پدافند غیرعامل باید در تمام دستگاه‌ها مورد توجه قرار گیرد

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: پدافند غیرعامل فقط مختص بخش‌های نظامی نیست و باید در تمامی نهادها و دستگاه‌ها تسری یابد و با جدیت دنبال شود.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر عزیز نصیرزاده در همایش ملی نکوداشت پدافند غیرعامل کشور که صبح امروز (دوشنبه) در سالن همایش‌های سازمان صداوسیما برگزار شد، اظهار داشت: کشور ما در موقعیت بسیار حساس ژئوپلیتیکی و در منطقه‌ای منحصر به‌فرد قرار گرفته است.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: جذابیت‌های این منطقه علاقه بازیگران سیاسی از جمله طمع استکبار جهانی را نسبت به منابع غنی این منطقه جلب کرده است.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی پیامدهای وسیعی در معادلات جهانی و منطقه‌ای ایجاد کرد و منافع دنیای غرب و استکبار جهانی را تحت‌الشعاع قرار داد. از این رو توطئه‌ها و فتنه‌ها در طول گذار از ۴ دهه از انقلاب اسلامی شکل گرفت و در مقاطعی شدت یافت.

امیر نصیرزاده تصریح کرد: توطئه استکبار جهانی، ملت ایران را در دهه اول انقلاب با جنگ تحمیلی مواجه کرد و دهه دوم انقلاب نیز با ایجاد وضعیت چندقطبی در کشور مواجه شدیم. دهه سوم نیز دشمن با رمز تقلب در انتخابات به دنبال مهار و توقف حرکت تمدن سازی انقلاب اسلامی بود.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: استکبار جهانی در دهه چهارم انقلاب با بستر فناوری، تحولات زیادی در تهدیدات ایجاد کرد که امروز در پی آن با تهدیدات هیبریدی و شناختی مواجه هستیم.

وی ادامه داد: با روی کار آمدن دولت جدید، شتاب پیشرفت در کشور آغاز شد و به تبع آن امید در میان مردم زنده شد. جراحی اقتصادی صورت گرفت و راه روشنی میان مردم باز شد و مطابق با منطق سیاست‌های بین المللی، جهانی و منطقه‌ای کشور ما در سازمان‌های مهمی عضو شد و به عنوان یک کنشگر اثرگذار در معادلات و مجامع بین‌المللی نقش آفرین شد که این خوشایند دشمنان نبود.

امیر نصیرزاده گفت: استکبار جهانی همزمان با موفقیت‌های جمهوری اسلامی در عراق، سوریه، یمن، افغانستان و لبنان متحمل شکست‌های متعدد شد، از این رو جنگ‌های شناختی و ترکیبی را علیه ملت ایران آغاز کرد.

وی با اشاره به تهدیدات شناختی و ترکیبی که از سوی دشمنان اعمال می‌شود، گفت: امروز زندگی ما به گونه‌ای شده که مدام در حال جنگ هستیم و خانواده‌های ما و اقشار مختلف جامعه ما امروز به نوعی با جنگ شناختی و هیبریدی ایجاد شده از سوی دشمنان درگیر هستند.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح خاطرنشان کرد: آفندها هم غیرعامل و ناشناخته شده اند و این تهدیدات آفندی در یک بستر فناورانه که نیاز به حفاظت دارد، توسعه پیدا کرده است. امروز تنها راه مقابله با این جنگ‌ها اجرای سیاست‌های پدافند غیرعامل است.

امیر نصیرزاده با بیان اینکه از ویژگی‌های این جنگ‌ها مواجهه روزمره با تهدیدات متنوع است، افزود: امروز دشمنان در این عرصه با ایجاد نارضایتی به دنبال ایجاد شکاف بین مردم و مسئولان نظام هستند. آن‌ها با ایجاد اختلال در خدمات رسانی دولت، اهداف خود را دنبال می‌کنند و تنها راه مقابله با آنها متوسل شدن به سیاست‌های پدافند غیرعامل است.

وی افزود: در جنگ سخت اگر نیرویی از دست دهیم، در واقع یک نفر از ما به شهادت که بالاترین درجه معنوی است ارتقا یافته است، در حالی که در این نبرد پیچیده شناختی با هر تلفات در واقع به نفرات دشمن اضافه خواهد شد.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بیان کرد: امروز کار سازمان پدافند غیرعامل پیشگیری و ایجاد مصونیت است و اگر نشد، باید آسیب‌ها را کاهش داد و پایداری را استمرار بخشید. در این مسیر یکی از مهمترین اقدامات فرهنگ سازی است که نقش صداوسیما در این رابطه قابل توجه و اساسی است.

امیر نصیرزاده تاکید کرد: پدافند غیرعامل فقط مختص بخش‌های نظامی نیست و باید در تمامی نهادها و دستگاه‌ها تسری یابد و با جدیت دنبال شود.

وی افزود: در بستر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی امروز دشمن تا منازل ما و ادراک و رفتار ما نفوذ می‌یابد، بنابراین باید با قوانین الزام آور در این حوزه حرکت کنیم. ما باید سازمان پدافند غیرعامل را تقویت کنیم و تلاش این عزیزان را در سراسر کشور ارج و توسعه نهیم. امروز یکی از راه‌های قوی شدن، پیشرفت در حوزه پدافند غیرعامل و جدی گرفتن تهدیدات در این عرصه است.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با بیان اینکه نباید دشمن را زیاد قوی و یا خیلی ضعیف شمرد، گفت: ما نباید مرعوب دشمن شویم، در عین حال که باید تلاش کنیم و با جدیت در این عرصه استمرار حرکت داشته باشیم. همه ما باید تلاش کنیم تا فرهنگ پدافند غیرعامل را در سطح کشور توسعه دهیم.

کد خبر 5621113

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha