نسخه خطی «قرآن پنج تفسیره» از تشیع و تسنن در حرم رضوی رونمایی شد

مشهد ـ مسئول ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی گفت: همزمان با هفته وحدت، نسخه خطی «قرآن پنج تفسیره»، یکی از نسخه‌های نفیس موجود در گنجینه رضوی رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسن علی فریدونی اظهار کرد: همزمان با هفته وحدت، نسخه خطی «قرآن پنج تفسیره»، یکی از نسخه‌های نفیس موجود در گنجینه رضوی در یکصد و چهل و دومین برنامه سه‌شنبه‌های علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی در بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع) رونمایی شد.

مسئول ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی بیان کرد: این مصحف شریف خطی بی‌نظیر مشهور به «قرآن پنج تفسیره» است که وحدت بین مذاهب اسلامی را تداعی می‌کند.

وی ادامه داد: این اثر توسط دوست محمد هروی در سال ۱۰۸۲ قمری به خط نسخ ۹ سطری با ترجمه به خط نستعلیق بر روی کاغذ کشمیری نباتی در ۷۶۳ برگ در ابعاد ۲۶ در ۸/۴۲ سانتی‌متر کتابت و با تیماج ضربی مجلد شده است.

فریدونی افزود: قرآن پنج تفسیره گنجینه رضوی توسط محمدحسن خان هروی در سال ۱۲۱۸ قمری بر روضه رضویه وقف شده است.

مسئول ارزشیابی نسخ خطی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با بیان توضیحاتی در خصوص آرایه‌های هنری به کار رفته در این اثر و درج متن وقف‌نامه در ابتدای آن گفت: از آنجایی که این قرآن در هرات کتابت شده است و در این شهر، اهل تسنن و تشیع در کنار یکدیگر زندگی می‌کردند، کاتب نسخه، پنج تفسیر شامل چهار تفسیر اهل تسنن و یک تفسیر شیعه را در کنار یکدیگر در اثر کتابت کرده است.

وی اظهار کرد: چهار تفسیر معتبر «بیضاوی»، «مدارک»، «جلالین» و «کشاف» آن مربوط به اهل سنت و به زبان عربی است.

فریدونی با بیان اینکه ملاحسین واعظی کاشفی، یکی از بهترین تفاسیر فارسی زبان شیعه را نوشته است، گفت: از تفسیر پنجم نیز با عناوین «حسینی»، «کاشفی» یا حتی «واعظی» نام برده می‌شود. البته این تفسیر به «مواهب علیه» نیز شهرت دارد.

کد خبر 5607069

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha