انبارهای زباله دیوار به دیوار خانه های مردم شهر کرمان

کرمان - صدها کارگاه ضایعاتی در محله های مختلف شهر کرمان در حالی فعال هستند که تبدیل به انبارهای بزرگ زباله شده اند و بهداشت عمومی را تهدید می کنند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: وقتی در کرمان شب فرا می‌رسد فعالیت زباله گردها نیز در شهر آغاز می‌شود، این روزها مردم شهر کرمان با مشکل جدی در این زمینه روبرو شده‌اند.

جوی‌های مملو از زباله‌ای که پاکبانان شهر مجبور می‌شوند زباله‌ها را از روی زمین جمع کنند، اما دلیل این مساله خالی کردن کیسه‌های زباله شهروندان توسط زباله گردها بر روی زمین برای پیدا کردن زباله‌های بازیافتی است.

وضعیت به گونه‌ای است که در برخی از معابر صحنه‌های نامناسب ایجاد می‌شود و تذکر شهروندان و پاکبانان به زباله گردها که اکثراً غیر ایرانی هستند نیز بی نتیجه است.

وضعیت به گونه‌ای است که در برخی از معابر صحنه‌های نامناسب ایجاد می‌شود و تذکر شهروندان و پاکبانان به زباله گردها که اکثراً غیر ایرانی هستند نیز بی نتیجه است

در برخی موارد نیز بین زباله گردها درگیری روی می‌دهد، در این میان زحمت پاکبانان چند برابر می‌شود و باید زباله‌ها را که روز زمین خالی شده است را جمع کنند.

زباله گردها اما در کارگاه‌های ضایعاتی غیر مجاز در شهر کرمان کار می‌کنند و این مکان‌ها به محل جمع شدن این افراد تبدیل شده است.

نکته نگران کننده از نظر بهداشت عمومی این است که بخش قابل توجهی از کارگاه‌های ضایعاتی کرمان در سطح شهر قرار دارند و انواع زباله‌های بازیافتی را دیوار به دیوار خانه‌های مردم انبار می‌کنند، کافی است گشتی در سطح شهر کرمان بزنید در برخی موارد در کوچه‌ها در مناطق مرکزی شهر نیز می‌توان این کارگاه‌ها را دید و هر کجا که زمین خالی محصوری وجود دارد این کارگاه‌ها نیز به چشم می‌خوردند.

انبارهای زباله دیوار به دیوار خانه های مردم شهر کرمان

زباله‌ها پس از انتقال به این مراکز با قیمت اندک از زباله گردها خریداری می‌شود و پس از تفکیک هر کدام در قسمتی از کارگاه بسته بندی و با کامیون به استان‌ها مختلف برای بازیافت ارسال می‌شود.

بازار ضایعاتی‌ها سکه است

اما گویا این روزها بازار برای صاحبان این ضایعاتی‌ها سکه است و درآمد قابل توجهی دارند در واقع فقط با اجیر کردن تعداد قابل توجهی از کارگرانی که هیچ گونه حقوق و مزایای قانونی هم ندارند زباله‌ها را جمع اوری می‌کنند و پول هنگفتی به جیب می‌زنند.

اما نکته جالب اینکه تا کنون فکری برای ۷۰۰ کارگاه غیر مجاز ضایعاتی در شهر کرمان نشده و با وجود وعده‌هایی که داده شده است اما اقدامی برای ساماندهی و جمع آوری این کارگاه‌ها نمی‌شود.

با وجود اینکه رئیس کل دادگستری کرمان در خصوص ساماندهی کارگاه‌های ضایعاتی که تذکر داده است اما این کارگاه‌ها که گویا مافیایی نیز پشت پرده آنها قرار دارد ساماندهی نمی‌شوند و پول‌های هنگفت به جیب عده‌ای اندک می‌رود.

هشدار دادستانی کرمان درباره مافیای بسیار بزرگ پشت پسماند

معاون دادستان مرکز استان کرمان گفت: مافیای بسیار بزرگی پشت پسماند است و هر فردی نمی‌تواند مدیریت این امور را انجام دهد.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان با اعلام وجود ۹۰۰ کارگاه ضایعاتی در کرمان گفت: متأسفانه طبق آمارها ۷۰۰ مورد از این کارگاه‌ها غیرمجاز هستند و باید ساماندهی شوند.

محمد ضیاءالدینی با تاکید بر تشکیل شعبه ویژه رسیدگی به پرونده‌های کارگاه‌های ضایعاتی غیرمجاز و متخلف، هشدار داد: مافیای بسیار بزرگی پشت پسماند است و هر فردی نمی‌تواند مدیریت این امور را انجام دهد.

وی افزود: ساماندهی کارگاه‌های ضایعاتی، مربوط به قانون مدیریت پسماند است و در قانون مدیریت پسماند، صراحتاً آمده است که مدیریت همه امور مربوط به پسماند در شهر با شهرداری است و شهرداری می‌تواند این امور را به اشخاص حقیقی یا حقوقی مانند انجمن حمایت از زندانیان واگذار کند.

معاون دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان، تأکید کرد: شکایت شهرداری و فرم اعلام جرم از ناحیه شهرداری حتماً باید روی پرونده کارگاه‌های ضایعاتی متخلف باشد و پرونده‌ها به‌صورت موردی ارجاع شوند.

ضیاءالدینی یادآور شد: امور مربوط به پسماندها بهتر است به شخص حقوقی واگذار شود نه حقیقی و اگر به شخص حقیقی داده می‌شود، حتماً سوابق وی از نیروی انتظامی استعلام شود و به هر کسی واگذار نشود.

وی با تأکید بر ضرورت پلمب کارگاه‌های بازیافتی غیرمجاز، خاطرنشان کرد: شهرداری باید اعلام جرم کند تا نیروی انتظامی بتواند جدی‌تر برخورد کند.

اکثر کارگاه‌های ضایعاتی غیر قانونی هستند

فرمانده انتظامی شهرستان کرمان نیز در گفتگو با مهر می‌گوید: اکثر این کارگاه‌ها هیچ مجوزی برای فعالیت ندارند از مجموع کارگاه‌های ضایعاتی فقط ۲۰۰ مورد مجوز دارند و بقیه غیر قانونی هستند.

سرهنگ پور امینایی با اشاره به سرقت‌های مکرر کابل‌های برق و تلفن در کرمان می‌گوید: سیم‌های مسی این کابل‌ها در همین مراکز به فروش می‌رسد.

وی بیان کرد: کارگاه‌های ضایعاتی از عامل مؤثر در سرقت کابل‌ها هستند و بارها از مسئولان مربوطه خواسته این از فعالیت کارگاه‌های غیر مجاز جلوگیری و سایر کارگاه‌ها را نیز از شهر به مکانی خارج از محدوده شهری منتقل کند.

ساماندهی کارگاه‌های ضایعاتی مطالبه جدی مردم

با وجود مطالبه مردم و مسئولان دادگستری و انتظامی اما در عمل اقدام مؤثری در این زمینه انجام نمی‌شود.

محمد طالبی زاده یکی از شهروندان کرمانی است که می‌گوید: همین که کیسه‌های زباله را بیرون می‌گذاریم چندین نفر که ظاهری بسیار ژولیده دارند کیسه‌ها را پاره می‌کنند و دعوا شروع می‌شود این در حالیست که شهروندان برای پاکیزه بودن شهر از کیسه‌های زباله استفاده می‌کنند اما این کار زباله گردها وضعیت بهداشت عمومی را مخدوش کرده است.

همین که کیسه‌های زباله را بیرون می‌گذاریم چندین نفر که ظاهری بسیار ژولیده دارند کیسه‌ها را پاره می‌کنند و دعوا شروع می‌شود

وی افزود: از مسئولان مرتبط می‌خواهیم فکری اساسی برای این مشکل انجام دهند و اجازه ندهند چنین وضعی در شهر حاکم شود، در برخی از ساعات شب به دلیل کثرت وجود این افراد حتی امنیت نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

وی گفت: انتهای خیابان شهید رجایی مملو از این کارگا ه ها است درون کوچه‌ها کارگاه‌های ضایعاتی وجود دارد که بوی بسیار بدی از آنها منتشر می‌شود.

این شهروندان کرمانی گفت: در خیابان ثامن به تنهایی ده‌ها مرکز تجمع زباله وجود دارد و در آنها افراد بی خانمان، اتباع غیر مجاز و حتی کارتون خواب‌ها زندگی می‌کنند و امنیت مردم را نیز مخدوش کرده است.

زحمت پاکبانان چند برابر شده است

پای صحبت یکی از پاکبانان شهر نیز می‌نشینیم، وی می‌گوید که به صورت معمول نیز کار ما به گونه‌ای است که باید زحمت و سختی زیادی را برای امرار معاش تحمل کنیم.

وی افزود: وقتی شیفت شب هستیم وضعیت بسیار بدتر می‌شود و باید با زباله گردها درگیر شویم تا شهر را آلوده نکنند.

وی می‌گوید: قبل از اینکه زباله‌ها جمع شوند زباله گردها کیسه‌ها را پاره و در اطراف درب خانه‌ها پخش می‌کنند و مجبور می‌شویم اکثر معابر را جارو بزنیم.

این پاکبانان گفت: اگر بخواهیم جلوی کار این افراد را هم بگیریم امکان ندارد زیرا به حرف ما کاری ندارند و تنها راهکار بستن کارگاه‌های ضایعاتی در سطح شهر است.

باید دید دستگاه‌های مرتبط برای حل این مشکل شهروندان چه اقداماتی طی روزهای آینده در دستور کار قرار می‌دهند و آیا همچنین ۷۰۰ کارگاه غیر مجاز ضایعاتی در سطح شهر فعال خواهند ماند؟

کد خبر 5638351

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • علیرضا IR ۱۷:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۲
   4 1
   سلام، متاسفانه سوء‌استفاده تعدادی از پرسنل سودجو در شهرداری کرمان و تشکیل اکیپ های جمع آوري ضایعات که عموما از اتباع بیگانه و استفاده از خودروهای غیر استاندارد با نصب بلندگوهای غیر متعارف، با محوریت و سازماندهی پرسنل شهرداری و نهایتا امکان دپو و تفکیک زباله ها ، بلای جان و بهداشت شهروندان کرمانی شده
   • IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
    0 0
    سلام دوست دقیقا فرموده شما درسته در این زمینه کوتاهی صورت میگیره
  • محمد IR ۰۱:۳۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
   0 0
   سلام یک کارگاه پشت خانه ما تو َسلسبیل هست تو یکی دو ماه مرتب پلمپ میشه و با پرداخت حق زمه وتقسیم سود دباره باز میشه خسته وعادت کردیم با موش‌ها ومگس وبو بد سوزاندن کابل روکش سیم مسی اگر زنگ بزنیم از آب گل آلود مسئواین مربوطه سود میبرن دیگر خسته شدیم اگر صاحب وکترگاه ایرانی بود دوری پلمپ شده بود.
  • ناشناس IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
   1 0
   بی توجهی وبی مسئولیتی مسئولین شهر کرمان را به شهر زباله تبدیل کرده است
  • لطیف IR ۱۵:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
   0 0
   متسفانه وضیعت شهرک صنعتی خیلی خرابه مخصوصا محدوده کوره ها تعداد زیادی از معتاد روز ها کنار این کارگاه ها هستن و شب ها به جمع اوری ضایعات میکن. خواهش مندم بیگیر این موضوع شوید این وضعیت سازمان دهی به
  • بارانا ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
   0 0
   من کرمانی نیستم ولی ساکن کرمانم،شهرداری کرمان در زمینه ی ایجاد فضای سبز و زیبا سازی بلوارها،اهمیت به نظافت مداوم شهر مخصوصا نحوه ی جمع آوری زباله ها و اختصاص ندادن مخزن های زباله ب ای اینکار بسیار کم کار هستن.طوری که با هر گرد باد شاهد پرواز انواع کیسه های پلاستیکی در هوا هستیم ک خیلی زشته!!!
  • موسوی IR ۱۹:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۳
   0 0
   واقعا وضعیت اسف باری ایجاد شده....این ضایعاتی ها چهره شهرمون رو خیلی عوض کردن توهیچ شهری این وضعیت نیست.....ما شهریور ماه رفتیم مسافرت....شهرهای شمال کشور یک نمونه از این وضعیت رو ندیدیم.....لطف شهرداری رسیدگی کنند
  • علی ادیبان IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۱/۰۹/۰۴
   0 0
   وقتی قانون اعمال نشود و همه چی را پای احساسات و دل رحمیهای بی مورد بگذاریم چالش و فاجعه ببار می آید والله این تصمیم سختی نیست شهر بم ردتر از این تصاویر است