صیانت از گلزارهای شهدا به عنوان میراث ملی

اردبیل- معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل گفت: حفظ منزلت گلزار شهدا به عنوان میراث ملی و میهنی نباید مورد غفلت قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، جلال آفاقی بعد از ظهر دوشنبه در بازدید از آرامستان‌ها و گلزارهای شهدا در اردبیل اظهار کرد: مدیریت و نگهداری مجموعه گلزارهای شهدا به ویژه نبود درب در مبادی ورودی و خروجی با وجود سردرب و سازه، فروریختگی دیوارهای حریم آرامستان و عدم ترمیم و ایمنی لازم، فقدان دوربین مداربسته و نبود نگهبان و تبدیل برخی از آرامستان‌های اردبیل به عنوان بازار روز در ایام پنجشنبه قابل قبول نیست.

وی با اشاره به گزارش‌های متعدد از نابسامانی آرامستان‌های اردبیل تصریح کرد: برخی از آرامستان‌ها در اردبیل به رغم توصیه‌های فراوان مبنی بر ساماندهی آنها، به حال خود رها شده که ضروری است در این راستا شهرداری برنامه‌های مدیریتی خود را گسترش دهد.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل با بیان ارزش و اهمیت زیارت اموات و اهل قبور و فلسفه حضور در آرامستان‌ها گفت: اثر معنوی یاد مرگ به ویژه زیارت شهدا و حضور در گلزار پاک شهدا انسان را برای ساعاتی از زندگی دنیوی دور می‌کند.

آفاقی فضای نامناسب آرامستان‌ها و نبود مقر و برنامه‌های فرهنگی به ویژه در ایام پنجشنبه را تأسف‌بار خواند و افزود: تجمع دست‌فروشان در روزهای پنجشنبه و تبدیل برخی از آرامستان‌های اردبیل به بازار روز، در شأن این شهر فرهنگی نیست و لازم است شهرداری با همکاری دستگاه‌های فرهنگی، برنامه مناسبی در این راستا داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت و کارکرد فرهنگی گلزار شهدا به ویژه در ارتباط با نوجوانان و جوانان خاطرنشان کرد: معنای مرمت با تخریب یا یکسان‌سازی متفاوت است که این امر نیز باید در ساماندهی آرامستان‌ها مورد توجه قرار گیرد.

آفاقی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در سال‌های گذشته حجله‌ها، قفسه‌های آلومینیومی حاوی عکس شهدا، اسناد دفاع مقدس، جملات زیبایی از وصیت شهدا که عموماً با سلیقه و ذوق و همت خانواده‌ها در گلزار شهدای گرانقدر فراهم شده بود و نمادهای با ارزش معنوی و تاریخی بود، با اجرای طرح‌های یکسان‌سازی و حذف تنوع، از بین رفته است.

وی بیان کرد: در برخی موارد شاهد حذف پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز در این طرح‌های همسان و همسطح‌سازی شهرداری‌ها در مزار شهدا هستیم.

معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل خواستار تأمین محل نگهبانی، اختصاص اعتبار تعمیر دیوارها و نیز تأمین روشنایی محل و نصب پرچم‌های مورد نیاز در آرامستان و زیباسازی محوطه گلزارهای شهدا شد.

کد خبر 5631950

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha