توسعه شاخص‌های بهداشتی استان زنجان پس از پیروزی انقلاب

زنجان- بدون شک ایجاد زیرساخت‌های حوزه بهداشت و درمان به ویژه احداث مراکز متعدد درمانی امروز با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست و استان زنجان نیز از این توسعه بهره مند شده است.

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها: امروزه تعاریف مختلفی از یک زندگی ایده‌آل در جوامع می‌بینیم اما به طور حتم مهم‌ترین بخش این تعاریف به رفاه اجتماعی بازمی‌گردد، رفاهی که در سایه شاخص‌های مطلوب بهداشت و درمان تعریف شده و مردم با آسودگی خاطر گذران عمر می‌کنند.

تلاش دولت‌ها صرف نظر از گرایش‌های سیاسی و مذهبی بر این بوده تا در حوزه مهمی چون بهداشت و درمان به شاخص‌هایی دست یابند که این شاخص‌ها در زندگی شهروندان و سایر اقشار مردم نمود داشته و به بالندگی ختم شود، بی‌تردید برخورداری حداکثری جامعه از امکانات بهداشتی می‌تواند به نمایان‌تر شدن این شاخص‌ها کمک کند.

ایران جزو کشورهایی بود که چهار دهه پیش در حوزه بهداشت و درمان با دغدغه‌ها و چالش‌های زیادی دست به گریبان بود و گواه این ادعا به وفور در تاریخ مشهود است، به طوری که پایین بودن شاخص‌های بهداشتی باعث مرگ بسیاری از هم‌وطنان شد و همین مسئله باعث شده بود تا موضوع بیماری به یکی از آیتم‌های تعیین کننده در میزان طول عمر انسان‌ها در ایران بدل شود.

توسعه شاخص‌های بهداشتی استان زنجان پس پیروزی انقلاب

بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، خدمات‌رسانی به مناطق محروم به ویژه روستایی در اولویت برنامه‌ها قرار گرفت و دولت‌مردان باوجود مواجهه با مشکلات عدیده‌ای چون جنگ تحمیلی و تحریم‌های ظالمانه، کمر همت برای ارتقای شاخص‌های حوزه بهداشت در مناطق کم‌برخوردار بستند تا نمودار این حوزه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی روند صعودی نسبت به ادوار گذشته طی کند.

یکی از نکات بارز و قابل توجه در زمینه توسعه شاخص‌های حوزه بهداشت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و نیروی انسانی داخل کشور در این زمینه بود، حال آنکه پیش از انقلاب شاهد حضور نیروی انسانی اعم از متخصص و غیره در حوزه بهداشت و درمان در کشور بودیم و این خود بحث رشد نیروی متخصص و تربیت پزشکان و پرستاران مجرب را به عقب می‌راند.

برنامه دیگر دولت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمان، تسهیل کردن دسترسی مردم به امکانات و خدمات این بخش بود. بدون شک ایجاد زیرساخت‌های حوزه بهداشت و درمان به ویژه احداث مراکز متعدد درمانی، قابل قیاس با گذشته نبوده و همین امر باعث شد تا شاهد رشد شاخص‌های این حوزه در زمینه تربیت نیروی انسانی متخصص نیز باشیم.

شاید بدون اغراق بتوان مبارزه با شیوع ویروس کرونا را یکی از بهترین و مهم‌ترین دوران محک جدی حوزه بهداشت و درمان قلمداد کرد که در این راستا زنجان یکی از استان‌هایی بود که با مدیریت مطلوب و برخورداری از نیروهای مجرب و از همه مهم‌تر استفاده از ظرفیت و توان حداکثری در کنار فعالیت جهادی باعث شد تا با کم‌ترین آسیب نسبت به سایرین این دوران را پشت سر بگذارد، هر چند دوران مذکور به اتمام نرسیده و هنوز تداوم دارد.

اوج خدمات‌رسانی در حوزه بهداشت و درمان را می‌توان به تولد بیمه‌های درمانی اعم از دولتی و خصوصی دانست، به گونه‌ای که امروز اکثر اقشار جامعه حداقل از یکی از امتیازات این بیمه‌ها برخوردار هستند، با این وجود خود کارشناسان و مسئولان حوزه بهداشت نیز به این موضوع اذعان دارند که تا رسیدن به نقطه مطلوب در این زمینه راه زیادی در پیش است.

توسعه شاخص‌های بهداشتی استان زنجان پس پیروزی انقلاب

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه هیچ‌یک از آمارهای این حوزه بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی قابل قیاس با گذشته نیست، اظهار می‌کند: یکی از رویکردهای اصلی این دانشگاه در استان، اهتمام بر پژوهش‌های کاربردی است؛ چرا که معتقدیم با قرار گرفتن در این مسیر، قادر خواهیم بود افراد زیادی را از امکانات حوزه بهداشت و درمان برخوردار کنیم.

افزایش تعداد خانه‌های بهداشت به ۴۵۳ مرکز در استان زنجان

حسن بختیاری با تاکید بر اینکه رشد شاخص‌های بهداشت و درمان باید در برخورداری مردم از این خدمات نمود پیدا کند، می‌افزاید: یکی از مراکزی که مردم بیش از همه در حوزه بهداشت و درمان با آن سر و کار دارند، خانه‌های بهداشت و سایر مراکز درمانی است، به همین خاطر تعداد خانه‌های بهداشت استان از ۳۲ مورد به ۴۵۳ واحد و تعداد مراکز درمانی (بیمارستان‌) نیز از ۴ مورد به ۱۴ مورد در استان افزایش پیدا کرده است.

وی تعداد تخت‌های بیمارستانی در استان زنجان را ۲۱۷۵ تخت عنوان و با بیان اینکه این تعداد در گذشته فقط ۲۶۰ مورد بوده است، می‌گوید: علاوه بر این، شاهد افزایش تعداد مراکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی استان طی چهار دهه گذشته هستیم، به طوری که این تعداد از ۱۵ مرکز در گذشته به ۶۳ مرکز در حال حاضر رسیده است.

این مسئول همچنین به آماری در خصوص تعداد پایگاه‌های اورژانس و داروخانه‌های استان زد و با یادآوری اینکه در این بخش نیز به ترتیب شاهد افزایش یک مورد پایگاه اورژانس به ۶۰ مورد پایگاه اورژانس و نیز ۱۲ باب داروخانه به ۱۴۶ باب داروخانه هستیم، تصریح می‌کند: در حال حاضر این دانشگاه تلاش دارد تا با برخورداری از ظرفیت‌های نیروی انسانی و زیرساخت‌های فیزیکی، بهترین خدمات را در این حوزه به مردم استان ارائه دهد.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان در ادامه به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این دانشگاه در استان اشاره و خاطرنشان می‌کند: در حال حاضر می‌توان از ناتمام ماندن پروژه‌های درمانی استان به عنوان دغدغه اصلی این حوزه یاد کرد، به همین خاطر امیدواریم با تخصیص به موقع اعتبارات و اتمام بیش از ۶۵ پروژه نیمه‌تمام، چرخه خدمات‌رسانی به مردم استان در حوزه بهداشت و درمان تکمیل‌تر شود.

مقوله افزایش امید به زندگی، یکی از شاخص‌هایی است که در حوزه بهداشت و درمان بعد از انقلاب اسلامی بیش از همه نمود دارد، به همین خاطر معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان نیز با صحه بر این موضوع، ابراز می‌کند: امروزه شاهد کاهش مرگ و میر مادران باردار، کاهش مرگ و میر نوزادان و نیز پوشش واکسیناسیون در استان هستیم که همه این موارد باعث بالا رفتن امید به زندگی شده است.

زنجانی‌ها به زندگی امیدوار شدند

مشهود تقی‌لو با یادآوری اینکه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در دورترین نقاط استان را می‌توان به عنوان یکی از افتخارات حوزه بهداشت بعد از انقلاب اسلامی قلمداد کرد، عنوان می‌کند: امروز به جرأت می‌توان ادعا کرد که توانسته‌ایم مناطق شهری و روستایی و حتی حاشیه شهرها را نیز تحت پوشش کامل شبکه بهداشتی و درمانی قرار دهیم که این خود شاخص بسیار مهمی است.

توسعه شاخص‌های بهداشتی استان زنجان پس پیروزی انقلاب

وی با اشاره به اینکه در تربیت نیروی انسانی حاذق نیز گام‌های بسیار خوبی برداشته شده و امروز شاهد درمان بیماران به دست همین متخصصان داخلی هستیم، خاطرنشان می‌کند: افزایش امید به زندگی از ۵۸ سال به ۷۵ سال، کاهش مرگ نوزادان از ۱۱۰ در ۱۰۰۰ تولد به ۶ در ۱۰۰۰ تولد و … از دیگر شاخص‌های توسعه‌یافتگی در حوزه بهداشت و درمان به شمار می‌رود.

با وجود همه اتفاقات خوبی که در حوزه بهداشت و درمان بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی روی داده است اما همه ما به این موضوع واقف هستیم که جای کار در این حوزه بسیار مهم باقی است و مسئولان امر به هر میزان که در این عرصه کار کنند، باز هم نیاز به برداشتن گام‌های بلندتر است.

کد خبر 5701870

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha