نفوذ فناوری اطلاعات با اجرای ۱۰ پروژه ملی در حوزه زیست فناوری

ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرای ۱۰ پروژه ملی به واسطه فناوری اطلاعات را برای تولید محصولات زیستی دنبال می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فناوری می‌تواند ابزاری برای افزایش بهره‌وری، مدیریت صحیح و جهش تولید در حوزه کشاورزی و باغداری باشد.

بنابراین کارشناسان معتقدند که ارتقاء فناوری‌ها و نفوذ آنها به بخش تولید محصولات به ارتقای صنعت کشاورزی کمک می کند و بدون استفاده از ابزارهای نوین و فناوری اطلاعات، قطعا اقدامات و عملکرد بازدهی پائینی خواهد داشت و چندان کارآمد نخواهد بود. فناوران زیستی هم با توجه به همین موضوع در تلاشند تا با توسعه فناوری اطلاعات در فرآیند تولید محصولات زیستی امکان تولید اقتصادی، تسهیل نفوذ فناوری و تجاری‌سازی محصولات تولیدی را افزایش دهند.

به طور مثال اینترنت اشیا و تجهیزات مرتبط با آن که به شبکه اینترنت متصل می شود و با گوشی های هوشمند قابل کنترل هستند نقش تاثیر گذاری در مدیریت بهینه و افزایش تولید محصولات دارند. این ابزارها به کشاورزان کمک می کنند تا عملکرد خود را ارتقا دهند و محصولاتی سالم و با بهره وری بیشتر تولید کنند.

به همین دلیل رخنه فناوری اطلاعات در تولید محصولات زیستی یکی از اهدافی است که ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اجرای ۱۰ پروژه ملی دنبال می‌کند. کاری که به افزایش تاب آوری و اشتغالزایی پایدار در کشور منجر خواهد شد.

پروژه توسعه فناوری اطلاعات در تولید محصولات زیستی با اجرای « ۵ پروژه توسعه اینترنت اشیا در هوشمندسازی مراکز تولید محصولات زیستی» و « ۵ پروژه توسعه سنجش از دور برای تولید محصولات زیستی کشاورزی» به اجرا درخواهد آمد.

سال ها است که استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشاورزی به یکی از ابزارهای کارآمد و غیرقابل انکار در این صنعت بدل شده است. اینترنت اشیا هم یکی از این فناوری‌ها است که به اعتقاد کارشناسان، تحقق نسل جدید کشاورزی را در دنیا رقم خواهد زد.

کد خبر 5586028

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha