رو به امام رضا قسم می دم یه فکری برای رزیدنت هابکنید شیفت های شب توانی براشون نذاشته خسته و افسرده شدن لاقل برا اونایی که بچه زیر شش سال دارن یه امتیازاتی بدین با این حقوق کم .
  • رویا IR ۱۴:۱۷ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   5 1
   به نظر من پزشکان ایرانی به این خاطر به کشورهای دیگر مخصوصا اروپا مهاجرت میکنند که امکانات پزشکی بیمارستانهای مجهز حقوق خوب بهشون میدن اگه بخوان تحقیق و پژوهش داشته باشند درمورد کارشون امکانات بهشون میدن واسه اشون هزینه میکنن به این خاطر دوست دارن مهاجرت کنند البته اونها دراین کشور درس خوندن
  • داریوش IR ۱۵:۲۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 2
   این پزشکان فکرمی کنند ازدماغ فیل افتاده ام اینها پهنه میدانند توخارج پزشکی ارزش نداره توخارج برای همه شغلها قاعده و قانون وجود دارد. کجای دنیا سراغ دارید که یک پزشک از ساعت 4الی 11شب که ادامه داشت ومن خانمم رابرای عمل برده بودم 23تا عمل جراحی داشته باشدبگذارید آنهایی که می خواهندبروند آنهایی که می م
  • عبدالله IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 2
   چون اصلًا برای پول در کنکور پزشکی شرکت کرده‌اند. و السلام
  • محمد IR ۱۵:۵۵ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 1
   مسولین خواب هستند چرا جلو گیری نمیکنند با پول این دولت درس خوندن میز نیمکت معلم برق آب گاز بعد چرا اجازه میدهند مدارک نفر بگیرن ما آنقدر روستا پر جمعیت داریم نیاز به دکتر دارن چرا جلو گیری نمیکنند
   • IR ۲۳:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
    2 0
    جلوگیری نباید کرد اختیار زندگی هر فرد در تمام دنیا دست خودش است ولی سهمیه مناطق محروم را افزایش دادند بومی سازی شود بچه سیستانی به مردمش خدمت کند نیاد بشینه شمال وتهران وهزار راهکار دیگر .تفاوت حقوق عمومی وتخصص درایران خیلی زیاده پزشک عمومی باید همه چیز بداند تخصص رشته خودش راهم بلد نیست
  • IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 1
   واقعا همین طور هست
  • مهاجر IR ۱۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   0 1
   به درک ، این جامعه پزشکی خون مردم را توی شیشه کردن. بهترین کار افزایش ورودی دانشجوی پزشکی به دانشگاههاست-مافیای پشت پرده فقط هنر این را داشته که رشته های مهندسی را در این کشور با افزایش بی رویه پذیرش دانشجو در کوچکترین دانشگاههای شهرهای کوچک و بی کیفیت به نابودی بکشاند.
  • IR ۱۹:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 0
   جالبه از این ور می‌نویسید مهاجرت پزشکان چند سال آینده مردم را با خطر جدی بیماری‌ها تهدید می‌کند از اونور در نماز جمعه راجع به جوانی جمعیت و فرزند آوری جرف می‌زنید خودتان ببینید کجا کارتان اشکال دارد
  • ترابیان IR ۲۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   0 1
   ایران بهشت پزشکان است در هیچ جای دنیا به اندازه ایران در آمد ندارند
  • IR ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 2
   پزشکان اصلا امنیت جانی ندارند کتک میخورند به انها شلیک میشود ناسزا میشنوندوحمایت هم نمیشوند اینکه به هر قشر تحصیلکرده بگویند شما خدمتگزار ملت ومردم هستید خوبه ولی حساب شان افراد وتبعات بعدی را نمیکنند که مردم همیشه طلبکار ما با این قشر تحصیلکرده وزحمت کش چطور رفتار میکنند
  • IR ۲۳:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۴
   1 2
   پزشکان اصلا امنیت جانی ندارند کتک میخورند به انها شلیک میشود ناسزا میشنوندوحمایت هم نمیشوند اینکه به هر قشر تحصیلکرده بگویند شما خدمتگزار ملت ومردم هستید خوبه ولی حساب شان افراد وتبعات بعدی را نمیکنند که مردم همیشه طلبکار ما با این قشر تحصیلکرده وزحمت کش چطور رفتار میکنند
  • رضا IR ۲۰:۱۶ - ۱۴۰۱/۰۶/۰۵
   0 0
   درآمد صافکارها و نقاشهای ماشین از ماهی ۲۵ تا ۵۰۰ میلیون و لوله کشها و گچکارها از ۲۰ تا ۷۰ میلیون و ام دی اف کارها از ۲۰ تا ۳۰۰ میلیون و آرایشگرها و ناخن کارها و..از ۲۰ تا ۳۰۰ میلیون و بدون هیچ مسئولیتی هستن.درامد پزشکان با مسئولیت بالا از ۶میلیون تا ۲ میلیارده اما درامد خاص مال تعداد بسیار معدودیه.