۱۶ بهمن ۱۴۰۱، ۱۳:۱۶

در گفتگو با مهر مطرح شد؛

مصطفی هاشمی طبا: با موضع موسوی درباره تغییر قانون اساسی مخالفم

مصطفی هاشمی طبا: با موضع موسوی درباره تغییر قانون اساسی مخالفم

معاون رئیس جمهور سابق گفت: با این نوع نگرش و برخورد آقای موسوی که گفته‌اند باید از جمهوری اسلامی عبور کنیم و قانون اساسی تغییر کند، مخالف هستم چون کارگشا نخواهد بود.

مصطفی هاشمی‌طبا معاون رئیس جمهور سابق در گفتگو با مهر گفت: بنده با همه احترامی که برای آقای موسوی قائل هستم با این نوع نگرشی که گفته‌اند باید از جمهوری اسلامی عبور کنیم و قانون اساسی تغییر کند مخالف هستم؛ چراکه این موضوع کارگشای کشور نخواهد بود.

وی افزود: آقای موسوی به جای نگاه صرفاً سیاسی اینگونه، بگویند در اقتصاد، تولید، محیط زیست و… چه کار باید کرد و چه کار نباید کرد.

این سیاستمدار اصلاح طلب خاطر نشان ساخت: صددرصد معتقدم اگر همین قانون اساسی را به صورت کامل اجرا کنیم و به آن معتقد باشیم بسیاری از مشکلات کشور حل می‌شود.

هاشمی‌طبا تصریح کرد: به طور مثال در مورد موضوع ولایت فقیه که در قانون اساسی آمده است؛ برخی‌ها می‌گویند که آنچه که اختیارات در قانون اساسی ولایت فقیه آمده است کف آن است و میزان واقعی اختیارات آن الی ماشاالله است. برخی هم اصلاً آن‌را قبول ندارند. باید به هر دو گفت همه شما قانون را قبول ندارید. آنچه که در قانون آمده است ملاک است.

معاون رئیس جمهور سابق خاطر نشان ساخت: مسائل کشور ما از مسائل سیاسی عبور کرده است و به نظر نمی‌آید تغییراتی در مقررات و قوانین از جمله در قانون اساسی، بتواند مسائل مملکت را حل کند زیرا با رفتن این و آن و تغییر قانون اساسی مشکلات حل نخواهد شد. اگر هم بر فرض قانون اساسی عوض شود مشکلی حل نخواهد شد، زیرا معلوم نیست چه تفکری بر آن مجلس خاصی که منشعب از همه اقشار باشد و می‌خواهد قانون اساسی را تغییر دهد حاکم خواهد شد. در نتیجه در نهایت چه خروجی خواهد داشت.

این سیاستمدار اصلاح طلب تأکید کرد: ما باید به بند بند همین قانون اساسی اعتقاد کامل داشته باشیم. در حالی که هر کدام از ما بخشی از قانون اساسی را اعتقاد و آن‌را قبول داریم.

هاشمی‌طبا ادامه داد: اگر هم قانون اساسی تغییر کند، دوباره برخی بخشی از قانون جدید را قبول نمی‌کنند؛ این مشکلی است که ما از زمان مشروطه با آن مواجه هستیم زیرا قانون را قبول نداریم و به آن عمل نمی‌کنیم.

وی تصریح کرد: اخیراً برخی‌ها در حزب موتلفه اشاره کردند که قانون بسیار خوب است و باید قانون اجرا شود. خدا را شکر که دوستانی به این فهم و درک درست از قانون رسیدند زیرا باید به قانون عمل کرد و با فتوا نمی‌شود کشور را اداره کرد.

به گزارش مهر، پیش از این حمید رضا ترقی قائم مقام دبیرکل حزب موتلفه اسلامی درباره حکم محاربه گفته بود: «نظرخواهی از مراجع و روحانیون درباره مسائلی که قانون شده، خصوصاً در مسائلی که پشت پرده آن نقشه برای کاهش هزینه براندازی و مقابله با نظام است، اشتباه و مغرضانه است.»

هاشمی‌طبا اذعان داشت: ارائه راهکار سیاسی صرف راهگشا نیست و نمی‌تواند مسائل و مشکلات را حل کند.

وی افزود: قبلاً هم گفته‌ام در حال حاضر کشور ما تا حدودی پوپولیستی عمل می‌کند اما هر حکومتی از طرف هر کسی هم که بیاید، یک حکومت بدتر پوپولیستی خواهد بود. در حالی‌که باید در راستای آبادی‌سازی کشور و آگاه‌سازی مردم حرکت کرد و برنامه ساخت؛ زیرا مردم با بهبود نگاه به آینده کشور امیدوار خواهند شد.

کد خبر 5700926

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha